Gardı düşük boksör, ama güçlü!
Tek Kocaeli

Muge UÇAR

tekkocaeli@tekkocaeli.com

10 Nisan 2018 Salı - 11:41

Yazarın Tüm Yazıları

Gardı düşük boksör, ama güçlü!

Spordan anlayanlar, özellikle boks sporunu takip edenler defalarca izlemiştir. Boksör gücüne, dayanıklılığına güvenir ve karşısındaki boksöre tedbir alma ihtiyacı duymaz. Yani gardını almaya bile tenezzül etmez. Rakip kendisine yumruk attıkça "vur... Hadi üstüme gel" diyerek rakibi kışkırtır. Rakip; vurur, vurur, vurur fakat bizim boksörde hiçbir sıkıntı yok. Gardını almayan ve sürekli yumruk yiyen boksör yumruk atmaktan yorulmuş rakibinin açığını kollar ve sağlam birkaç yumrukla rakibini yere serer.

Güzel Türkiye'mizin durumuda gard almayan boksöre benziyor. Rakip, yumruk atarak yorulsa da ülkem ayaklarının üzerinde. Ta ki, sağlam bir sille ile karşındakini nakavt edene kadar. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Türk milletinin başına çoraplar örülmek istendiği gibi, Cumhuriyet döneminden sonra da bu böyle olmuştur. Bunun iki nedeni vardır. 1.si 1071'den sonra Anadolu'yu yurt edinip Bizanslı yani Hristiyan batıyı Anadolu'dan kovmamız. 2.si ise bu da yetmezmiş gibi Balkanlar'a ele geçirip Viyana'ya kadar dayanmamız. Batılı Avrupa'nın böğrüne hançer saplayan Türk Milleti bir numaralı düşmanıdır. Seslendirse de, bilinç altında da tutsa bu böyledir. Cumhuriyet sonrası yakın tarihte 1960 darbesinin ele alacak olursak merhum Menderes'in şehit edilmesi ile sonuçlanmış olmasına rağmen sonraki yıllarda Cumhuriyet yavaş yavaş demokrasiye kavuşmaya başlamıştır. 80 İhtilali sonrasında da ülke ekonomik açıdan bir hamle yapmıştır. En son yaşadığımız 15 Temmuz hadisesi dünya siyasetinde ders olarak okutulabilecek niteliktedir. Bilinen tarihte askeri güce karşı halkın çıplak elleriyle müdahale etmesi çok ender olan bir şeydir. O tip olaylardan sonra hadise yaşayan ülkelerde; siyasi, sosyal ve ekonomik çalkantılar ve gerilemeler olmuştur. Fakat 15 Temmuz hadisesi ilginçtir. 16 Temmuz sabahı ticaretin devam etmesi, sanayi çarklarının dönmesi kesintiye uğramamıştır. Ve dahası ekonomi büyümeye başlamış 2018'in 1. çeyreğinde ülke 7.4 büyümüştür. Ülkenin altyapı hizmetleri ( yol, köprü, tünel, havaalanı, hastane, okul) inkitaya uğramamış, bilhassa tam yol devam etmiştir.

Düşünebiliyor musunuz? Amerika'da veya Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinden birinde böyle bir olay yaşansa sonucu ne olur? Güzel ülkem ve insanı artık demokrasiyi özümsedi. Çatlak sesler olsa da sıkıntı anında yekvücut olmayı hemencik beceriyor anında #VOLTRANI oluşturuyor ve düşmanının tepesine balyoz gibi iniyor.

Boksörden bahsettik ya, aynı Türkiye gibi. Gardını bile almaya ihtiyaç duymadan yumrukları yiyor, fırsatını bulduğunda yumrugunu yapıştırıyor ve karşı tarafı nakavt ediyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
04:55
06:37
13:05
16:33
19:12
20:41

1. SAYFA

28,03,2018

TARİHTE BUGÜN

19 Eylül 1935
Almanya'da Yahudilerin kamu sektöründe çalışması yasaklandı.

SÜPER LİG PUAN DURUMU