..."/> Ulaşım zammı ve Tramvay! | TEK KOCAELİ GAZETESİ
TARİH 16.12.2017 SAAT 14:02:05

14.07.2017 Cuma - 12:34

Ve UKOME açıkladı, ulaşıma zam geldi.

Bugün ki yazım röportaj tadında…

Kocaeli halkına sordum.

Ulaşım zammı ve tramvay hakkında düşünceleriniz nelerdir? diye.

İşte çarpıcı detaylar!…

SEVİM TÜRKMEN ( EV HANIMI)

Tramvay Kocaeli için güzel bir yatırım fakat ücretli binişlere başlandığı zaman istenilen sonucu vermeyeceğini düşünüyorum.

HALİL PEK ( MAĞAZACI)

Minibüsçüler biraz bıkmış ve yılmışlar.Geçen gün bindiğimde belki toplasanız 10 kişi yol parasını vermedi. Onları da anlamak gerek olduğunu düşünüyorum.Çünkü onlarda bir aile babası.

HATİCE ŞENOĞLU (ÖĞRENCİ)

Öğrenciyim ve minibüsle okula gidiyorum.Nelere para vermiyoruz ki? Yıllardır hep bu durum söz konusu.Benimde tanıdığım minibüsçü abiler var. Hakları yenmemeli.

SERVET PEKİN (ÖĞRENCİ)

Minibüsçülere ve tramvaya laf edenler alkol alırken, yada sigara alırken 1 lira daha indirim yapın diyorlar mı acaba? O alınan alkol ve sigara parası nasıl büfecinin hakkıysa, o parada minibüsçünün hakkı. Biraz büyüklerimiz bizlere örnek olsunlar

ESİN BOĞAOĞLU (ÖĞRETMEN)

Ben kendi aracımla gideceğim yere gidiyorum. Fakat  Tramvay Kocaeli’ye büyük bir hava kattı. Fiyatı da halkımız için normal. Minibüsçülere gelirsek içlerinde beyefendi çalışan kişilerde var insanlığı olmayanlarda. Ne diyelim ki hakları ne ise haklarını savunsunlar.

METİN ÜZÜMCÜ (İŞLETMECİ)

Ben toplu taşıma araçlarını kullanmıyorum. Fakat yıllardır bu  konu hep gündemde. Mazot fiyatları  almış başına giderken bu haklı bir serzeniş. Herkes hakkıyla kazanıyorsa hakları verilsin.

LEYLA ÖZ ( İŞLETMECİ)

Hep para para para. Daha ne kadar olsun bu ulaşım fiyatları.Yetmiyor sanırım minibüsçülere.

LEVENT BAYRAKTAR ( MÜHENDİS)

Toplu taşıma araçlarını tercih etmiyorum.Parası hakkında yorum yapmak gerekirse.Halkın taleplerine uyulması gerektiğini düşünüyorum.Tabi çalışanların hakları yenmeden.

EMİNE ŞENLİK (EMEKLİ ESNAF)

Yahya Kaptan’da oturuyorum. Yaşlıyım. Evimin önünden tramvay geçiyor. Çok rahat ettim. Trafiğe takılmadan çarşıya gelebiliyorum. Ücretsiz olması kalktığı zaman ne olur bilemem ama ben bineceğim. Minibüsçülere de Allah kolaylık versin. Zor işleri var. Ben 30 yıl esnaflık yaptım. İnsanlarla uğraşmak zor iş be kızım.

ŞAHİN KIZILBAŞ ( ESNAF)

30 yıldır esnafım. Çok minibüsçü dostum var. Hepsi ekmeğinin peşinde. Hayat şartları zor. Borçları var. Aldıkları para yetmez hale geldi. Çocuk okutuyorlar. Birazda onlara hak verelim. Bencil olmayalım.

KAZIM KIZILBAŞ ( ESNAF)

Tramvay güzel oldu.Dahada güzel olur inşallah. Minibüsçülere gelince. Nasıl biz daha fazla kazanmanın derdindeyiz o çocuklar ne yapsın.Onlarda hakkını almasın mı. Adam Derince’den biniyor, Umuttepe’de iniyor.2.30’a. Az değil mi? Bence adaletli olunmalı. Oradan oraya 1 saat sürer neredeyse. Ne bileyim evladım. Ben bu işten hiçbir şey anlamadım.

ÜMİT EKER (İNŞAATÇI)

Her şeye zam zam nereye kadar.

ZELİHA PETEK ( EV HANIMI)

Her şeye dünya para veriyoruz. Bir minibüse vereceğimiz para için yıllardır sorun yaşıyoruz. Neyse verin kardeşim. O arabalarda su yakmıyor sonuçta.

İLYAS KAZIOĞLU ( İŞLETMECİ)

Ben minibüsçülerin artık ne istediğini bilmediğini düşünür hale geldim. Zam olsa çok az diyorlar. Zam olmadığı zaman isyan ederler.

SEVİNÇ TONUK ( ÖĞRENCİ)

Umuttepe’de okuyorum. Bazen paramız olmadığında o soğukta bizi alan minibüsçü abilere ‘paramız yok abi’ dediğimizde geçin oturun dediklerini unutursak olmaz.

HALİL PİRİNÇ ( ÖĞRENCİ)

Belki içlerinde çok sinirli kızgın abiler var fakat. Bazıları var ki insanlar. Paramız olmadığında bizi çok taşımışlardır. Haklarını yiyemeyiz.

ATILGAN ŞİRİN (TEKNİSYEN)

E halkta da para yok. Ufacık bir zammı bile istemiyorlar. Ne diyeyim ki iki tarafta haklı.

YASİN ÖZİPEKOĞLU ( MÜHENDİS)

Hayat şartları artık bir zammı bile kaldıracak durumda değil. Çok büyük bir kesim bu ulaşım paralarını bile bulamıyor. İki tarafı da anlamak gerek.

SEZEN OKUMUŞ ( SATIŞ DANIŞMANI)

Aylık 300 lira yol parası veriyorum. Zaten aldığım ücret askeri maaş. Ne diyeyim ki bu devran böyle gider

İşte bazı kesimin ulaşım zammı ve tramvay için dile getirdikleri görüşleri bunlar…

Kimisi minibüsçülerin haklı olduğunu savunuyor, kimisi ise zamların gereksiz olduğunu düşünüyor.

Yorum siz değerli halkımızın…

 

 

 

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.