24 Haziran gerçeği
Tek Kocaeli

Cemalettin İNCE

tekkocaeli@tekkocaeli.com

30 Haziran 2018 Cumartesi - 18:44

Yazarın Tüm Yazıları

24 Haziran gerçeği

24 Haziran 2018’de rekor katılımla sandığa gittik. Yeni sistemin ilk Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dedik. Cumhur İttifakı’na TBMM’deki çoğunluğu verdik. Barajı aşamaz denilen, MHP’ye barajı aştırdık. İnce’ye % 30 bandını tattırdık. İkinci tur hayalleri kuran Akşener’i rüyasından uyandırdık. İşte tüm bunları biz yaptık.

24 Haziran seçimlerinin galibi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM’de çoğunluğu elde eden Cumhur İttifakı oldu.  Cumhur İttifakı içerisinde yer alan MHP ve Lider Bahçeli de kazananlar listesinde yerini aldı. CHP, seçim öncesi İYİ Parti’ye 15 Milletvekili önce verdi, sonra geri aldı. Seçimde HDP’ye seçmen bazında destek geldi, baraj öyle aşıldı. İşte bu CHP’nin hayırseverliği seçimin unutulmazları hanesinde yerini aldı.

Seçim sonuçları açıklandıktan sonra biraz izlemeye karar verdim. Kaybedenler ne yapacak? Kazananlar nasıl bir yol izleyeceğinin işaretini verecek mi? Seçim sonrasında 48 saat içerisinde yaşananları görelim dedik. Sanki önceden biliyor muşum. Seçimde kaybettikten sonra, kazanmış gibi açıklama yapmaya alışan Kılıçdaroğlu bu geleneğini bozmadı. Dinlerken dedim ki; ülkenin ana muhalefet partisinin liderlik koltuğunda oturana bak. Bu ne diyor böyle. Akıl sır erdirilecek gibi değil. Ak Parti’ye puan kaybettirmişler. Bunu da çıkıp marifet gibi anlatıyor. Ey Kılıçdaroğlu, Ak Parti’ye puanı sen mi kaybettirdin? Senin en ufak bir dahlin olmadığını sağduyulu CHP’liler de biliyor. Bak bilmiyorsan sana izah edeyim. Ak Parti milletvekilliğinde %42,5 bandında oy alırken, Başkanlıkta Recep Tayyip Erdoğan %52,5 bandında oy aldı. Bu doğrudur. Ancak aradaki 10 puan civarındaki farkın sebebi ne CHP, ne de Kılıçdaroğlu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy veren seçmenin ciddi bir bölümü milletvekilliğinde MHP’ye oy verdi. Milletvekilliği listesine tepki gösterdi, oy vermedi. Ama liderine seninleyim dedi ve zafere taşıdı. Tablo çok açık ve net ortada.

Seçimin kaybedeni yine CHP, yine Kılıçdaroğlu olurken, Muharrem İnce Ecevit’ten sonra %30 bandını gören isim oldu. CHP seçmeninin bir bölümü HDP’nin barajı aşmasıyla meşgul oldu. Başkan Adayı Muharrem İnce kendisine sorulması üzerine ne cevap vermişti. CHP hayır kurumu mu? Siyaseti herkes partisinin başarısı için yapar. Öyle şey olur mu demişti. Bu konuda olduğu gibi pek çok konuda İnce, Kılıçdaroğlu ile fikir ayrılığına düştü. Seçim sonuçlarını değerlendiren İnce, arada 22 puan var. Seçimi kazandı. Erdoğan’ı tebrik edeceğim derken, Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları ise tam bir fiyaskoydu. Daha 2 gün önce seçim olmuş, zafer kazanmış milletin adamına diktatatör dedi. Milletin kararına saygı göstermedi. CHP Kılıçdaroğlu ile nereye gider derseniz, hiç bir yere gidemez derim.

Seçim öncesi değerlendirmelerimde muhalefet kanadında yer alan isimlerle sohbetlerimde %30 civarı oy alır, ancak seçim ilk turda biter, Erdoğan Başkan olur demiştim. Bu düşüncelerimi soran herkesle paylaştım. Seçimden 1 gün sonra seçim tahminimi bilen simit satan amcanın söylediği ilk söz şu oldu. Seni tebrik ederim. Tahminin aynen çıktı.

24 Haziran seçimlerinde MHP’nin aldığı sonuç başarıdır. Lider Devlet Bahçeli’nin MHP’si, partiyi bölme çalışmalarına ve kamuoyunda barajı aşması mümkün değil havası yaratılmasına rağmen, barajı aşmış TBMM’de yerini almıştır. Millet ittifakla değil, barajı aştırarak var ol MHP demiştir.

Önümüzdeki dönemde de terörle mücadelede kararlı bir yol izlenecek. HDP’nin TBMM’deki temsilcilerinin sergileyeceği tavır, onların sonunun ne olacağını gösterecek.

24 Haziran seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yenikapı Mitingi’nde tarihi anlar yaşandı. 2002’de siyasete veda eden eski Başbakan Tansu Çiller yıllar sonra miting alanında platforma çıktı ve milyonları selamladı. Çiller’in ‘Milli Şuur için buradayım’ mesajı büyük yankı uyandırdı. Milletimi özlemişim ifadesi, Çiller’in ismini önümüzdeki dönem çok duyacağımızı gösterdi. Çiller’in işareti merkez sağ seçmende etkili oldu. Ve Tansu Çiller de kazanan isim oldu.

Daha geniş ve önemli gelişmeleri sizlerle yakın zamanda paylaşacağım.  Seçim öncesi tarafımı açıkladım. Ancak bilmeyenler için bir kez daha söyleyeyim. ‘Büyük Türkiye yolunda, Liderinin yanında’ söylemimle DEVAM kararımı seçime günler kala binlerce kişiyle paylaşmştım. Anlayacağınız bertaraf olmadım, taraf oldum.

Tamam demeyen, devam demeyen tarafını belli etmeyenler ben demiştim diyebilirler. Onları kaale almayın. Salın kendi haline gitsin.

 

Sevgiyle kalın. Tek Kocaeli’de kalın.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
05:57
07:42
12:56
15:31
17:49
19:22

1. SAYFA

28,03,2018

TARİHTE BUGÜN

17 Kasım 1922
Son Osmanlı padişahı VI. Mehmet (Vahdettin) İstanbul'u terk etti.

SÜPER LİG PUAN DURUMU