SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Liman Değil, İskeleymiş, Yalan Konuşuyorlar
İYİ Parti İzmit’te Tek Adaylı Kongre

Kartepe’de Teleferik Hattı İçin İlk Kazma Vuruldu

Kartepe’de Teleferik Hattı İçin İlk Kazma Vuruldu

Kartepede teleferik hattı için ilk kazma vuruldu. Kartepe Derbent Dağ Yolu Poligon alanında Derbent-Kuzu Yayla arasında yapılacak hattın ilk etabının temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, Kartepe Belediye Başkan aday adayları ve çok sayıda protokol üyesi katıldı.

Temel atma törenin açılış konuşmasını Valter Asansör Genel Müdürü Murat Ağcabay yaptı. Kartepe’nin 50 yıllık hayalini gerçekleştirdiklerini belirten Ağcabay, kendilerine verilen sürede teleferik hattını tamamlayacaklarını kaydetti. Tarihi bir gün yaşadıklarını söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, “Kocaeli’ye gelen turistler Kartepe’ye kolaylıkla çıkacak. Projenin hayata geçmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Teleferik projesinin Büyükşehir’in olduğunu ancak daha sonra bunu Kartepe Belediyesi’ne devrettiklerini belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, başladılar ve bugüne getirdiler. Bu tür işletmeleri belediyeler yapar ve işletir. Ama işini ehline vermek lazım. Biz belediye olarak yapsak dünyanın masrafı olur. İşletme her zaman yerinde olmaz. İhaleyi alan şirketin çalışmalarını gördük. Buradaki doğayı bozmayacağız. Çevreye uyumlu bir proje olacak” dedi.

Yılda 500 Bin Kişiye Hizmet

İhaleyi alan Valter Asansör tarafından 71 milyona mal edilecek teleferik hattı, çevresinde yapılacak tesislerle birlikte 100 milyona mal olması bekleniyor. Derbent Hikmetiye bölgesinde başlayacak olan teleferik hattı Kuzu Yayla’da sona erecek. 4 bin 960 metre uzunluğunda olan hat Yap İşlet Devret Modeli ile inşa ediliyor. Yılda en az 500 bin kişiye hizmet vermesi planlanan ha kentin iç ve dış turizmini geliştirecek. Proje kapsamında 15 direk ve 2 adet istasyon inşa edilecek. Taşıyıcı hayat genişliği 10 metre olan teleferik toplam 10’ar kişilik 24 adet araçla çalışacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR