..."/> Dç. Dr. Haşim Şahin Konuştu | TEK KOCAELİ GAZETESİ
TARİH 24.02.2018 SAAT 14:55:17

12.02.2017 Pazar - 23:17

Pusula Düşünce Derneği, İzmit Sekapark Kültür Alanı Mevlevi Evi’nde Perşembe günleri düzenlediği programlara devam ediyor. Derneğin son konuğu ise, Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemiyle ilgili yaptığı araştırmalarla tanınan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Haşim Şahin oldu. 

c

“Anadolu’yu Mayalayan Gazi Dervişler” adlı bir sunum gerçekleştiren Şahin, yaptığı konuşmada; “Kösedağ Savaşı’nın öncesinde ve sonrasında, Moğol baskısından kaçan çok sayıda ahi, derviş, şeyh ve fakih gibi unvanlar taşıyan zümreler Anadolu’ya yerleşmişlerdir. İşte bu gruplar, Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde yaptıkları çalışmalarla toplum hayatına yön vermiş, tasavvuf kültürünün Anadolu coğrafyasında kök salmasını sağlamış, Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna rehberlik etmişlerdir” dedi.

 

bKocaeli Kent Konseyi Üyeleri, Ahmet Yesevi Ocağı Kültür Sanat Derneği Üyeleri, Kocaeli Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi Öğrencilerinin yoğun bir katılım gösterdikleri programın sonunda İzmit Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Server Yıldırım ve Dernek Başkanı Volkan Şenel tarafından, Doç.Dr.Haşim Şahin’e plaket takdim edildi.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.