..."/> ..."> ..."/> Saadet Partisi Cumhur İttifakı diyecek mi? | TEK KOCAELİ GAZETESİ
TARİH 18.03.2018 SAAT 03:19:45

27.02.2018 Salı - 16:25

2019 Başkanlık seçimine doğru siyaset hareketlendi. Ankara siyaseti soğuk günlerde içimizi ısıtmaya devam edecek. 2019’a giden yolda Ak Parti ve MHP milli ittifak olarak nitelendirdikleri Cumhur İttifakı’nda karar kılarak anlaştı.

Ak Parti ve MHP arasındaki sıcak diyalog sonuç verdi ve 2019 seçimlerine birlikte girme kararı aldı. Cumhur İttifakı adı verilen ittifakın içinde Büyük Birlik Partisi de yer alacak. Bu ittifak üzerine farklı değerlendirmeler yapılıyor. İttifak’ın gerekli desteği alamayacağını ortaya koyan görüşler de var. Tam aksine Başkanlık seçiminde ilk turda sonuç alacak diyenler de var. Şahsi kanaatime göre, Cumhur İttifakı halkın büyük desteğini alacak.

2019 seçimleri öncesinde en çok ne yapacağı konuşulan parti Saadet Partisi olarak gözüküyor. Ak Parti’li yetkili Saadet Partisi’nin de Cumhur İttifakı içerisinde yer alabileceğini belirtmişti. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etmesi sonrasında Saadet Partisi bu ittifakta yer alacak mı sorusu çokça sorulmaya başlandı. 16 Nisan referandumunda İstanbul’un muhafazakar ilçelerinde Hayır oyunun fazla çıkmasında Saadet Partisi’nin tavrının etken olduğu değerlendirmeleri yapılmıştı. Yükselişte olduğu gözlemlenen Saadet Partisi’nin ortaya koyacağı tavır seçim sonuçlarında etken olacak gibi gözüküyor. İşte bu noktada SP’nin nasıl bir yol izleyeceği büyük önem arzediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, illerde gerçekleştirdiği mitinglerde verdiği mesajla, vatandaşa 2019 seçimlerinin hayati bir seçim olduğu vurgusunu yapıyor. Ak Parti 16 yıllık süreçte girdiği seçimler olsun, yapılan referandumlar olsun stratejik hareket ederek başarılı sonuçlar almıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat kendisi seçimlerinde başarılı olunmasında etken olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a milletin desteği devam ediyor. Bu destek 2019 seçimlerinde tek başına sonuca gidilmesine yeter mi derseniz, bu kez yetmez derim. İşte bu noktada Cumhur İttifakı önemli diyorum.

Ak Parti ve MHP arasındaki ittifakta Büyük Birlik Partisi’nin de yer alacağını düşünürsek, bu ittifaka Saadet Partisi’nin katılması seçimlerde ilk turda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sonuca ulaşmasını sağlayacaktır. Saadet Partisi’nin Cumhur İttifakı’nda yer almaması durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan açısından seçim garanti değildir.
Ak Parti iktidarına karşı muhalefet dozunu arttıran Saadet Partisi’nin Cumhur İttifakı içerisinde yer alacağına ihtimal vermeyenler daha fazla. 2019 seçimlerinde ortaya çıkacak ittifaklar siyasi partilerin önümüzdeki seçimler sonrasındaki geleceklerini de belirleyecek. Saadet Partisi şu noktanın hesabını da yapıyor. Bazı isimler tarafından dillendirilen CHP,HDP,İYİ Parti ittifakına Saadet Partisi’nin de katılması ne sonuç doğurur. Saadet Partisi siyasi geleceğinde bu ittifakı muhafazakar seçmene anlatabilir mi? İşte bu soru Saadet Partisi kurmaylarının önünde duran ve cevaplandırılması gereken önemli bir konudur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan meydanlarda halka sesleniyor, illeri geziyor. Ak Parti kongrelerinde konuşuyor. Havada seçim kokusu var. Türkiye tarihi bir seçime adım adım yaklaşırken, ne gibi gelişmeler olacak. Seçim sonuçlarını etkileyecek gelişmelere tanıklık edecek miyiz? Bunu hep birlikte göreceğiz.

Şunu yeniden belirtelim ki; Saadet Partisi’nin Cumhur İttifakı içerisinde yer alması bugün itibariyle seçimin sonucunu belirler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı rahatlatır. Bu gerçek ortada kapı gibi duruyor. Bakalım Saadet Cumhur diyecek mi?

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.