SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Şimdi Açıklandı; Personel Alınacak
AKP’de Sürpriz Karar

İntihar Sebebi, Niteliksiz Eğitim mi?

İntihar Sebebi, Niteliksiz Eğitim mi?

Derince’de 14 yaşındaki Yunus’un LGS sınavında istediği sonucu alamayınca, kendisini balkondan aşağıya atlayarak intihar ettiği iddia edilmişti. CHP Derince Gençlik Kolları’ndan bu vahim olaya ilişkin açıklama geldi.

CHP DERİNCE GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI ÖZLEM DURUK’UN AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlerde Derince ilçemizin Yenikent mahallesinde üzücü bir olay yaşadık. 14 yaşındaki Yunus kardeşimiz LGS sınav sonucu nedeniyle kendini balkondan atarak intihar etti. Bu olayın temelinde eğitim sistemimizdeki sorunlardır. AKP İktidarı döneminde sürekli değişen sınav sistemi, niteliksiz, çağ dışı eğitim bunun en büyük nedenidir.

AKP döneminde eğitim gün geçtikçe niteliksiz hale gelmiştir. Öğrencilere hiçbir şey katmayan bu sistemde bir de üzerine öğrencilerin yarış atı haline sokulması bu olayın perde arkasında yatan tek gerçektir. Öğrenciler de bu sistemin baskısının yansıtılması bu üzücü olayın asıl nedenidir. Sadece sınav odaklı bir sistemde kazanan öğrencilerin de donanımsız diplomalı birer işsiz adayı olmasının tek suçlusu AKP hükümetinin eğitim politikalarıdır. Ülkemiz 2000 yılından sonra eğitim anlamında hızla gerilemiş, eğitim istemi laik ve demokratik eğitim anlayışından uzaklaşmış, gerici , niteliksiz, çağdışı bir anlayış kazanmıştır. Biz yıllardır talep ettiğimiz gibi bir kere daha vurgulayarak laik, nitelikli, parasız eğitim istiyoruz. Yunus gibi gençlerin aramızdan ayrılmaması için bunun ne kadar elzem olduğu bir kere daha gün yüzüne çıkmıştır. Yunus kardeşimizin ailesine, sınıf arkadaşlarına ve tüm Derincemize baş sağlığı dileriz. Yunus kardeşimize sözümüzdür. Bundan sonra da bu niteliksiz eğitim sistemine karşı durmaya devam edeceğiz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR