..."/> ..."/> ..."> ..."/> Yaşlı bakım sigortası geliyor | TEK KOCAELİ GAZETESİ
TARİH 16.12.2017 SAAT 14:03:25

18.11.2017 Cumartesi - 10:43

Türkiye’de ömrün uzaması hükümeti daha rahat yaşlılık için harekete geçirdi. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yaşlı bakım sigortası için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Bu sigortanın dünya uygulamalarında aylık brüt gelir üzerinden yüzde 1-2’lik prim kesintisi yapılıyor.

YAŞLILIKTA geçen sürenin artmasının ardından, sosyal güvenlik sistemine yeni bir sigorta geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Yaşlı bakım sigortası uygulamasının hayata geçirilmesine yönelik ön çalışmalarımıza başlamış olacağız” dedi. Halen birçok ülkede uygulanan sigortada, çalışırken ödenen primler yaşlılıkta her türlü bakım ihtiyacının finansmanında biriktiriliyor.

YAŞLI NÜFUS ARTIYOR

Bakanlığının 2018 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, gelecek yıl yapılması öngörülen çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Sarıeroğlu’nun bahsettiği yeni projeler arasında yaşlı bakım sigortası da yer aldı. Birçok ülkede yaşlı nüfusun oranın artmasıyla bu tür uygulamaların gündeme geldiğini söyleyen Sarıeroğlu, şöyle devam etti:
“Yaşlı nüfusun oranı genç nüfustan ve toplam nüfustan daha hızlı artmakta, bu durum yaşlanma sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Nüfusun yaşlanması uzun vadede bakıma yönelik talepleri de arttırmaktadır. Her ne kadar ülkemiz genç bir nüfusa sahip olsa da, nüfus projeksiyonları ülkemizin de yakın gelecekte yaşlı nüfus sorunu ile karşı karşıya kalacağını göstermektedir. Bu kapsamda yaşlı bakım sigortası uygulamasının hayata geçirilmesine yönelik ön çalışmalarımıza başlamış olacağız.”

PRİM ÖDENİYOR

15 BİN SURİYELİYE İŞ

Sarıeroğlu, yaptığı sunumda istihdam hayatında yer alan Suriyelilere ilişkin de bilgi verdi. Sarıeroğlu, “Yönetmeliğimizin yayımlandığı 15 Ocak 2016’dan itibaren, 2017 yılı Kasım ayı itibarıyla toplam 15 bin 22 Suriyeliye çalışma izni verildi” dedi.

780 LİRA MAAŞ İSTİSNA

SOSYAL medyada son dönemde emekli olan sigortalılara, 780 lira emekli aylığı bağlandığı iddia edildi. Yetkililer ise, 780 lira emekli aylığının sistem içinde bir istisna olduğu bilgisini verirken, “65 yaşını doldurmuş, primleri hep asgari ücret üzerinden ödenmiş ve prim gün sayısı 3 bin 600’de kalmış bir kişi, normalde prim gün ödeme sayısını doldurmadığı için, emekli olmamalıdır. Ancak yaşa bağlı olarak, söz konusu kişilere emeklilik hakkı veriliyor. Çok istisna olan bu uygulama kapsamına giren kişi sayısı da, halen çok sınırlı düzeyde bulunuyor” diye konuştu.

TAŞERON İÇİN TARİH VERDİ

getirmemiz gerekiyor” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.