..."/> ..."> ..."/> CHP’den 15 Temmuz açıklaması | TEK KOCAELİ GAZETESİ
TARİH 18.03.2018 SAAT 03:09:06

14.07.2017 Cuma - 19:25

CHP Kocaeli İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, 15 Temmuz Demokrasi haftası dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Sarıbay, “ 2016 yılı Temmuz ayının 15’i. Öylesine tarifsiz bir gün, öylesine tarifsiz bir acı. Bir yandan halkın demokrasiye sahip çıkarak hainlere “dur” demesinin gururunu yaşarken, diğer bir taraftan da bu hain girişimde kaybettiklerimizin hüznünü yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz gecesi, FETÖ nün TSK içindeki cuntacı uzantıları tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasal düzeni ve demokratik siyasi hayatı hedef alınarak yapılan hain darbe girişimi, ne mutlu ki milletimizin vatansever evlatlarının kararlığı sayesinde hedefine ulaşamadan püskürtülmüş; hainler etkisiz hale getirilerek darbe girişimi başarısız kılınmıştır. 15 Temmuz bir darbe girişimine karşı halkın, şerefli Türk Ordusu’nun ve siyaset kurumunun cesaretle direndiği önemli bir tarihtir” dedi.

 

80 MİLYON TEK YÜREK OLDU

 

Bir yıl önce bugün,15 Temmuz akşamında alçakça bir hain saldırı girişime karşı, çok önemli bir demokrasi sınavı vererek 80 Milyon tek yürek olmuş, kenetlenmiş, Demokrasimize ve kardeşliğimize karşı yapılan, bu hain kalkışmaya halkımız ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Milli Mücadele ruhunu taşıyan onurlu askerleri de gereken cevabı vermişti diyerek sözlerine devam eden Sarıbay, “O karanlık gecenin kritik saatlerinde darbecilerle mücadele eden, darbe karşıtı TSK mensuplarının hainlerle girdikleri çatışmalarda gösterdikleri başarı, emniyet güçlerinin kararlılığı, medyanın tutumu, iktidarıyla muhalefetiyle siyasetimizin darbe karşıtı net duruşu ve halkımızın kahramanlığı darbeye karşı direniş noktasında gösterdiği cesaret ülkemizi bir felaketin eşiğinden döndürmüş, hainlerin devletimizi ele geçirmesine engel olmuştur” diye konuştu.

 

GAZİ MECLİSİ GÜCÜNÜ MİLLETİMİZDEN VE TARİHİMİZDEN ALIYOR

 

Gücünü milletimizden ve tarihimizden alan Gazi Meclis, 15 Temmuz günü bir kez daha gazilik unvanını hak etmiştir diyen Sarıbay, “Hain darbe girişiminden bu yana geçen 1 yıl, demokrasimizin ve millet iradesinin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin varlığının, itibarının ve gücünün korunmasının ne kadar önemli olduğunu da ortaya koymuştur. Bununla birlikte darbeye katılanların ve destekçilerinin hak ettikleri şekilde cezalandırılması, FETÖ nün etkisiz kılınması ve tekrar güç kazanmaması, bu mücadelede gösterilecek kararlılığa bağlıdır. Mücadeledeki kararlılık, bu hain terör örgütü ile hiçbir ilgisi bulunmayanların zarar görmemesi için titizlik gösterilmesine engel olmamalı; olağanüstü hal şartları olağan hale getirilmemelidir. 15 Temmuz gecesi hayatını kaybeden vatandaşlarımızın kanının yerde kalmaması ve oldukça büyük yara alan toplum vicdanının rahatlaması adına, bu hain örgüte yıllarca tüm desteği verip, örgütlenmesine hizmet eden siyasi ayağının da ortaya çıkarılması en büyük temennimiz ve beklentimizdir. Böylesine bir acının yaşanmaması ve bir daha tekrarlanmaması dileğiyle, 15 Temmuz gecesi vatanı ve milleti için, Cumhuriyet için demokrasiye inancı için meydanlara çıkarak canını ortaya koyan ve şehit olan 249 vatandaşımızı rahmetle anarken, gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.