Flormar işçisine destek
Güncel
03 Ekim 2018 Çarşamba 23:56

Flormar işçisine destek

Gebze’de 142 gün önce işlerinden çıkarılan Flormar işçileri ve Petrol İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz mecliste CHP Grup Toplantısına katıldı

Petrol-İş Sendikasında örgütlendikleri için Flormar Kozmetik Firmasında işten atılan 132 işçinin fabrika önünde başlattığı direniş 142. gününü geride bırakırken, Petrol İş Sendikası Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz ve bir grup Flormar işçisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek üzere meclisteydi.  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Flormar işçisinin sorunlarına Grup Toplantısında değinirken, işçilere destek sözü verdi.

FRANSA’DA OLSAYDI YER GÖK İNLERDİ

Gebze Flormar işçileri önceki gün TBMM’de bir dizi ziyaretlerde bulundu. TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğdu’yu ziyaret eden Flormar işçileri, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Toplantısı’na da katıldı. Flormar işçilerinin sorunlarına da değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ,işçilerin anayasadaki haklarını kullandıklarını söyleyerek, “Yasak mı sendika kurmak? Hayır, yasak değil. Sendikayı kuruyorlar, gidip üye oluyorlar. Niye sendikaya üye oldunuz diye 132 işçinin işine son veriliyor ve şimdi onlar suçlu konumda, ama patron suçlu değil. Eğer bu Fransız şirketi Fransa’da aynı tabloyla karşılaşsaydı yer gök inlerdi. Ama bizde 132 işçinin işine son verilir, kapının önüne konulur, içerideki işçilerle konuşmasınlar diye tel örgü örülür, konuşmak için sesli araçları var, ona da el konulur. Bağırmayacaksınız, konuşmayacaksınız, slogan atmayacaksınız, sesinizi çıkarmayacaksınız diye ve bunu da demokrasi diye bize yutturacaklar.” dedi.

HAKLI OLAN SİZSİNİZ, DESTEKLEYECEĞİZ!

Konuşmasına devam eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kendilerini sahip çıkacaklarını da belirterek, “Değerli işçi kardeşlerim, sendikaların size sahip çıktığından çok daha fazla halkın partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi size sahip çıkacaktır. Gönül isterdi ki sadece üye olduğunuz sendika değil, diğer sendikalar konfederasyonlar da size sahip çıksaydı. Siz hak arıyorsunuz, sendikalı olmak istiyorsunuz, mücadele ediyorsunuz.  ‘Çalışma herkesin hakkı ve ödevidir.’ Sizin hakkınız, çalışacaksınız. Devlet çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır. Hiçbirisini yapmadılar. Anayasa ‘Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz’ diyor. Siz sendikaya üye oluyorsunuz diye, anayasaya aykırı hukuka aykırı insan haklarına aykırı evrensel hukuka aykırı olarak sizin görevlerinize son veriliyor, açlığa mahkûm ediliyorsunuz. Siz haklısınız, sonuna kadar biz sizi destekleyeceğiz ve desteklemeye de devam edeceğiz. Mücadeleyi yapın, yanınızda olacağız” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
05:23
07:03
12:57
16:02
18:29
19:57

1. SAYFA

28,03,2018

TARİHTE BUGÜN

15 Ekim 1582
Avrupa'da Gregoryen takvimi kabul edildi.

SÜPER LİG PUAN DURUMU