SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Umre Ziyareti Yapılacak mı?
Üniversite Sınavlarına Girecekler Dikkat!

Esnafa Kredi Desteğinde Mağduriyet Giderilsin Çağrısı

Esnafa Kredi Desteğinde Mağduriyet Giderilsin Çağrısı

Hükümet tarafından zor durumdaki esnafa cansuyu olacak kredi desteği için başvurular başladı. Zor durumdaki esnafın faaliyetlerini idame ettirebilmesi ve ayakta durması için açıklanan kredi desteğinde sıkıntılar yaşanıyor. Kredi kullanmak isteyen esnaf sicil sorununa takılıyor.

Kocaeli Mobilyacılar ve Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Argüner, kredi kullanamayan ve mağduriyet yaşayan esnafın da krediden faydalandırılmasına vurgu yaparak, çözüm önerisi sundu.

İŞTE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

  1.  Banka ve icra takibi bulunan esnafın da kredi kullanma talebini kabul edersin
  2.  Kredi talebinde bulunan esnafın takipteki borcunun topyekün miktarını alırsın
  3.  Kredi miktarından ilgili esnafın borcunu tenzil ederek öder, artan miktarı da esnafa vermiş olursun
  4.  Böylelikle borcu bulunan esnaf, hem borcundan kurtulmuş olur, hem de cansuyu imkanından faydalanmış olur.
  5.  İnisiyatif duyarlı idarecilerin ve esnaflarının temsilcilerinindir.

ORHAN ARGÜNER’İN AÇIKLAMASI

MİLLETİN VEKİLLİĞİNİ YAPMAKTA OLAN SİYASETÇİ MENSUPLARININ, KAMU VE KURUMSAL GÖREVDE BULUNAN DEVLETİN BÜROKRATLARININ VE ESNAF TEMSİLCİLİĞİ İDARESİNDE OLAN, BİRLİK VE FEDERASYON İLE KONFEDERASYON BAŞKANLARININ DİKKATİYLE İLGİSİNE ARZ OLUNUR.

1. YAŞAMINI ESNAF OLARAK İDAME ETTİREN ESNAFIN VE BİREYSEL BANKA KREDİ BORCU OLANLARIN MEVCUT DURUMDAKİ BORÇLARI YASA GEREĞİ 3 AY ERTELENDİMİ. EVET. 2. EMEKLİ VATANDAŞIN BAYRAM İKRAMİYESİNİN ÖDENMESİ NİSAN AYINA ALINDI MI. EVET. 3. ESNAF CAMİASININ ÜÇ AYLIK BİR ZAMAN DİLİMİNDE SIKINTI YAŞAMAMASI İÇİN, CAN SUYU ADI ALTINDA KENDİSİNE 25.OOO. TL. NAKİT VE 25.000.TL. ÜÇ AY GERİ ÖDEMESİZ KREDİLİ HARCAMA İMKÂNI SAĞLANMIŞ OLDUMU. EVET. 4. YUKARIDA SIRALAMIŞ OLDUĞUM UYGULAMALAR İVEDİ BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇİRİLDİMİ. EVET. 5. BU UYGULAMAYA KONULAN CAN SUYU ADI ALTINDAKİ KREDİ İMKÂNINDAN MEVCUT ESNAFLARIMIZDAN % DE YÜZÜ YARARLANABİLİYORMU. MAALESEF. HAYIR. 6. YÜRÜRLÜKTE BULUNAN BU UYGULAMA İMKÂNINDAN NE YAZIKKİ ÇOK ÜZÜCÜ BİR DUYUMDUR. MUHTELİF MESLEK DALINDA FAALİYETİ OLANLARIN % 80′ İNİN İSTİFADE EDEMEYİŞİDİR. 7. DEMEK OLUYORKİ BU CAN SUYU ADI ALTINDAKİ UYGULAMANIN TEK TARAFLI FAYDASI BORÇLU OLMAYAN ESNAFA EKSTRA BİR DESTEK. 8. GELELİM EKONOMİK OLARAK GERÇEKTEN ZOR BİR DURUMDAKİ, BANKA VE İCRA TAKİBİ BULUNAN ESNAFLARIN MAĞDURİYET DURUMUNA. ALTERNATİF BULUŞ VE ÇIKIŞ YOLU VARMIDIR ELBETTE VARDIR. # İŞTE YETKİLİLERE ALTERNATİF ÖNERİSİ # 1. BANKA VE İCRA TAKİBİ BULUNAN ESNAFINDA KREDİ KULLANMA TALEBİNİ KABUL EDERSİN. 2. KREDİ TALEBİNDE BULUNAN ESNAFIN TAKİPTEKİ BORCUNUN TOP YEKÜN MİKTARINI ALIRSIN. 3. KREDİ TALEBİNDE BULUNAN BORÇLU ESNAFLARA VERİLECEK KREDİ MİKTARINDAN, İLGİLİ ESNAFIN BORCUNU TENZİL EDEREK, ÖDER ARTA KALAN NAKİT MİKTARIDA TALEBİ OLAN ESNAFA VERMİŞ OLURSUN. 4. BÖYLELİKLE BORÇLU VE İCRA TAKİBİ BULUNAN ESNAF HEM BORCUNDAN KURTULMUŞ OLUR VE HEMDE ÜÇ AYLIK CAN SUYU ADI ALTINDAKİ UYGULAMADAN İSTİFADE ETMİŞ OLUP, YAŞAMAKTA OLDUĞU BUHRAN MAĞDURİYETİNİDE ATLATMIŞ OLUR. İNİSİYATİF SAHİBİ DUYARLI İDARECİLERİN VE ESNAFLARIN TEMSİLCİLERİNİN BİLGİLERİ İLE İLGİLERİNE ARZ OLUNUR.

SAYGILARIMLA.

ORHAN ARGUNER KOCAELİ MOBİLYACILAR VE MARANGOZLAR ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BAŞKANI.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR