..."/> ‘Yan yana durmalıyız’ | TEK KOCAELİ GAZETESİ
TARİH 17.01.2018 SAAT 03:54:54

16.12.2017 Cumartesi - 16:12

Kocaeli Demokrasi Girişimi “Eğitimde güncel sorunlar” başlıklı forum düzenledi. Panelde eğitimde yapılması gerekenler tartışıldı

Açılış konuşmasını yapan Kocaeli Demokrasi Girişimi Sözcüsü Bekir Yurdagül, “Ülkemiz elimizin altından kayıp gidiyor, bunun en önemli göstergesi eğitim alanında yaşanıyor. Geldiğimiz noktada farklılıklarımızın hiçbir önemi yok. Gelecek nesillerin bize beddua etmemesi için demokrasiden yana herkesin, yurtseverlerin yan yana gelmesi gerekiyor” dedi. 

‘İŞ İŞTEN GEÇMEDEN BİR ŞEYLER YAPMALIYIZ’

Açılış konuşmasının ardından Cihat Altunyuva’nın moderatörlüğünde başlayan etkinlikte ilk olarak emekli öğretmen Necati Kur konuştu. Öğretmen yetiştirme noktasında örnekler veren Kur, köy enstitülerine gönderme yaparak “Türkiye’de öğretmen yetiştirmede önemli deneyimler var” diye konuştu.  Kur’un ardından konuşan eğitimci Metin Temel, AKP’nin dindar ve kindar nesil yaratma kaygısı içerisinde olduğunu belirterek, “Eğitim temel bir insan hakkıdır. Ama ben bunu cebimden para çıkartarak yaparsam, bu hak olmaktan çıkar. Toplumun geleceği için bir an önce harekete geçmeliyiz, bunu iş işten geçmeden yapmalıyız” şeklinde konuştu. 

‘VAZGEÇMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL’

Temel’in ardından konuşan eğitimde Veysel Kaplan, “AKP’nin nitelikli bir eğitim diye bir derdi yok, onlar için nitelik bir tehdittir hatta. AKP eğitimi dinselleştirmek ve piyasalaştırmak için adımlar atıyor. Eğitim kurumları medrese haline getirildi. Eğitim müfredatımızda sanat, bilim, felsefe, evrim tamamen çıkarıldı. Dini eğitim yüzde 17 seviyesinde” dedi. Son olarak sözü alan KODA üyesi Derya Keskin ise, OHAL sonrası yaşananlara üniversite tarafından baktı. “OHAL ile gerçekleşen tahribatı rakamlarla ifade etmek mümkün değil” diyen Keskin, zamanla ne gibi tahribat yaşandığının daha iyi görüşeceğini belirti. “Üniversitelerin temelini oluşturan değerlere sahip çıkmak için neler yapabiliriz?” sorusunu yönelten Keskin, “Üniversitesinden vazgeçmemiz mümkün değil. İhraç sonrası kurulan dayanışma akademileri üniversitenin değerlerine geri dönme ve doğru pratikleri hayata geçirme arzusu bizim yaptığımız” şeklinde konuştu. Panelistlerin ardından veliler, öğrenciler ve katılımcılar da söz alarak düşüncelerini söyledi.

HABER: İREM DEMİR

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.