SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Eğitim-İş’ten Flaş Açıklama
İdlib’de 33 Askerimiz Şehit

Bu Gemi Artık Su Alıyor

Bu Gemi Artık Su Alıyor

ASKON Kocaeli Şubesi’nin basın toplantısı bugün şube binasında gerçekleştirildi. Şube Başkanı Ömer Faruk Yıldırım, “Bu gemi, artık su alıyor” dedi.

İşte ASKON Şube Başkanı Ömer Faruk Yıldırım’ın açıklaması…

Değerli basın mensupları kıymetli yönetim kurulu üyelerimiz. Askon Kocaeli şubemizin tertip ettiği basın toplantımıza hoşgeldiniz şerefler verdiniz.

Bilindiği üzere Türkiye istatistik kurumu tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamları beklentinin çok üzerinde çıktı. Enflasyon rakamları iş dünyasında olduğu gibi bizimde canımızı derinden yaktı.

Yüzde3,5-4 oranında var olan enflasyon rakamında  artış beklerken, bir önceki aya göre yüzde 6,9,bir önceki yıla göre yüzde 24,52, son iki aylık ortalamaya göre 13,75 artış gerçekleşmesi bizleri çok tedirgin etmiştir.

Devletimizin acilen ilave tedbirleri bir an önce ele alması ,eylem planlarını hızlı bir şekilde önlem alması ve en önemli unsur olan devlet refleksini acil olarak hayata geçirmesi önem arz etmektedir.

Kısacası bu Devlet refleksini şöyle ifade edebiliri ki , Derhal ekonomi modelimizin tüketen bir ekonomiden üreten bir ekonomiye geçirmek olacaktır.

Yaşadığımız coğrafya ve dünyanın da ekonomik gelişmelerini göz önünde bulundurarak bu belirsizlik ortamında kendilerince de fırsata çevirmeye çalışanların da ciddi oranda etkisi olmuştur.

Askon Kocaeli şube başkanı olarak buradan sesleniyorum…

Vatandaş mağdur edilip fiyatlar altında ezilirse bunun yansıması tüm pazara yayılacaktır. Öte yandan devletimizde üreticimizi ve tacirimizi mağdur ederse bunun olumsuz yansıması tüm ülkeye olacaktır.

Asla aklımızdan şunu çıkarmayalım …

Üreticimizle, tacirimizle ,sanayicimizle, işçimizle, memurumuzla, gencimizle,yaşlımızla ,kısacası top yekün bir millet olarak aynı gemide olduğumuzu unutmayalım.

BU GEMİ ARTIK SU ALIYOR.

Değerli basın mensupları kıymetli arkadaşlar üzülerek ifade etmek mecburiyetindeyim ki meselelere  bu pencereden baktığımızda bu geminin su almakta olduğunu  maalesef görüyoruz.

Neden:

2017 yılında 56,7 milyar tl faiz ödeyen devletimiz 2018 yılında döviz kuru artışının da etkisiyle 76,4 milyar tl borç faizi ödeyecek. 2019 da bu tutar 117 milyar, 2020 de 170 milyar civarı olacaktır.

Yani bu yıl dahil önümüzdeki 4 yıl 2021 ‘e kadar devletimiz borç veren kişi ve bankalara 512 milyar 800 milyon tl ödeyecek. Önceki 4 yıllık dönemde 2014-17 arası bu tutar 210 milyar civarıyken yani şu an bu tutarın %144 daha fazlası ödeneceği anlamına geliyor.

Dünya’da Türkiye’den daha fazla dış açık veren daha yüksek enflasyona sahip olan daha yüksek kamu borcu bulunan ülkelerde bile bu kadar yüksek faiz yok.

*Sadece bu yıl 2018 de ödediğimiz yaklaşık 75 milyar tl faiz ödemesi yerine ,

*Tanesi 30.000 tl den Afrika’da 2,5 milyon su kuyusu açılır.

*Tanesi 300.000 TL den 250 bin adet ev alınır.

*Tanesi 10 milyon tl’ den 7.500 fabrika açılır, 24 tane S-400 hava savunma sistemi, 75 adet Yolcu Uçağı, 100 Adet F-35 savaş uçağı alınır, 350 ton altın alınır ya da bunların da önemlisi açlık sınırının altındaki asgari ücret düzeyi kat kat iyileştirilebilir.

Bunlara ek olarak 2018 bütçe açığı 65,9 milyar tl. Yani bunun anlamı devletimiz bu miktarı ödemek için borçlanacak. Faiz ödemeleri için 2018 yılı ayrılan bütçe 71 milyar civarında. Yatırım harcamaları için ayrılan pay ise 68 milyar düzeylerinde. Yani bu haliyle bütçe israf, borçlanma ve faiz ödeme bütçesidir. Bu şekliyle bütçe ancak faiz lobisini kazançlı çıkarır.

Sözlerime son verirken şunu belirtmek isterim ki

TACİRİ EMİN OLMAYAN BİR ÜLKENİN MİLLETİ GÜVENDE OLAMAZ.

Geçtiğimiz ay düzenlediğimiz basın toplantısında da ifade ettim. Taciri emin olmayan bir ülkenin milleti güvende olamaz.  Askon Kocaeli olarak taciri emin bir Kocaeli için canla başla seferberlik ilan etmiş durumdayızBu bağlamda önümüzdeki aydan itibaren İslam ekonomisi ve emin tüccar konferansları düzenleyeceğiz.

Ben inanıyorum ki bu gayretli çabaların sonucunda haklı zenginliği hedef almış asil duruşundan taviz vermeyen taciri emin, tüketicisi bilinçli, stratejisi üretim, olan bir Kocaeli’yi inşallah hep beraber inşa edip ayağa kaldıracağız.Katılımlarınız dan  dolayı her birinize şahsım ve yönetimimiz adına teşekkür ediyorum. Esenlikle kalın.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR