..."/> Şoklar Zinciri ve 26 Şubat | TEK KOCAELİ GAZETESİ
TARİH 24.02.2018 SAAT 14:58:46

03.02.2017 Cuma - 12:42

Bir zamanlar Türk siyasetine yön veren parti Demokrat Parti bugün içler acısı bir durumla karşı karşıya. Demir kırat adeta planlı bir şekilde yok edildi.

IMG_1955-crop26 Şubat’ta olağan kongresini yapma kararı alan Demokrat Parti, Gültekin Uysal’ın genel başkanlığı döneminde yaşadığı şoklarla tarihteki yerini alıyor. Demokrat Parti Genel Merkezi’nin bulunduğu bina icradan satışa çıkarılıyor. Bir zamanlar siyasetin nabzının attığı ve Turgut Özal’ın 1988 yılında yaptırdığı ender yapılardan biri olan Balgat’taki bina Ankara 25. İcra Müdürlüğü’nün mezat salonunda ihale yoluyla satışa çıkartılacak.

DP Genel Merkezi olarak kullanılan bina ve üzerinde bulunduğu 13 bin 564 metrekarelik arsada çok sayıda ağaç da bulunuyor. İlk ihale 8 Mart günü yapılacak. İlk ihalede alıcı çıkmaması durumunda ihale 5 Nisan günü yenilecek.

Kırat’a 2. Şok

Demokrat Parti, genel merkezin icra yoluyla satışının şokunu yaşarken, Yüksek Seçim Kurulu’ndan gelen açıklamayla sarsıldı. YSK, seçime girmeye hak kazanan partiler listesini açıkladı ve DP’nin seçime giremeyeceğini belirtti. Böylece referandum çalışmalarında DP yer alamayacak. Gültekin Uysal’la DP’de yaşanan şoklar zincirine bir yenisi daha eklendi.

YSK, bazı partilerin halen seçime girme şartlarını taşımadığını iddia ederek, Yargıtay’dan yeni bir liste hazırlamasını istedi. Yargıtay’ın ilk çalışmasında 28 olan parti sayısını, önce 10’a, ardından da 9’a indirdiği öğrenildi. Gerekçe olarak, 298 sayılı kanunun 14. maddesine göre ‘1 Ocak 2017 tarihinden 6 ay öncesinde, teşkilatlanma yeterliliğini taşımak veya TBMM’de grubu bulunması’ şartının arandığı bildirildi. Yetkililer, birçok partinin ‘tabela’ partisi niteliğinde olduğunu, başta teşkilatlanma olmak üzere seçime girme şartlarını taşımayanların bile oy pusulasında yer aldığını söyledi. YSK’nın hazırladığı listeler, her yılın ocak ayında yenileniyor. Liste, seçim kararı alındıktan sonra partilerin oy verme gününden 6 ay öncesindeki durum dikkate alınarak güncelleniyor. Yasaya göre, belirlenen şartları 6 ay öncesine göre tamamlamış olan partiler tespit ve ilan ediliyor.

Gültekin Uysal’la Şoklara Alıştılar

Demokrat Parti, peşpeşe gelen 2 şokun sarsıntısını yaşarken, 26 Şubat’ta olağan kongresini yapma kararı aldı. Ülke genelinde pek çok yerde teşkilatını kuramayan, illerde yapılan kongrelerde ilçelerin tamamını kongre sürecine katamayan Gültekin Uysal ve adamları artık bırakacaklar mı? Var olan il başkanları yaşanan şoklardan sonra Uysal’a dur diyecek mi? Uysal genel başkanlığı döneminde varlığıyla yokluğu belli olmayan bir isim oldu. Bir çok yerde önemli gayrimenkullerin satıldığı hep konuşuldu. Uysal tüm bu yaşananlardan sonra hala ben adayım diyecek mi?

Uysal Dönemi Şoklar Dönemi

Demokrat Parti’de Gültekin Uysal dönemi var olanı eksiye indirme, dibe çökme dönemi olarak anılacak. Menders’in partisi, Özal’ın Genel Merkezi, Demirel’in kıratı ve Tansu Çiller’in vedası artık hatıralarda kalacak. Demokrat Parti’liler hatıralarıyla avunmaya devam mı edecek yoksa silkelenip var olma mücadelesi mi verecek.

26 Şubat kongresinde Gültekin Uysal’la “Hatırası Var” şarkısını söylemeye devam mı edilecek, yoksa “Ya Olacak Ya Olacak” mı denilecek. Karar var olan il başkanlarının. Yaşanan şoklara Uysal’a evet mi diyecekler. Tersine hayır güle güle Uysal mı diyecekler.

 

 

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.