..."/> Üç il tehlike altında, biri Kocaeli! | TEK KOCAELİ GAZETESİ
TARİH 17.01.2018 SAAT 04:08:04

12.10.2017 Perşembe - 13:05

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, İzmir Aliağa’da dört işçinin hayatını kaybetmesine neden olan patlamanın ardından, büyük endüstriyel kazalara dair yönetmeliğin 2010 yılında yayınlanmasına rağmen uygulamasının 2019’da başlayacağına dikkat çekti. Bozoğlu, “Mevzuat var, uygulama yok. Tehlikeli kimyasal maddeler silah görevi görebilir. Özellikle İstanbul, İzmir, Kocaeli risk altında” uyarısı yaptı.

AB’DEN 28 YIL SONRA YAYINLANDI AMA…

Kazanın ardından yaptığı açıklamada Bozoğlu, endüstriyel kazalara dair mevzuatın adı ve içeriği olmakla beraber Türkiye’de uygulamasının bulunmadığını söyledi. Bozoğlu, “Bu konuya dair düzenleme Türkiye’de Avrupa Birliği’nden (AB) 28 yıl sonra, 2010 yılında yönetmelik olarak yayımlandı ve 2 yıl sonra yürürlüğe gireceği belirtildi. Ancak 2013 yılında uygulanması gereken maddeler önce 2017, sonra da 2019 yılına ertelendi” dedi. Bozoğlu, “Sanayinin yoğun olduğu bölgelerde herhangi bir tesiste yaşanabilecek olası bir patlama, bu tesisteki tehlikeli kimyasal maddelerin havaya, suya ve toprağa yayılmasına neden olabilir. Bu maddeler bir kimyasal silah görevi görerek geniş kitleleri etkisi altına alabilir” dedi.

İSTANBUL, İZMİR, KOCAELİ RİSK ALTINDA

 Baran Bozoğlu, özellikle sanayinin yoğun olduğu bölgelerde olası bir kaza, patlamanın bu tesislerdeki tehlikeli kimyasal maddelerin havaya, suya ve toprağa yayılmasına neden olacağını vurguladı. Bozoğlu, “Bu maddeler, bir kimyasal silah görevi görerek geniş kitleleri etkisi altına alabilir. Öte yandan bir tesiste yaşanabilecek bir kazanın, çeperindeki tesislerde, konutlarda ne gibi ‘domino etkileri’ yaratabileceği de çok önemli. Örneğin benzer bir sorun 1999’da yaşadığımız büyük Marmara depreminde ortaya çıkmış ve sanayi tesislerinde çıkan yangınlar nedeniyle çevre kirliliği ve halk sağlığı sorunları oluşmuştu. Yangın riski nedeniyle evler boşaltılmak zorunda kalınmıştı. Kocaeli, Trakya Bölgesi, İstanbul, İzmir ve tehlikeli madde depolayan tesislerin olduğu tüm kentler tehlike altında. SEVESO yönetmeliği, bu perspektifle ele alınmalı ve ertelemeler kaldırılarak acilen çalışmalar başlatılmalı. Bu eksiklikler giderilmeden özellikle Kocaeli bölgesinde kesinlikle yeni sanayi alanları oluşturulmamalı, kapasite artışlarına izin verilmemeli” dedi. KAYNAK HÜRRİYET
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.