Sendika destek verdi, kazandı
Polis-Adliye
14 Nisan 2018 Cumartesi 23:59

Sendika destek verdi, kazandı

Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası Kocaeli Bölge Şube Başkanlığı üyesi Sabri GENÇ’e eşit işe eşit ücret ödenmesi hususunda hukuki destek verildi. Savdes-Sen, davacı tarafından yapılan istinaf mahkemesine yapılan itirazı da kazandı

Savdes-Sen Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İMRE tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu çalışanı üyemiz Sabri GENÇ eğitim teknolojileri uzmanı olarak görev yapmaktadır. Eğitim Uzmanı olarak çalıştığından dolayı yükseköğretim tazminatı alması konusunda çalıştığı kuruma dilekçesini yazmasına müteakip, amirleri tarafından onaylanıp Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Lojistik Şube Başkanlığına gönderilen dilekçe idare tarafından uygun bulunmayıp, yükseköğretim tazminatı verilmemesi kararına varılmıştır. Bunun akabinde hızlı bir şekilde Savdes-Sen Avukatlarımız Ercan ÇOBAN ve Tezer TÜRKAY GÜVEN tarafından Bursa 3. İdare Mahkemesine başvuruldu.

Bursa 3. İdare Mahkemesinde 2016/1074 Esas numarasıyla idareye dava açıldı.

SAVDES-SEN KOCAELİ’NDEN HUKUKTA BAŞARI

Bursa 3. İdare Mahkemesi bizim için bu konuda bir ilk olan mağdur üyemizin eşit işe eşit ücretten yola çıkarak Uyuşmazlıkta; davacının eğitim uzmanı olarak görev yaptığı hususunda bir tereddüt bulunmadığı, bu unvanının karşılığı olarak yükseköğretim tazminatı almaya hak kazandığı anlaşıldığından, dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

Uyuşmazlık konusu işlem hukuka uygun bulunmadığından, dava konusu işlem nedeniyle davacının yoksun kaldığı yükseköğretim tazminatının Anayasa’nın 125. Maddesi uyarınca her bir ödemenin yapılması gerektiği hak ediş tarihlerinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte ayrı ayrı hesaplanarak davalı idarece tazmini gerekmektedir. Bursa 3. İdare Mahkemesi ESAS NO:2016/1074, KARAR NO:2017/1226 kararı ile mahkeme yargılama giderleri ve avukatlık ücretleri davalı idareden alınarak davacıya verilmesine 04.07.2017 tarihinde karar verilmiştir.

DAVALI İSTİNAF MAHKEMESİNE İTİRAZ ETTİ

Savdes-Sen tarafından kazanılan Bursa 3. İdare Mahkemesi ESAS NO:2016/1074, KARAR NO:2017/1226 kararı ile üyemizin hakkını geri alındığına rağmen, Davalı tarafından İstinaf mahkemesine itiraz edilerek üyemizin kazanımı kaldırılmak istenmiştir. İstinaf; ilk derece mahkemesi hükmünü, üst derece mahkemesi sıfatıyla hem maddi ve hem de hukuki açıdan gözden geçirerek, maddi meseleyi, yani olayın gerçekleşme şeklini yeniden inceleme konusu yaparak ve duruşmada esas kabul edilen “doğrudan doğruyalık” ve “sözlülük” ilkelerine bağlı kalarak maddi gerçeğin araştırılmasına olanak sağlayarak, Savdes-Sen Avukatlarımız Ercan ÇOBAN ve Tezer TÜRKAY GÜVEN’i dinleyerek davalının itirazını karara bağlamıştır. Kararda yine Savdes-Sen haklı çıkmış ve üyesinin kazandığı davaya yapılan itirazı da etkili avukatlarıyla kazanmıştır.

SAVDES-SEN KOCAELİ HİZMETLERİNE DEVAM EDİYOR

Savdes-Sen Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İMRE yaptığı açıklamada; “Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) olarak, ilkelerinden taviz vermeden, insanca yaşanacak ücret ve çalışma koşullarının sağlanması, refah seviyesinin arttırılması, mali ve özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin sendikal mücadelemiz ve çalışmalarımız artarak devam etmektedir. Çözüm odaklı sendikacılık yapan SAVDES-SEN, her koşulda üyesinin yanında ve birlikte hareket ederek, zor günlerinde  “İYİ Kİ VARSIN SAVDES-SEN” dedirten bir anlayış ve stratejiyle, geleceğe birlikte büyümeye ve yürümeye devam edeceğiz. “ dedi.

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
04:55
06:37
13:05
16:33
19:12
20:41

1. SAYFA

28,03,2018

TARİHTE BUGÜN

19 Eylül 1935
Almanya'da Yahudilerin kamu sektöründe çalışması yasaklandı.

SÜPER LİG PUAN DURUMU