SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Kabine Revizyonunda Bakanlık İçin İsmi Geçenler…
Milletvekili Akar’dan Hükümete Gönderme

Deprem Uzmanından Ürküten Uyarı!

Deprem Uzmanından Ürküten Uyarı!

“Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Depremden Korunma” adlı söyleşiye katılan Morivaki, Marmara Denizi’nde 7 ve üzeri deprem üretecek dört fayın suskunluğunu koruduğunu belirterek, “İstanbul’u etkileyecek deprem 7.4 büyüklüğünde olacak. Ne zaman ve hangi fay kırılacak, bunu bilmiyoruz. Risk çok büyük. Bu nedenle İstanbul’da her ay düzenli deprem tatbikatları yapılmalı. Dedi.

20 yılı aşkın süredir Türkiye’de araştırmalar yürüten Morivaki uyardı

“Türkiye, deprem riskine hazır değil. Türkiye ve Japonya depremden kaçamayacak iki ülke. Topraklarınızın yüzde 97’si deprem riski taşıyor. Dünyada deprem sayısı sıralamasında Japonya, dördüncü, Türkiye ise altıncı sırada yer alıyor. Ancak depremde meydana gelen ölü sayısı bakımından Japonya sıralamanın yedinci, Türkiye ise üçüncü sırada. İngilizce öğretmeni olan kızım 2011’de depremde tsunaminin yuttuğu şehirdeydi. Kızımdan üç gün haber alamadım. Bir baba olarak bunu yaşadıktan sonra şimdi Türkiye’deki çocuklara depremde ne yapmaları gerektiğini anlatıyorum. Bunu insanlık misyonu olarak görüyorum.

EVE DÖNÜŞ ROTASI BELİRLEYİN

Çikolata gibi kalori açısından zengin ve aynı zamanda da saklanması kolay gıda malzemelerini evde depolayın. Deprem sonrasında iletişim hatları kesileceğinden, aile bireylerinin birbirlerini kolay bulabilmesi için ‘eve dönüş rotası’ belirleyin. Mümkün olduğu kadar yataklarınızı camdan uzak yerlere koyun. Yanınızda mutlaka maske bulundurun. Deprem çantası daima hazır olmalı ve kapıya yakın yerde duvara asılmalı. Evinizdeki yaşam üçgeni olabilecek yerde mutlaka düdük bulundurun. Deprem anında elektrikli, gazlı aletleri kapatıp, yaşam üçgenine kaçmalısınız.”

 

MİLLİYET

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR