..."/> Adalet Bir Gün Size de Lazım Olacak | TEK KOCAELİ GAZETESİ
TARİH 17.01.2018 SAAT 03:47:08

16.02.2017 Perşembe - 12:30

 Saadet Partisi Kocaeli Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Fatih Polat yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Türkiye’de ki adalet mekanizmasını eleştiren Polat, Yeni Türkiye’nin adalet mekanizması vatandaşların adalete güvendikleri bir yapı olmalıdır.’’ İfadelerini dile getirdi.

Başlıksız-1 (1)-cropADALETE OLAN İNANÇ SARSILIYOR

Polat gerçekleştirdiği yazılı basın açıklamasında, ‘’Kocaeli adliye sarayı yapıldığında 50 yıl ihtiyacı karşılayacağı belirtilmişti. Ancak geçen 15 yıllık sürede koridorların mahkeme salonu haline getirildiğini görüyoruz. Yeni Türkiye’nin adalet mekanizması vatandaşların adalete güvendikleri bir yapı olmalıdır. Toplum ve en başta devlet erki her geçen gün yeni mahkeme ve icra müdürlükleri açılmasına rağmen sistemin neden bu hale geldiğini sorgulamalıdır. Adliyeler Türkiye’de her ilçede şubesi olan bacasız fabrika gibi çalışıyor. Ancak işler yine de yetişmiyor. Adliyeler fabrika değildir. Açılan davaların nitelikli kısmını idarenin doğrudan veya dolaylı olarak yapmış olduğu işlemlerden kaynaklanıyor. Devletin hukuka aykırı davranarak açılmasına sebep olduğu davalar hem vatandaşının işini geciktiriyor hem de para ve gönül israfına sebep oluyor. Ayrıca dava açmanın yüksek harçlar ve masraflar sebebiyle maliyetli olması vatandaşların adalete olan inancını sarsıyor.’’ İfadelerini kullandı.

 

GÖNÜL SARAYLARI İNŞAA EDELİM

Kocaeli Adliye sarayı taşınıyor Köseköy istikametinde yeni yer bulundu. Ancak sunu unutmamak gerekir toplumlar sünger gibidir siz neyi verirseniz onu alırlar. İşin en temelinde eğitim ahlak ve hak anlayışında hata yapıyoruz. Bu hatalarımızdan vazgeçmediğimiz sürece adalet saraylarını büyütmemiz bir anlam taşımayacaktır. Burada saadet partisi olarak sesleniyoruz. Gelin her şeyi yeniden inşaa edelim adalet sarayları ile değil insanların birbirlerinin hakkına riayet ettiği huzur ve saadet dolu bir Türkiye’nin gönül saraylarını inşaa edelim. Yeni adliye binasının da mevcuttaki bina gibi yetmediğini görmeye başladığımızda ve içinde PVC bölmelerle koridorlara mahkeme kalemi, duruşma salonu vs. bölmeler yapmaya başladığınızda iş işten geçmesin. Bizim herkesin, devlet yetkililerinin de vatandaşın da hak yememeye çalıştığı sistemi kurmamız lazım. Asıl bu sistem için çaba sarf etmeli tüm partiler kafa yormalıdır.’’

 

HUKUK BİR GÜN SİZE DE LAZIM OLACAK

Yayınlanan açıklamada son olarak şunları belirten Polat, ‘Bunların yanında yeni binanın tüm Kocaeli’nin tek ulaşım aracı ile gelinebilecek yerde olmaması vatandaşa büyük sıkıntı meydana getirecek. Bunun da önlemi alınmalıdır. Çünkü Kocaeli Adliyesi bazı davalar bakımından Kandıra’dan Karamürsel’e Kartepe’den Körfez’e kadar hizmet vermektedir. Davasını açacak parası olmayan vatandaş adalete nasıl ulaşması sağlanacak bunlar etraflıca düşünülmelidir.  Etrafında adliyeye hizmet edecek unsurlar bakımından da fabrikalar ve alışveriş merkezleri olması nedeniyle de büyük zorluk çekileceği aşikârdır. Planlamaları Adalet hizmetine etki eden Avukat Hakim, Savcı ve vatandaşın görüşleri alınarak ortak bir anlayışla yaparsak çözüm için adım atmış kullanışlı ve uzun ömürlü bir iş yapmış oluruz. Dava dosyalarının azaldığı huzurlu saadet dolu günler yaşamak hepimizin hakkıdır. Adaleti her şeye rağmen yerine getirelim. Adamcılığı bırakalım. İnsanımız eylemlerinin sonucunun vicdanen sindireceği sonuçlarını görmeli. Hukuk bir gün size de lazım olacak.  Hukuk beklenen ve bilinen gerçeklerdir. Sorunların azaldığı bir Türkiye görmek hayal değil.’’ İfadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.