Seçim...
Tek Kocaeli

Cemalettin İNCE

tekkocaeli@tekkocaeli.com

07 Haziran 2018 Perşembe - 17:36

Yazarın Tüm Yazıları

Seçim...

Türkiye 24 Haziran’da tarihi bir seçime gidiyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin seçimi olacak. Parlamenter Sisteme geri dönelim mi? Dönmeyelim mi? Kararının verildiği seçim olacak. Bu seçim farklı olacak. Bu seçimin sonuçları siyasette dengeleri değiştirecek.

İktidar partisi Ak Parti Kocaeli’de mevcut 7 milletvekilinin 6’sı ile devam dedi. Listede 7 ve 8. Sıralara konulan isimler teşkilatta ve millet nezdinde sevilen saygınlığı olan isimler. Emine Macit Zeybek ve Dr. Hakan Höbek’in sıralamadaki yerlerini çok manidar buluyorum. Adeta Zeybek ve Höbek’e lokomotif görevi verilmiş ve listeyi sürükleyin gelin denilmiş. Bu böyle olacak mı? Bunu 24 Haziran seçim sonuçları açıklandığında göreceğiz.

Ak Parti 18 yaşındaki Elif Nur Yılmaz’a 11. Sırada yer vermiş. Yılmaz’ın seçilme şansı yok. Ancak 18 yaşındaki Yılmaz’ın seçim heyecanını yaşaması ve atmosferi görmesi, gelecekte kendisine siyasi hedef çizmesi açısından önemli. Elif Nur Yılmaz, siyaset arenasında listede yer bulmasıyla adeta bugün siyasetin stajını yapmış olacak. Umarız Elif Nur Yılmaz ismi listede görüntü icabı konulmamış olsun. Önümüzdeki siyasi süreçte Elif Nur Yılmaz’ın ismini duymaya devam edersek, siyasette başka görevlerde görürsek, bu gençler için bir umut olacaktır.

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, diğer seçimlerde olduğu gibi yine partisini sırtladı ve tek başına meydanlarda. Kentin çeşitli noktalarında Ak Parti’ye oy veren seçmenlerle sohbetlerimizde gözlemlediğim bir şey vardı. Listelerde değişim beklentisi hakimdi. İsim vererek şu isimler olmasın artık yeter deniliyordu. Bu beklenti gerçekleşmedi.

Ak Parti’liler Lider Recep Tayyip Erdoğan’ a güveniyor ve zafer bekliyor diyebiliriz. Kocaeli için de Emine Macit Zeybek ve Hakan Höbek’in milletvekili sayısının belirlenmesinde etken olacak lokomotif isimler olduğunu söyleyebiliriz. Elif Nur Yılmaz için de inşallah siyasi arenada görürüz dileğinde bulunuyoruz. Gençlerin siyasette olmaları yönünde  bir umut ancak o zaman  olur diyoruz.

CHP NE YAPAR?

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce sahnede. Meydanlar kalabalık. Açık konuşmak gerekirse Kılıçdaroğlu’ndan farklı bir hava estirdi. Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. Tura kalırsa Erdoğan’ın rakibi olmasına kesin gözüyle bakıyorum.

CHP de Kocaeli’de mevcut 3 milletvekili ile devam dedi. Fatma Kaplan Hürriyet’i 1. Sıraya koydu. Bu son süreçte yaşanan gelişmelerin ve Hürriyet’in milletvekilliği sürecinde gösterdiği başarılı çalışmaların sonucunda beklenen bir karardı. Bu konuda herkes hemfikir. Hürriyet’in çalışkanlığını Ak Parti seçmeninden bile duyabilirsiniz. CHP 4. Sırasındaki Prof. Dr. Muhip Kanko’ya ayrı bir parantez açmak istiyorum. Kanko, müthiş çalışıyor, halkın arasında samimi görüntüsüyle iz bırakıyor. Muhip Kanko, TBMM’de Hürriyet’ten sonra Kocaeli için 2. bir kazanç olacaktır düşüncesindeyim.  CHP’nin 5. Surasındaki Anıl Acurman, listenin genç yüzü olarak öne çıkıyor. CHP içerisinde o isimlerden bu isimlerden torpille listeye iddiaları yapılsa da Acurman’ın listede yer alması bir umuttur diyorum. CHP’nin klinikleşmiş isimlere sıkışmış olmaması adına da kazanç olarak görüyorum.

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, meydanlarda gösterdiği performansla dikkat çekiyor. Milletin anlayacağı dil kullanıyor. İnce sahneyi dolduruyor ve iyi hatiplik sergiliyor. Bu durumda vatandaşı etkiliyor. Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile arasında büyük fark var. Ortaya koymak istediği profili oturttu ve halkı etkiliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. Tura kalırsa Erdoğan’ın rakibi kesinlikle İnce olur.

MHP SANCAKLI'SIZ YAPAMIYOR

MHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan. MHP Kocaeli’de Saffet Sancaklı’sız olamıyor. MHP Sancaklı’yı İstanbul’da, Ankara’da değerlendirebilirken Kocaeli’de yer vermeye devam ediyor. Lider Devlet Bahçeli’nin yanında duran İl Başkanı Aydın Ünlü 1. Sırada olsaydı, bu kentte yaşayan ve herkesin bildiği Ünlü olsaydı kim bir şey diyebilirdi. Yine Liderine bağlı başka bir isim olsaydı Kocaeli’de yaşayan insanlar adayları olarak görüp daha çok destek vermez  miydi? Benim şahsen böyle bir beklentim vardı. Parti bölünmüş, istifalar yaşanmış ve başka bir siyasi yapı ile yola devam kararı alınmışken, MHP’nin 1. Sırasında kentin öz evladını bekliyordum. Lider böyle istemedi, olmadı. 2. Sırada yer alan Avukat Hilal Elmas geçtiğimiz seçimlerde de listedeydi. Bu isim için olabilir denilebilir. Kandıra’lı Alperen Şakacı’ya kimse bir şey diyebiliyor mu? Kandıra evladına sahip çıkacak mı? Bunu göreceğiz. Manavlarda bu yönde bir hareketlilik gözlense de sandığa yansıması önemlidir.

MHP Kocaeli’de kendisine yeni bir Kemal Köse yaratamadı. Milletin içinden milletin adamı denilen yeni bir profili ortaya koyamadı. MHP, baraj altında kalırsa, Cumhur İttifakı ile TBMM’ye Milletvekili sokan bir parti hüviyetinde olacak. Yazık değil mi?

İYİ PARTİ RÜZGARI

İYİ Parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener. İYİ Parti’de herkes Akşener’in seçimin 2. Tura kalması halinde Erdoğan’ın rakibi olacağına inanıyor. Bu görüşe katılmasam da, en azından millet nezdinde böyle bir durum olmadığı da aşikar. Bir gerçek var ki; o da İYİ Parti’nin yüzde kaç oy alacağını merak ediyorum. Anket sonuçlarının ortalamasında baraj sıkıntısı olmadığı görülse de gerçek anketten çıkan sonuç ne olacak.

İYİ Parti’de Kocaeli’de önemli isin var. Lütfü Türkkan, İYİ Parti’yi Kocaeli’de taşıyan isim olacak. Türkkan, güçlü bir isim. Akşener’in yanındaki en güçlü isimlerden. Milletvekili olan, 2. Kez milletvekilliğini kıl payı kaybeden Türkkan’ın TBMM’de olmasını arzu edenler fazla.  Muhalefet adına son dönemde milletvekili seçilmiş en etkili isimler Lütfü Türkkan ve Fatma Kaplan Hürriyet öne çıktılar. İYİ Parti’de Kardak kahramanı Ali Türkşen, 2. Sırada popüleritesiyle göze çarpıyor. Seçim programlarında, ziyaretlerinde halkın tanıdığı isme ilgi var. Türkşen’in sergilediği tavırlar da sıcak geliyor.

İYİ Parti Kocaeli’de kaç milletvekili çıkarır derseniz, İYİ Parti’liler 2 garanti görüyor diyebilirim. Nihai kararı millet söyleyecek.

SAADET PARTİSİ NE DURUMDA

Saadet Partisi, Kocaeli’de teşkilatın bünyesinde olan isimlere milletvekili listesinde yer verdi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Cumhurbaşkanı Adayı.  Karamollaoğlu Kocaeli mitingini gerçekleştirdi. Millet İttifakı içerisinde yer alan SP’nin mitingini merak ediyordum. Mustafa Kamalak döneminde mitingi takip eden biri olarak, Karamollaoğlu’nun mitingi farklı olur mu? Katılım nasıl olur? Merak içerisindeydim. Şunu net söyleyebilirim. Mitinge katılım Kamalak döneminde çok farklı değildi. Millet İttifakı içerisinde yer alan partililerden de katılım olduğu gözlenen mitinge katılımı düşük buldum. Mitinge katılanların ise samimi davalarına inanmış bir topluluk olduğuna da bir kez daha şahit oldum.

Merhum Başbakan Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan partisini kuruyor. Kurmakla kalmayıp Saadet Partisi’nin üst yönetimine yükleniyor. Ne diyor Erbakan. CHP üzerinden yükleniyor. 24 Haziran seçimleri sonrasında bu çizgide önemli gelişmeler yaşanabileceği kanaatindeyim.

CUMHUR MU? MİLLET Mİ?

Ak Parti MHP ve BBP’nin birlikte oluşturduğu Cumhur İttifakı ve bu ittifakın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, diğer tarafta CHP, İYİ Parti, SP ve DP’nin oluşturduğu  Millet İttifakı var. Millet ittifakında Muharrem İnce, Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu Cumhurbaşkanı Adayı. HDP Demirtaş’la var.

24 Haziran’da ilk turda seçim biter mi? İlk turda bitmişse Erdoğan ilk turda Cumhurbaşkanı seçilir. 2. Tura kalırsa ne olur derseniz. Burası ayrıca değerlendirilmesi gerekir diyorum ve HDP’ye oy veren seçmenin durumu önem arzeder .

Recep Tayyip Erdoğan önde gidiyor. Ancak geçtiğimiz seçimlerden farklı olarak Muharrem İnce’nin de çok iyi performans sergilediğini söylemeliyiz.

Adına Cumhur da deseniz, Millet de deseniz; Cumhurbaşkanı’nı halk seçecek.

Allah hayırlı olanı nasip etsin.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
05:27
07:07
12:57
15:59
18:25
19:53

1. SAYFA

28,03,2018

TARİHTE BUGÜN

18 Ekim 1931
Bilim adamı Thomas Edison 84 yaşında öldü.

SÜPER LİG PUAN DURUMU