Kıyafet Boyları 2 Yıl İçinde Değişmeyen Çocuklara Dikkat!
Tek Kulis
14 Nisan 2018 Cumartesi 12:03

Kıyafet Boyları 2 Yıl İçinde Değişmeyen Çocuklara Dikkat!

Özel Körfez Marmara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Deniz GÜVEN KARAKURT 15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü sebebiyle çocuklarda büyüme takibinin önemi hakkında bilgilendirme yaptı.

 “Büyüme anne karnında başlar, ergenlik döneminin bitmesiyle sonlanır ve bir toplumun sağlık göstergelerinin başında yer alan büyüme izlemi, Dünya Sağlık Örgütü’nün çocuklara sağlıklı yaşam politikasının da başında yer alır,” diyen KARAKURT, büyüme sürecinin genetik, beslenme ve fiziksel aktivite gibi çevresel ve hormonal etmenlerden etkilendiğini belirtti.

Büyüme fazı denilen doğum öncesi, bebeklik dönemi, çocukluk dönemi ve ergenlik dönemlerindeki büyüme takiplerinin çok önemli olduğunu vurgulayan uzman doktor, büyüme eğrilerinin izlenmesi sayesinde zayıflık, şişmanlık ve kısa boy gibi sorunların daha kolay tespit edilerek önlendiğini ve sorunlu bir durum söz konusu ise erken tanısı ile tedavisinin mümkün olabileceğini söyledi.

Bebeklerde boy, kilo ve baş çevresi ölçümlerinin bu ölçümler için özel hazırlanmış persantil eğri çizelgeleri üzerinden takip edildiğini söyleyen doktor, sağlıklı bir çocuğun boy, kilo ve baş çevresi ölçümlerinin eğri üzerinde 3. ve 97. persantil çizgileri arasında olup çocukluk dönemi boyunca aynı eğri üzerinde devam etmesi gerektiğinin üzerinde durdu. Ölçümleri 3. çizginin altına düşen, 3-97 arasında iken zaman içinde düşme gösteren, 2 yıl içerisinde giysi ölçüleri aynı kalan ya da anne ve babasına göre kısa boylu olan çocukların durumunun patolojik olabileceği konusunda da uyardı ve bu gibi durumların tetkik gerektirebileceğini belirterek “Boy kısalığı yada büyümede duraklamayı yakalayabilmek için sağlıklı bile olsa tüm çocukların belirli aralıklarla izlenmesi şarttır,” dedi.

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
04:55
06:37
13:05
16:33
19:12
20:41

1. SAYFA

28,03,2018

TARİHTE BUGÜN

19 Eylül 1935
Almanya'da Yahudilerin kamu sektöründe çalışması yasaklandı.

SÜPER LİG PUAN DURUMU