SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Hürriyet, İzmit İçin Büyük Kazanç
Kocaelispor Bu Tesislerde Kamp Yapacak

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Mehmet Sinan Karabey Hasta Kabulüne Başladı

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Mehmet Sinan Karabey Hasta Kabulüne Başladı
Bu haber 12 Kasım 2018 - 11:06 'de eklendi

2018 Ekim ayı itibariyle hastanede özel bir alana kurulan Radyasyon Onkoloji bölümü SGK ve özel sağlık sigortaları anlaşmaları ile hizmet vermeye başladı.

 

Uzm. Dr. Mehmet Sinan Karabey hakkında:

Uzmanlık alanları: Baş-boyun, akciğer, meme, sarkoma, cilt, prostat, endometrium, lenfoma multipl myelom,melanom, serviks ve pelvis, yumuşak doku, santral sinir sistemi ve gastrointestinal sistem radyoterapisi.

Eğitim:

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi AD Uzmanlık Eğitimi

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (Kocaeli) Lisans Eğitimi

Bahçelievler (İstanbul) Lise Öğrenimi

Bahçelievler Lisesi  (İstanbul) Ortaokul Öğrenimi

Deneyim:

Kocaeli Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi A.D. Radyasyon Onkolojisi Uzmanı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi AD Uzmanlık Eğitimi

Mesleki Üyelikler:

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği

Türk Tabipler Birliği

 

                

Radyasyon Onkolojisi nedir?

 

Radyoterapi, yüksek enerjili X-ışınları, elektron demetleri ve radyoaktif izotoplar yoluyla kanser hücrelerini öldürmek ve tümörleri küçültmek için kullanılan en eski ve etkili kanser tedavi metodlarından biridir. Radyasyon tedavisi ışınlanan tedavi alanındaki hücrelerin genetik materyaline zarar vererek bu hücrelerin büyüyüp, çoğalmasını önler. Radyasyonun kanser hücrelerine etkisi iyonizasyon yoluyla olmaktadır. Bu etki iki farklı şekilde gerçekleşir; bazı hücreler radyasyon sonrasında direk etkilendiğinden hemen ölürler, bazılarının ise kromozom ve DNA’larında hasar oluşur, çoğalamazlar ve ölürler. Radyasyon tedavisi ile kanser hücrelerinin yanı sıra normal hücrelerde hasar gördüğü halde, normal dokuların pek çoğu iyileşir ve normal fonksiyonlarını kazanırlar.

Günümüzde ileri teknolojik gelişmeler sayesinde radyoterapinin kullanımı da çok ilerleme kaydetmiş ve gerek tedavi sonuçları gerekse yan etkilerin azaltılması açısından en başarılı tedaviler arasına girmiştir. Başarılı bir tedavide esas olan, uygun ve etkili radyasyon dozu tümöre uygulanırken, etraftaki normal dokunun mümkün olan en az dozu almasını sağlamaktır. Eskiden kullanılan geleneksel metodlar ile bu amaca ulaşmak çok zor hatta nerdeyse imkansız iken yeni teknik yöntemler ile mümkün olan en iyi ışınlama yapılabilmektedir. Bu yöntemler içerisinde en çok kullanılanı üç boyutlu konformal radyoterapidir (3BKRT). Geleneksel yöntemlerde kullanılan 2 boyuta (en, boy), derinlik boyutunun da eklenerek yeni bir bilgisayar yazılımı yardımıyla yapılan tedavi planlamasına 3 boyutlu tedavi planlaması denilir.

Planlama ve tedavi aşamasında tümör volümü ve tedavi alanındaki normal doku volümleri gerçek anlamda değerlendirilebilir, bu sayede doz yetersizliklerinin önüne geçilir. Tedavide multiple sahalar kullanılarak hedef volüm konformal olarak ışınlanır. Bu sayede tümörlü dokuya daha yüksek doz verilebildiğinden hastalığın lokal kontrolü artar ve sağkalıma da etkili olabilir. Tüm bunların yanı sıra normal dokuya ait istenmeyen yan etkiler azalır ve hastanın yaşam kalitesi artar.POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR