SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Hürriyet, İzmit İçin Büyük Kazanç
Kocaelispor Bu Tesislerde Kamp Yapacak

Abdullah Karacan’ı Unutmayın, Emanetine Sahip Çıkın

Abdullah Karacan’ı Unutmayın, Emanetine Sahip Çıkın
Bu haber 23 Şubat 2019 - 19:34 'de eklendi

DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası’nın 28’inci Olağan Genel Kurulu İstanbul Green Park Pendik Otel’de gerçekleştirildi. 

Lastik-İş Sendikası’nda başkanlığa vekalet eden Alaaddin Sarı genel kurula tek aday olarak girdi. İlk günü delegelere yönelik konuşmalarla geçen genel kurulun ardından yarın genel kurulda seçim heyecanı yaşanacak. Lastik-İş Sendikası’nda Genel Merkez Kongresi’nde ağırlık Kocaeli delegasyonunda bulunuyor. Kongrede Kocaeli 169, Sakarya 40, Gebze 36, İstanbul 32 İzmir 11 ve Genel Merkez Delegeleri 12 olmak üzere toplam 300 delegenin oy kullanma hakkı olacak.

İstanbul Green Park Pendik Otel’de gerçekleştirilen genel kurula DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Eski başkanı CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, DİSK Eski Başkanı Süleyman Çelebi, Birleşik Metal- İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Tümka-İş Sendikası Genel Sekreteri Muammer Çifçiler, Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük,Lastik-İş Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar, MHP Kartepe İlçe Başkanı Murat Kalender, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman ve çok sayıda delege katılım gösterdi.

Saygı duruşunu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan kongrede ilk olarak konuşan Lastik- İŞ Mevcut Genel Başkanı Alaaddin Sarı “ Bugün Abdullah Karacan’ı kaybetmenin hüznünü yaşıyorum. Abdullah Karacan örnek bir sendikacıydı. Mücadeleci bir yapıya sahipti. Abdullah Karacan’ın sendikamızın bugünlere ulaşmasında büyük katkıları olmuştur. Lastik- İş yerini dolduramayacağı büyük bir ismi kaybetmiştir. Abdullah Karacan’ın ismi mücadeleci sendikacılığın tarihine altın harflerle yazılmıştır. Abdullah Karacan bizlerin onurudur. Onurumuza sahip çıkmak adına bugün listemizi sizlere sunacağız” dedi.

Sözlerini “Abdullah Karacan’a onursal genel başkan unvanı verilmesini bugün genel kurulumuza sunuyorum” diyerek devam eden Sarı’nın  bu sözleri salonda büyük alkış topladı.  Genel Kurulda Abdullah Karacan’ın onursal başkan olmasının oylanarak kabul etmesinin ardından sözlerini sürdüren Sarı “  Dünya ekonomisi işsizlik sorununu çözememektedir. Ücretlerin azalması, uluslararası sermayeyi tatmin etmemektedir. 2018 krizi ile sermaye ile işçi arasında ki farkı açmaktadır. Ülkemizde son dönemde ülkemizde yapılan dönüşüme izin vermeyeceğiz.  Kazanılmış haklarımızı kaybetmeyeceğiz” dedi.
GELİR DAĞILIMI ADALETSİZLİĞİ BÜYÜDÜ 
12 Eylül’ün yasakçı düzenin devam ettiğini ifade eden Sarı “ Çalışanların birçok hakkı yok edilmiştir. 2016 yılında çıkarılan yasa ile esnek ve güvenliksiz çalışma ortaya çıkmıştır. Geçen 5-6 yıl içerisinde işsizlik en büyük sorunumuz olmaya devam ediyor. Ekonomi büyüdü fakat gelir dağılımı adaletsizliği de büyüdü. Türkiye çözemediği toplumsal sorunlar içinde boğuşurken dünya üzerinde büyük bir ekonomik kriz başlamıştır. Dünya derinleşmiş bir bunalımı yaşmaktadır. Bunun temel nedeni özelleştirmelerle sermayenin sınırsız bir şekilde dolaştırılmasıdır. İşçi sınıfının kazanılmış haklarını yok edilmek için baskı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Çözümünü bulamadıkları krizin faturasını işçiye çıkartmaya çalışmaktadır. Emeklilik yaşının yükseltilmesi, işçi çıkartılmasının kolaylaştırılması emekçi sınıfına dayatılmaktadır” dedi.
YOKSULLUK GÖZLE GÖRÜLÜR BİR HAL ALMIŞTIR 
Siyasi iktidar ekonomik anlamada tıkanma noktasına gelmiştir diyen Sarı “ Bu süreç önlenemezse dünya üzerinde büyük sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu çarpık işleyişin bir an önce durdurulması gerekmektedir. Yoksa 19’ucu yüzyılın çalışma şartlarını bizlere dayatmaya çalışacaklardır. Bizler üzerimize düşeni yapmaya hazırız.  Suriye konusunda ortaya çıkan sorunlardan bizler hep birlikte etkilenmekteyiz. Kriz ortaya çıkmadan öncede kayıt dışı işsizlik, kötü şartlar devam ediyordu. Çalışanların yüzde 90’ından fazları örgütsüzdür. İşçilerin ücretleri artmamakta, azalmaktadır. Yoksulluk gözle görülür bir hal almıştır” dedi.
ABDULLAH KARACAN’I UNUTMAYIN
Onursal Genel Başkanımız Abdullah Karacan’ı unutmayın onun bizlere emaneti olan Lastik- İş Sendikasına sahip çıkın. Öldürülen genel başkanımızın mirasına sahip çıkın. Onun mirasına sahip çıkacak olan listemize sahip çıkmaya söz veriyor musunuz?” diyen Aladdin Sarı’nın bu sözleri “ Dik dur eğilme bu işçi seninle” sloganları ile büyük alkış topladı. Sarı sözlerini “ Sandığa gitmeden önce bana verdiğiniz bu destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bu anlayış Abdullah Karacan’ın emanetine sahip çıkacağına inanıyorum” diyerek sonlandırdı.


POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR