SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
İbrahim Karaosmanoğlu Bakan mı Oluyor?
Kocaeli Üniversitesi’ne Hem Teşekkür Hem Uyarı
Fehmi Demir
mm

Madımak’tan Başbağlar’a Bir Kanlı El Uzandı

Madımak’tan Başbağlar’a Bir Kanlı El Uzandı

90’lı yıllar, kaybedilen insanların, faili meçhullerin, yargısız infazların, kontrgerilla faliyetlerinin ve terör eylemlerinin tavan yaptığı zamanlar olarak hafızlara yer edinmiştir desek, inanıyorum ki zerre hata yapmış olmayız.

Bir karanlık dönemdi…

İlk aklımıza düşenler; Muammer Aksoy, Turan Dursun, Uğur Mumcu gibi sol tandanslı yazarların kimliği meçhul kişi ya da kişilerce katledilmesiydi.

Bir takım seri cinayetler işleniyor ama ilginçtir ki, hiç birinin katili bulunamıyordu. Fakat her  olaydan sonra malum çevreler sokaklara çıkarak “Kahrolsun Şeriat” diye bağırıyorlardı. Akıllarınca olayların failini bulup bu işi, ‘yobazlar işledi’ diyorlardı.

“Yobaz” nitelemesiyle hangi kitleye mesaj verildiği de gün gibi aşikardı.

Gel gör ki, nasıl bir yobazsa bu; sadece solcuları öldürmüyordu. Eşref Bitlis, Adnan Kahveci, hatta hatta devletin başı Turgut Özal bile bu kanlı ellerin sırlı ölümlerine kurban gitmişti…

Olayları tezgahlayanlar bir damarı iyi kaşıyor, toplumun farklılıklarını sorun haline getirip milleti birbirine düşman ediyor, hedeflerini bir bir gerçekleştiriyordu…

Kimdi bunlar?

Mafya, derin devlet, PKK…

Operasyonlar, suikastlar, sır dolu ölümler, katliamlar ve dökülen onca kan…

Geride bırakılan acı ve gözyaşı…

Bunların en acımasızı hiç şüphesiz 2 Temmuz 1993’de Sivas Madımak’ta yaşandı. 33 insanımız otelde yanarak can verdi. 4 vatandaşımız da dışarıda kimlerin vurduğu öğrenilemeden kurşunların hedefi oldu.

Tezgahlanan şey tabidir ki bir Alevi-Sünni çatışmasıydı. Sivas özel olarak seçilmişti. Onlara göre Sivas ilinin demografik yapısı, sosyolojisi böylesi bir karıştırmaya oldukça uygundu.

Çok şükür ki milletimiz bu oyuna gelmedi. Milletimiz, ferasetiyle oyunu bozdu ama nice masum insan cezalandırıldı. Nice suçsuz canlar yakıldı. asıl suçlu ise asla bulunamadı.  33 insanımızı yakan ‘baş fail’ her olayda olduğu gibi burada da kendini gizlemeyi başardı.

Bir karanlık dönemdi o yıllar…

Elazığ Bingöl yolunda 33 askerimiz hainlerce şehit edilmişti. Gencecik ana kuzularını silahsız, eskortsuz kimler neden sevketmişlerdi? Hangi tür yobazdı bunlar?

Cevabını asla bulamayacağımız meçhuller listesine eklenen yeni bir halka idi bu. Yürekler yandığıyla kaldı. Yapan da yaptığıyla…

Bazı hesaplar ahirete kalmayacaksa ahiret niçin vardı? Ya da İlahi Adalet ne zaman ve nerede tecelli edecekti?

Ya şunu sorabildik mi?

Sivas olaylarından hemen üç gün sonra 5 TEMMUZ’da Erzincan Başbağlar’da 33 insanımızı kurşuna dizenler kimdi?

33 insan Madımak’ta, 33 insan Başbağlar’da…

Rövanş mı alınmıştı?

Madımak’tan Başbağlar’a uzanan kanlı elin sahibi kimdi? Malcm X’e rahmet olsun; kuklayı bildik de, kuklacıyı asla göremedik…

Aynı yıllarda Tuğgeneralimiz Bahtiyar Aydın’ı kim öldürdü?

Erzurum Çat ilçesi Yavi köyünde 32 insanımız terör örgütü tarafından kurşuna dizildi. Kim, neden yaptı / yaptırdı?

Daha bir çok soru ve sorular… Baş döndürücü hadiseler… Meçhuller, acılar…

Dönüp bu güne baktığımızda halimize şükretsek yanlış mı yapmış oluruz?

Haksız mıyım

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR