Muharrem İnce geliyor
Siyaset
17 Mayıs 2018 Perşembe 15:34

Muharrem İnce geliyor

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, partinin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin 9 Haziran Cumartesi günü miting için Kocaeli’de olacağını duyurdu

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, yaklaşan 24 Haziran seçimleri öncesinde parti binasında geniş katılımlı bir toplantı düzenledi. Toplantıda CHP İl Sekreteri Hüseyin Acurman, CHP İl Yönetim Kurulu üyeleri Bilgi Dehmen, Suca Omurca, Hasan Akar, Berna Çetin, Sabriye Gülşah, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, Başiskele İlçe Başkanı İrfan Keskin, İzmit İlçe Gençlik Kolu Başkanı Mehdi Kaan Günan, milletvekili aday adayları Prof. Muhip Kanko, Yeşim Akpınar, Tamer Aktaş, Dr. Mustafa Anaç, Tuğman Kayalı, Nejat Çakır hazır bulundu.

 

AĞZINI BOZUYOR

Toplantıda ilk olarak genel siyaset gündemini değerlendiren CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP ile ilgili ‘tezek, çöp’ gibi kelimeler kullanmasını eleştirdi. Sarıbay, “Seçimlerin yaklaşması ile siyaset ısınıyor. Tabi bazıları da ağzını bozuyor. Bunun en başında Cumhurbaşkanı Erdoğan geliyor. ‘Sayın cumhurbaşkanı’ diye hitap ediyoruz ama kendisi aynı zamanda AKP’nin genel başkanı olduğu için bunu söylemekte bir mahsur görmüyorum. Kendisi maalesef ağzını bozuyor. Cumhuriyet Halk Partililere ‘tezek, çöp’ gibi laflar ediyor. ‘Pislik bunlar’ diyor” dedi.

 

AĞZI BOZUKLARDAN TEMİZLEYECEĞİZ

Bu tip sözlere asla kötü sözlerle karşılık vermeyeceklerini söyleyen Sarıbay, “Tabi biz bu tür edep, terbiye dışı bize yakışmayan lafları ona dahi söylemiyoruz. Söylemeyeceğiz de. Biz çünkü Cumhuriyet Halk Partiliyiz. Cumhuriyeti kuran partiyiz. Cumhuriyet’in çimentosuyuz. Kötü söz her zaman sahibine aittir. Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’nin söylediği gibi; o bize pislik de dese, tezek de dese biz; çocuklarımız, geleceğimiz, ülkemizin menfaatleri, ülkemizin istikbali diyeceğiz. Biz Türkiye’yi bu tip ağzı bozuk siyasetçilerden temizlemek için de 24 Haziran’da elimizden geleni yapmak suretiyle bunları göndereceğiz. Ülkemiz insanları bunlardan artık sıkıldı. Bu insanlara artık ‘tamam’ diyoruz” diye konuştu.

 

TÜM KADEMELER SAHADA

Partinin seçim hazırlık programları hakkında bilgi veren Sarıbay, “Seçim hazırlıklarımız son hızla devam ediyor. Arabalar giydiriliyor, programlar devam ediyor. Kadın Kollarımız, gençlik kollarımız, ilçe başkanlarımız, milletvekili aday adaylarımız sahaya inerek çalışmalarını devam ettiriyor. Seçim koordinasyon merkezimiz ilçelerimizi ziyaret ederek ilçe örgütlerimizden programları alıyor. Tüm kademelerimiz kendilerine has çalışmalarını yürütmektedir. Şu anda çalışmalarımız rölantide gözükebilir ancak adaylarımız açıklandıktan sonra çalışmalarımıza daha fazla hız vereceğiz” ifadelerini kullandı.

 

İSTİFA EDERİM

Son günlerde yaşanan aday adayları listesi polemiğine de açıklık getiren Sarıbay, “Bugünlerde basında milletvekili adaylarımızın belirlendiğine dair maalesef bir bilgi kirliliği var. Ben ilçelerimden gelen listeleri harmanlamak sureti ile ortaya çıkan yeni listeyi Ankara’ya götürdüm. İlçelerden gelen listelerin dışına sadece kadın ve genç kotasını doldurmak suretiyle çıktık. Basında çıkan tüm o listeler yanlıştır. Herhangi bir basın mensubu, benim Ankara’ya mühürlü olarak götürdüğüm listeyi yayınlasın, bugün istifa ederim” dedi.

 

TEKZİP EDECEK BİR DURUM YOK

Çıkan haberlerin hiç birinin kendi ağzından yazılmadığını, konuyla ilgili kimseye bilgi vermediğini ve Ankara’ya teslim ettiği listeyi mühürlü zarf içerisinde götürdüğünün altını çizen Sarıbay, “Bu yazan basın mensupları da liste açıklandığında mahcup olacaklar. Bana ‘Niye çıkan haberleri tekzip etmiyorsunuz’ diye soruyorlar. Hiç kimse yayınladığı listeyi benim ağzımdan yazmadı. Alınan bilgilere göre gibi kaynak göstermeden yazılıp çizilen şeylerle ilgili ben tekzip yapamam. Benim ağzımdan yazıldığında elbette tekzip ederim” şeklindeki açıklamalarıyla söylentilere son noktayı koydu.

 

ADAY ADAYLARI İLE HUSUMETİM YOK

Partinin milletvekili aday adayları ile kırgınlık yaşadığına dair çıkan haberlere de eleştiri getiren Sarıbay, “Diğer bir husus aday adaylarının bazıları ile husumetim varmış. Böyle bir şey yok. Tamer Solakoğlu ile bir kırgınlığım olduğu yazılıyor. Cuma Karavar ile kırgınlığım olduğu yazılıyor. Hiç bir aday adayı arkadaşımla husumetim olamaz. Biz artık seçimler için memleket meselesi diyoruz. Hiç bir kırgınlığımız olmamalı. Listeler açıklandığında da hiç bir aday adayımız ben niye seçilmedim diye üzülmeye kırılmaya hakkı yok. Aday adayı arkadaşlarımızın bu hususta daha hassas olmalı” diye konuştu.

 

SLOGAN DEĞİL YAPTIRIM İSTİYORUZ

Partinin gençlik kolları üyesi olan bir kişinin sosyal medyada yaptığı paylaşımlar sebebiyle gözaltına alındığını söyleyen Sarıbay, konunun takipçisi olduklarını belirtti. Kudüs gerilimi ile ilgili de konuşan Sarıbay, “Abdullatif Şener 2013 yılında ‘Kudüs yabancılardan temizlenecek, tek toprak halinde İsrail’e teslim edilecek ve bizimkilerde sadece nutuk atacaklar’ demişti. Bugün Abdullatif Şener’in söylediklerini yaşıyoruz. Alanlarda sadece slogan atarak, bu şekilde tepki gösterilmez. 60 kişinin ölümü 2200 kişinin yaralanması savaşta bile olacak şey değil. ABD ve İsrail’e karşı hükümet olarak gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır” dedi.

 

KİM GERİCİ HERKES BİLİYOR

AKP İl Başkanvekili Abdullah Eryarsoy’un Millet İttifakı için ‘Bunların ittifakı gericiliktir’ şeklindeki sözlerini eleştiren Sarıbay, “Biz kendi ittifakımıza millet, diğer taraf kendi ittifakına cumhur diyor. İki kelimenin anlamı aynı. AKP İl Başkanvekili Abdullah Eryarsoy maalesef millet ittifakı için gerici sözünü kullanmış. Gericiliğin ne demek olduğunu, bu ülkedeki gericilerin kimler olduğunu herkes biliyor. Bu ülkedeki gericiler Atatürk düşmanlığı yapanlardır. Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına karşı olanlardır. Cumhuriyet düşmanlığı yapanlardır. Cumhuriyet Halk Partisi milli değerlerimizi yaşatmaya çalışan Cumhuriyeti kuran partidir. Laikliğe, parlamenter sisteme karşı olan kimse gerici onlardır. AKP il Başkanvekili bir algı yaratma ve yönetme çabası içerisindedir. Bunlar ileride daha da ileri gidip bizden daha fazla Atatürkçü, parlamenter sistem savunucusu olarak da karşımıza çıkabilir. Bunların hiç birisi doğru değildir” diye konuştu.

 

İNCE 9 HAZİRAN’DA GELİYOR

CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Kocaeli mitingi tarihinin kesinleştiğini duyuran Sarıbay, “9 Haziran Cumartesi günü cumhurbaşkanı adayımız ilimize gelecek. Saat 17.00’da mitingimiz başlayacaktır ardından iftar programımız olacak. Mitingi İzmit’te yapmayı planladığımız için konuyla ilgili CHP İzmit İlçe Başkanımız Hakan Çakar bilgi verecek” diyerek sözü Çakar’a bıraktı. Miting hazırlıklarına başladıklarını duyuran Çakar, “İzmit’teki 7-8 mahalle temsilcimiz ile hemen toplantı yaptık. Hatasız kusursuz bir karşılama planladık. Cumartesi günü ilçe yönetim olarak toplanacağız. Güzel bir süreç yaşayacağımıza inanıyoruz” dedi.

 

TAMAM SIKILDIK ŞAFAK 38

İftar programının Kartepe’de yapılmasının planlandığını söyleyen Sarıbay, konuyla ilgili bilgi vermek üzere sözü CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar’a bıraktı. Karakadılar, “Bu bizim geleneksel iftar programımız. İlçe başkanlığım dönemimden önce Muharrem İnce Bey iftar programımıza katılmıştı. Şu an iftar programımızı yapacağımız mekan ile ilgili 2-3 alternatifimiz mevcut. Bir kaç gün içerisinde netleştirip size bilgi vereceğiz. 7-8 bin kişilik bir organizasyon yapacağız. Ama tabi ki önceliğimiz mitingimizdir. Kartepe İlçe olarak mitingimiz için gerek desteği sağladıktan sonra iftar programımıza yoğunlaşacağız” dedi. Toplantıda son olarak konuşan İl Başkanı Sarıbay, “Tüm hazırlıklarımız sürüyor. Artık sıkıldık, tamam, şafak 38 diyoruz” şeklindeki sözleriyle toplantıyı bitirdi

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
05:27
07:07
12:57
15:59
18:25
19:53

1. SAYFA

28,03,2018

TARİHTE BUGÜN

18 Ekim 1931
Bilim adamı Thomas Edison 84 yaşında öldü.

SÜPER LİG PUAN DURUMU