SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Koç Holding’ten Büyük Hizmet
Liselere Geçiş Sınavı Nasıl Olacak?

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Açıklama

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Açıklama

Kocaeli Körfez İlçesinde,  11 yıl önce kaybolan Meryem ile kızı Melike Tahnal’ın bulunması için, anne Havva Palu 21 Aralık’ta ‘Müge Anlı ile Tatlı Sert’ programına başvurdu.

Anne ve kızın bulunması için başlayan yayınlar, yapılan telefon bağlantıları ve ortaya atılan iddialar, herkesi hayrete düşürdü. Son olarak ‘Cinci Hoca’ olduğunu öne süren damat Tuncer Ustael’in iddiaları ile olay daha da karmaşık bir hal aldı. Programı ihbar sayan Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Ekipleri,  önce kayıp olan ve öldürüldükleri iddia edilen anne ile kızının gömüldüğü tahmin edilen bölgede arama çalışması başlattı. Ardından  Meryem Tanhal ve kızı Melike’nin  kaybolması ve öldürülmesi ile  ilgili şüpheliler arasında bulunan Palu Ailesi’nin tüm fertleri hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.  Olayla ilgili Anne Havva Palu,  abisi İsa Palu, Kardeşleri Fatih Palu, Ayşe Palu ve baba Harun Palu Kocaeli’nde gözaltına alındı. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile olayla ilgili ikinci gözaltı kararı ise ilk gözaltı kararından yarım saat sonra çıkartıldı.  Kocaeli İl Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Ekipleri Damat Tuncer Ustael ile eşi Emine Ustael’i ATV’de yayınlanan  ‘Müge Anlı ile Tatlı Sert’ programında gözaltına aldı.  Şüphelilerden baba Harun Palu serbest kalırken, diğer  6 şüpheli olayla ilgili olarak tutuklandı.

Kocaeli  Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gizlilik kararı  verilen dosyada,  sabah saatlerinde ilginç bir gelişme yaşandı. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı bir açıklamada bulunarak   gözaltına alınan ve tutuklanarak cezaevine konulan şüpheliler hakkında   hazırlanan fezleke doğrultusunda  Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldığını duyurdu. Hazırlanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı. ” Kamuoyunda ‘Palu Ailesi’ olarak bilinen  Ve Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı  tarafından yürütülen  soruşturmanın tamamlanması  nedeniyle  hazırlanan fezleke  Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiş, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan incelemeler neticesinde  kamu davası açmaya yeterli  delil olduğu  görülmekle ; şüpheliler hakkında iddianame hazırlanmıştır “denildi.Açıklamanın devamında ise hazırlanan iddianameden şüpheliler ve  haklarındaki suçlamalardan  bahsedilerek şu ifadeler kullanıldı. ” Şüpheli  Tuncer Ustael hakkında, Meryem Tahnal’ı  Kocaeli Körfez İlçesinde 20 Aralık 2008  tarihinde tasarlayarak canavar  hisle eziyet çektirerek öldürmek, Meryem’e ait banka veya kredi kartını  izinsiz kullanmak,  kişinin ölmesinden yararlanarak  cep telefonunu hırsızlamak, cebir  kullanarak birden  fazla kişi ile Meryem’i hürriyetinden yoksun  kılmak  suçundan, Şüpheli İsa Palu hakkında  kardeşi  Meryem Tahnal’ı  Tuncer tarafından tasarlayarak canavarca hisle eziyet çekmek suçuna yardım, Meryem’e ait banka veya kredi kartını izinsiz kullnmak, cebir kullanarak birden fazla kişi ile  kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak suçlarından, Şüpheliler Havva Palu, Ayşe Palu, Emine Ustael ve  suç tarihinde yaşı küçük suça sürüklenen çocuk Fatih Palu hakkında Meryem Tahnal’ın Tuncer tarafından tasarlayarak  canavarca hisle,  eziyet çektirerek öldürmek suçuna yardım ve cebir kullanarak birden fazla kişi ile  kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından cezalandırılmaları  talebi ile Kocaeli 7’inci Ağır Ceza Mahkemesine dava açılmıştır”Şüpheliler İsa Palu ve Tuncer Ustael hakkında suç uydurma ve 677 sayılı kanunan muhalefet suçlarından ek kovuşturmaya yer olmadığına dair  karar verildiği belirtilen açıklamanın devamında ” Şüpheli Tuncer Ustael’in  maktül Meryem’in oğlu  Recep Tayyip Tahnal’a  ve maktül Meryem Tahnal’a yönelik İstanbul İlinde Başakşehir İlçesinde gerçekleştirdiği  cinsel saldırı ve cinsel istismar eylemleri nedeniyle  dosya tefrik edilerek Körfez Cumhuriyet Başsavcılığınca  soruşturmaya devam edilmektedir. Şüphelilerin Maktül Meryem Tahnal’ın kızı Melike Tahnal’ın ölümü ile ilgili verdikleri  ifadelerin bir sureti  gereğinin takdir ve ifası için  Ferizli Cumhuriyet Başsavcılığına  14 Ocak  2019 tarihinde  gönderilmiştir. Şüphelilerin üzerine atılı usülsüz  ölü gömülmesi suçunun ön  ödemeye tabi olan suçlardan olması  nedeniyle bu suç yönünden  dosya tefrik edilerek Körfez Cumhuriyet Başsavcılığınca  soruşturmaya devam edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR