SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Başiskele’de Herşey Mübah mı?
Patlamada Ölen Mesut Balende Toprağa Verildi
Cemalettin İNCE
mm

Fatma Kaplan Hürriyet İstifa Etsin

Fatma Kaplan Hürriyet İstifa Etsin
Bu haber 03 Ocak 2019 - 17:29 'de eklendi

Ak Parti İstanbul Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım resmen ilan edildi. İlan edilmesine edildi de TBMM Başkanlığı’ndan istifa etmemesi tartışma konusu oldu. Öyle ki; Kocaeli’deki bazı Ak Partililer de karşı çıkarma yaparak, Sosyal medya üzerinden Hürriyet istifa etti mi? Paylaşımları yapmaya başladılar.

Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı’ndan istifa etmeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ilan edilmesi sonrası tartışmalar alevlenerek devam ediyor. Genel siyasette gündemden düşmeyen tartışma, Kocaeli siyasetine de sıçradı. Muhalefetin Binali Yıldırım istifa etmeli çıkışına, Kocaeli’deki Ak Partililer özellikle sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulunarak ‘Fatma Kaplan Hürriyet istifa etti mi’? Sorusunu soruyorlar. Gelelim şimdi CHP İzmit Belediye Başkan Adayı olan Fatma Kaplan Hürriyet’in durumuna. Milletvekili olan Hürriyet, Belediye Başkan Adayı olduğu için istifa etmeli mi?

Bu sorunun cevabını isterseniz Türkiye Cumhuriyeti Anayasası versin. 

Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un 17. maddesinde, “Milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile muhtarlar, mahalli idareler seçimlerinde adaylıklarını koyabilmek için veya aday gösterilebilmek için istifa etmek zorunda değildirler. Milletvekilliği, belediye başkanlığı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği ile muhtarlık, bir şahıs uhdesinde birleşemez. Bu görevlerden birisinde bulunanlardan bir diğerine seçilenler, seçim sonuçlarının kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde tercih haklarını kullanırlar. Bu süre içinde tercih haklarını kullanamayanlar, seçildikleri yeni görevi reddetmiş sayılırlar” hükmüne işaret edildi.

Bu hükme göre, bir milletvekili istifa etmeden belediye başkanlığına aday olabileceği ve seçildiği takdirde 15 gün içinde tercih hakkını kullanacağı, aksi halde belediye başkanlığını reddetmiş sayılacağı vurgulandı. Çalışmada, belediye başkanı seçilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in durumu örnek gösterildi.

Ankara Milletvekili Gökçek’in,  27 Mart 1994’te yapılan yerel seçimler sonucunda başkanlığa seçildiği anımsatıldı. Gökçek’in seçim sonuçlarının kendisine tebliğ edilmesinden başlayarak 15 gün içerisinde, tercih hakkını kullanarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı tercih ettiğini bildirdiği, 31 Mart 1994’te de bir tutanakla mazbatasının verildiği ifade edildi.

Şimdi durum gayet açıkken, Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e istifa etsin demek de ne oluyor. Anayasa ihlali yapıp birileri istedi diye milletvekilliğinden istifa mı ettirelim. Kendinizi toparlayın. Bu tutum kazanç değil, zarar getirir.

Binali Yıldırım istifa etmeli mi?

Baştan söyleyeyim. Şahsi kanaatim evet istifa etmeli. Neden mi? Gayet açık, işte cevabı.

Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası ne diyor?

Anayasa’nın 94. maddesinin son fıkrası, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Başkanvekilleri, üyesi bulundukları siyasi partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine; görevlerinin gereği olan haller dışında, Meclis tartışmalarına katılamazlar; Başkan ve oturumu yöneten Başkanvekili oy kullanamazlar” hükmünü düzenliyor.

Siyasi Partiler Yasası’nın (SPY) “grup genel kurulu” tanımının düzenlendiği 24. maddesinde de Anayasa’ya paralel hükme yer verilirken, TBMM Başkanı’na milletvekili adaylığı halinde istisna tanıyor:

“Bir siyasi partinin grup genel kurulu, o partinin milletvekillerinden oluşur. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve başkanvekilleri, üyesi bulundukları siyasi partinin ve parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine katılamazlar. Ancak, yeniden milletvekili adayı olmaya ilişkin faaliyetleri bu hükmün dışındadır.”

Ancak, TBMM Başkanı’nın belediye başkan adaylığına ilişkin ise yasada herhangi bir düzenleme yer almıyor.

Yıldırım istifa etmeli

Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu’na göre; TBMM Başkanı Binali Yıldırım üyesi bulunduğu siyasi partinin faaliyetlerine katılamaz. İşte şahsım da bu noktada İstanbul’a aday olan Binali Yıldırım istifa etmelidir kanaatindeyim. İstanbul’da iktidar partisi Ak Parti’nin adayı olarak istifa etmeme sebebini de açıkçası anlayamıyorum.

Hürriyet İstifa Etsin Demek Komik Oluyor

Ak Parti’de kendi düşüncesiyle hareket etmek yerine her ortaya atılan doğrudur mantığıyla hareket edenler, ya burada Anayasa’ya göre bir durum var. Böyle olmalı bile diyemiyor. Yine aynı Anayasa’ya göre; milletvekilinin istifa etmesi gerekmezken, Milletvekili Hürriyet istifa etsin denilebiliyor. Binali Yıldırım istifa etmeli çıkışına bir şey söyleyecek ya; Ne diyecek ancak alakası olmayan bir şey söyleyecek. O da bula bula bunu bulmuşlar.

Ne diyelim illa bir şey bulmak isteyenler böyle şeyler bulabiliyor.

 

Sevgiyle kalın. Tek Kocaeli’de kalın.

 

 POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR