SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Bu Fotoğraf Büyük Yankı Uyandırdı; Süleyman Soylu ve…
Ahmet Davutoğlu’ndan Flaş Talimat

Kocaeli Valisi Aksoy’dan Açıklama

Kocaeli Valisi Aksoy’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 30 ilde önceki gün sabah saatlerinde  il idare kurul toplantısı gerçekleştirildi.

Yapılan ön değerlendirme ve istişare toplantısının ardından,   salgına karşı  alınan tedbirlerin en etkili şekilde uygulanması,  alınan tedbirlere vatandaşların en üst seviyede riayet etmeleri ve ilave tedbirlerin görüşülmesi amacıyla akşam saatlerinde  ise  Kocaeli Valisi  Hüseyin Aksoy’un başkanlığında İl Pandemi Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un başkanlığında  valilik Akçakoca Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Deniz Eğitim- Öğretim ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan,  Vali Yardımcıları;  Dursun Balaban, Osman Ekşi, Nihat Kaynar, Ali Ada, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir,  İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı SG-71 Komutanı Ü. Tğm Can Bozkurt, K.B.B Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık,  Daire Müdür ve yetkilileri,  Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,  Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Kızılay Kocaeli Şube Başkanı Doç. Dr. Cengiz İpek  ve Kent Konseyi Başkanı Adnan Uyar katıldı.

ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR

Toplantıda konuşan  Kocaeli Valisi  Hüseyin Aksoy Değerli katılımcılar, hepinize hoş geldiniz diyorum. Hepinizin bildiği üzere uluslararası tehdit haline gelen korona virüsü ile ilgili Türkiye’de ve ilimizde önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Birçok kurumumuz karşılıklı iş birliği içerisinde bu çalışmaları hayata geçirdi ve Kocaeli olarak önemli çalışmaları gerçekleştirdik. Bugün bu toplantımızda kurul üyesi arkadaşlarımızın yapılan çalışmalara katkı sunma amacıyla önerileri varsa o önerileri almak, farklı bir takım tespitler ve değerlendirmeler varsa onlarla ilgili çalışmalar yapmak üzere bir aradayız. ” dedi.Vali Aksoy’un konuşması sonrasında Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Kamu Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri ve Özel Hastaneler olmak üzere Kocaeli’nde  ki  yatak sayısının 4 bin 559, erişkin yoğun bakım yatak sayısının da 553 olduğunu, bu konuda da tedbirlerin artırılarak alınmaya çalışıldığını belirtti. Ayrıca  Kocaeli’nin son durumu hakkındaki Pandemi Kuruluna sunum gerçekleştirdi. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. İnci Sobi’nin Hıfzıssıhha Kurulunun kurulduğu günden bu güne kadar alınan kararları hazırladığı sunum ile kurula hatırlattı.

33 İŞYERİ VE 59 İŞLETMEYE CEZA

Konuşma ve sunumların ardından bugüne kadar salgın kapsamında  yapılan çalışmaları değerlendiren Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile kamuda çalışan personelimizden %9,27 sine rahatsızlıkları ve engel durumları nedeniyle idari izinler verilmiş, diğer personellerden görev yerleri uygun olan personellerimiz de esnek çalışarak hizmetleri aksatmadan devam ettirmektedir. İşletmeler üzerinde yapılan denetimlerde bu güne kadar bin 101 işletme denetlenmiş, denetimler sonucunda 59 işletmeye cezai işlem uygulanmıştır. Umuma açık kahvehane ve müzik yayını yapan 6 bin 325 eğlence yeri tedbirler kapsamında kapatılmış, kurala uymadığı tespit edilen 33 işyerine cezai işlem uygulanmıştır. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlarımızdan 112,155 ve 156’ya 13332 adet arama yapılarak çeşitli yardımlar istenmiş bu talepler İlçe Vefa Gruplarına yönlendirilmek suretiyle gereği yerine getirilmiştir. Sokağa çıkma yasağına uymayan 3 bin 113 65 yaş üstü Vatandaşımız tespit edilerek gerekli uyarılar yapılmış bunlardan 77’sine işlem yapılmıştır. Başta Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlarımızla, odalarımızla, STK’larımızla bugüne kadar yapılan çalışmalarda önemli mesafeler alındı.”  Dedi. toplantının sonunda ise  katılımcılar Virüsle ilgili yapılan çalışmaların ne aşamada olduğu, Virüs ile mücadelede önümüzdeki dönemde yapılması gereken çalışmalar konusunda görüş ve önerilerde bulundu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR