..."/> Öğrenciler elektronik seçmeli derslerin ücretli olmasından isyan ediyor | TEK KOCAELİ GAZETESİ
TARİH 17.01.2018 SAAT 04:16:10

28.09.2017 Perşembe - 15:02

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri 2017-2018 eğitim-öğretim yılında, elektronik seçmeli derslerden materyal ücreti alınmasından rahatsız olduklarını belirtti.

Geçtiğimiz sene ESD’den alınmayan materyal ücretleri bu sene alınmaya başlandı. Üniversite öğrencileri ücretli olarak dersleri alamadıklarından oldukça şikayetçi . İşte Kocaeli Üniversiye’si öğrencilerinin bu konu hakkındaki dile getirdikleri:

CENGİZHAN BAHADIR – 21:

Bu uygulamanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Üniversite  öğrencilerine sistem üzerinden verilen derslerin ücretli olmaması gerekiyor. Ben örgün öğrenim öğrencisiyim. Öğrenimime para vermiyorum.  Geçen sene ESD seçimi yapmıştım bu sene ise eğitimin ücretsiz olması gerektiğini düşündüğüm için de ESD seçiminde bulunmadım.

NİLAY SÖNMEZ-22:

Ben İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü öğrencisiyim. ESD’den ücret alınmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu düşüncemin başlıca nedeni ücretsiz eğitim hakkımızın olması.  Örgün öğrenim olarak kazandığım bir okulda neden paralı bir ders alayım? Bunun saçmalık olduğunu düşünüyorum. Burası bir devlet okulu çünkü. Ailemden ayrı şehir dışında okuyorum. Bu okula da para vereceksem, ailemin yanında kalıp özel bir üniversitede okurdum. Bu yüzden kesinlikle karşıyım. Devlet  okulunda ücretli ders olmasına ya da ikinci öğretimlere uygulanan ücretli eğitim sistemine de. Özellikle devlet okullarında her şeyin devlet eliyle karşılanmış olması gerekiyor. Bu dersler için alınan ücretlere malzeme parası deniyor. ESD’ler için istenen malzemelerin ne olduğu konusunda bir açıklama yapılmıyor. Dersler için gerekli olan kitapları da biz temin ediyoruz. İsim haklarından kaynaklı fotokopi kullanmıyoruz. Bir şekilde öğrencinin cebinden para çıkıyor. Bu yüzden de ESD’lerin paralı olmasına karşıyım.

SEBRULLAH KELEŞ – 21:

Bu uygulamayı yanlış buluyorum. Gerçi bizim için bir şey fark etmemiş oluyor. Yaz okulunun kapandığı söylentileri var. Oranın maddi telafisi buradan sağlanıyor olacak.

ÖZGÜN KOÇ – 25:

Olumlu bulmuyorum, olumsuz buluyorum. Ben hiç ESD almadım. Kendi düşüncelerime göre okul bir işletme olmamalıdır. Öğrenciler müşteri değildir. Biz burada parasız eğitim almak zorundayız. Fakat ücretler kaldırılmıyor, yönetimin duruma bakış açısı farklı. Bu yüzden bu böyle gidecektir.

BUSE ALTUNTAŞ – 21:

İlk kez bu sene ESD almak istedim fakat ücretli olduğundan dolayı alamadım. Olmaması gerekiyor sonuçta burası devlet okulu. Her şeye para veriyoruz. Çift vatandaşlığım olduğu için harç parası da veriyorum ben. Bu yüzden daha fazla para ödememek için ESD seçmedim.

BURAK KIRAN- 23:

 ESD derslerinin paralı olmasını istemiyoruz çünkü biz devlet okulu öğrencisiyiz. Çoğumuz materyal ücreti geldiği için ESD seçmedik. Kredi başına hesaplanan ücretler fakültelere göre değişiyor ve kredi toplamında ciddi bir ücret ortaya çıkıyor.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.