SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Eğitim-İş’ten Flaş Açıklama
İdlib’de 33 Askerimiz Şehit

SHUDER’den İnsan Hakları Günü Bildirisi

SHUDER’den İnsan Hakları Günü Bildirisi

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bildiri yayınladı.

SHUDER TARAFINDAN YAYINLANAN BİLDİRİ

Dünya İnsan Hakları Günü; İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edildiği 10 Aralık 1948’den bu yana kutlanan bir gündür. İkinci Dünya Savaşından sonra, ortak bir değerler sistemi oluşturmak amacıyla kurulan Birleşmiş Milletlerin insan haklarının  evrenselliği fikrini temel alan, bu Bildirgenin kabul edilmesi insanlık tarihi açısından önemli bir kazanımdır. Ancak Dünya genelinde Evrensel Bildirge’de yer alan, insan hak ve özgürlüklerine dayalı bir düzen kurulamamıştır. İnsanlar, ırk, mezhep, cinsel yönelim, dil, din ve etnik kimlikleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmaktadır.

İkinci Dünya savaşı sonrası kabul edilen  Evrensel Bildirge’nin üzerinden 70 yıl geçmesine rağmen savaşların devam etmesi ise acı bir ironidir. Sekiz yıldan beri devam eden Suriye iç savaşında  500 binin üzerinde insanın yaşamını yitirmesi bu acının en son örneklerindendir. Hafızalarımız  çocuklar başta olmak üzere, ölen insanlarla doludur.

Kumsala cesedi vuran 3 yaşında ki Aylan Kurdi’yi ve diğer çocukları  unutmadık !…

Özellikle insan yaşam ve  haysiyetinin korunması ve adil bir sosyal yapının oluşması için   insanlara gelişme imkanları sunmayı amaçlayan sosyal hizmet mesleği, her insanın değerli olduğu ilkesinden hareket eden  bir insan hakları mesleğidir.  İnsan onuru ve yaşamının korunması, sosyal refah, farklılıklara saygı ve sosyal adalet gibi kavramlar sosyal hizmet mesleğinin vazgeçilmez unsurlarındandır.

Bu nedenle; insana insan olduğu için değer vermeyi kendine ilke edinen  sosyal hizmet mesleği insan haklarından ayrı düşünülemez. Sosyal Hizmet Uzmanları, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni, mesleğinin etik ilkeleri çerçevesinde hak temelli bir yaklaşımla uygular.

Sosyal Hizmet Mesleği, insan haklarına aykırı söylem ve uygulamalara karşı, bireyleri yaşadıkları ihlallere karşı korur, haklarını savunur, yasal yükümlülükler çerçevesinde kaynakların adil bir şekilde dağıtımı için,  birey ve grupların hak talebinde bulunmaları amacıyla  güçlendirilmesini  ve sürece katılmasını sağlar.  Özellikle  bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması amacıyla  kabul edilen  İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin ve   Dünya İnsan  Hakları Günü’nün  Sosyal Hizmet Uzmanları açısından önemi büyüktür.

İnsan onuru ve haysiyetinin korunması için, ırk, dil, din, mezhep cinsiyet ve siyasi bir ayrım gözetmeksizin mesleğini icra eden meslektaşlarımız ve  tüm insanlık  adına, savaşların son bulduğu, barışın ve kardeşliğin hakim olduğu, insan hak ve özgürlüklerinin yüceltildiği ve çocukların ölmediği  bir dünya da yaşamayı umut ediyor “10 ARALIK  DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ”NÜ KUTLUYORUZ!…

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR