SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Eski Bakan’dan Bomba İddia! AKP’de İstifalar Olacak
Siz Kaybettiniz, İzmit Kazanıyor

Belediye Başkanı Bu İddialara Ne Diyecek?

Belediye Başkanı Bu İddialara Ne Diyecek?

Çayırova Belediye Meclisi’nde görüşülen bir madde tartışma yarattı.

CHP Çayırova İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada , ilk gündem maddesi olarak görüşülen ‘Kamu Kurumu Niteliğindeki meslek kuruluşları,Kamu yararına çalışan dernekler ile ORTAK Proje yapılması için belediye Başkanı na Protokol yapmak üzere YETKİ Verilmesi’ maddesi kamu adına ciddi riskler oluşturmaktadır denildi.

VAKIFLARA CEMAATLERE YARDIMIN ÖNÜ MÜ AÇILIYOR

Çayırova Belediyesi 03.06.2019 Haziran Gündem maddelerinden ilk gündem maddesi başkan tarafından  belediye meclisine bana yetki verin istediğim vakıf ve cemaatlare yardım edilecek   der niteliğindedir.

 Madde 1-Kamu Kurumu Niteliğindeki meslek kuruluşları,Kamu yararına çalışan dernekler ile ORTAK Proje yapılması için belediye Başkanı na Protokol yapmak üzere YETKİ Verilmesi.

 

Belediye Başkanına protokol yapmak üzere yetki verilmesi” başlıklı gündem maddesi görüşülmüş ve belediye başkanı Bünyamin ÇİFTÇİ’ye yetki verilmiştir. Bu verilen yetki hukuki ve kamu vicdanı adına ciddi riskler ve keyfi uygulama ihtimali taşımaktadır.

İDARİ HUKUK KURALLARINA AYKIRI

Şöyle ki,

Yukarıda bahsi geçen yetki hukuki anlamda herhangi bir sınır taşımamakta olup, idare hukuku kurallarına aykırıdır. Meclis toplantısında CHP Çayırova Belediye meclis üyesi ve grup sözcüsü Halis KOÇ ile CHP Çayırova Belediye meclis üyesi Avukat Tayfun BUDAK söz alarak konuşma yapmış olup, belediye başkanı ve AKP meclis üyeleri tarafından konuşmaları yarıda kesilerek söz konusu hukuksuzluğun üzeri örtülerek Komisyona dahi sevk edilip konu hakkında görüşme yapılmadan hızlıca oylamaya sunulup meclisten  geçirilmiştir. Bu yetki belediye ve halkın yararına olmayacak şekilde kullanılmaya açık bir yetkidir. HUKUKSUZDUR

Kanuni idare ilkesine de aykırılık oluşturacaktır.” (Danıştay 8. .Daire 2016/6341 Esas 2016/8144 Karar 01.11.2016 tarih) demekle görüşülen ve kabul edilen yetki devrinin açıkça hukuka aykırı olduğunu göstermektedir

 

Yetki devri SINIRLI olmalıdır, Zira, tam yetki devri, bir idari makamın bütün görevlerini devrettiği (kendini tasfiye ettiği) anlamına gelir ki, bu durum gerek yetki devrinin istisnalığı, gerekse idarenin yasallığı ilkesine aykırı düşer.Bu  hukuksuz ve meclis üyesi iradesini yok sayan  oylamaya evet oyu veren meclis üyelerini vicdanı ve kendilerine oy veren Çayırova Halkının Taktirine sunuyorum.bizim muhalefetimiz Çayırova nın yararına olmayanlarla.

ÇAYIROVA HALKININ PARASI VAKIFLARA CEMAATLERE Mİ VERİLECEK

Özet olarak, Çayırova Belediye Başkanı, Belediye meclisini adeta tasfiye etmiş kendi keyfiyeti özel ve  gizli görüşmeler ile Çayırova halkının parasını ve haklarını yandaş dernek ve vakıflar peşkeş çekme yetkisini niçin alma gereği duymuştur. Bu durum toplum vicdanını derinden zedelemiş olup, yandaşlara ve keyfiyete  haram lokma yedirmenin önünü açmıştır.

CHP RET VERDİ

Çumhuriyet Halk Partisi Olarak bu kurum, kuruluş ,vakıf veya dernekler  kimler hizmet içerikleri neler kamu yararına olduğunu kim denetleyecek faaliyet alanları neler olacak diye Çayırova halkı adına bu önergeye RET verdik. Fakat meclis çoğunluğu  AKP de olduğundan kaldır elini yöntemiyle meclis’den geçti.

AKP ye yakınlığı ile bilinen veya uzantıları olan dernek vakıfların dışında kimler bu bağışlardan yararlanacak önceden olduğu gibi TÜGVA yapılan yardım  her ay Çayırovalı ların hakkı olan 7 bin TL kira  18.bin TL tabela giderine yeni kimler eklenecek .Çayırovalılar’a ve kamuoyuna duyurulur.

 

 

 

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR