Siyasette bazen, iki kere iki dört etmez
Tek Kocaeli

Muge UÇAR

tekkocaeli@tekkocaeli.com

26 Nisan 2018 Perşembe - 09:56

Yazarın Tüm Yazıları

Siyasette bazen, iki kere iki dört etmez

Matematikte sonuç her zaman doğruyu gösterir. Siyaset bilimi matematiği ise farklıdır. İstediğiniz kadar formül üretin ve hesap yapın gerçek sonuç vermez; ta ki, millet sandıkta son sözü söylemedikçe.

Referandumda Türk halkı bunu gösterdi. AK Parti +MHP % 60'lara ulaşması gerekirken, matematiksel hesapta sonuç %50.05 de kaldı. Neden? MHP tabanı liderine tabi olmadı. Şimdi muhalefet hesap yapıyor. CHP+ İYİ PARTİ+HDP+SAADET Partisi bir araya gelirse Tayyip Erdoğan devrilecek. Çünkü hepsinin seçmen sayısını üst üste koyarsak sonuç iyi çıkabilir ve umdukları gerçek olur. Hadisenin detayına girip incelemek gerek; elmalar, armutlar, erikler, #kirazlar toplanacak ve sonuç meyve sepeti dolu olacak. Birbirine tamamen zıt (tabanda) partiler bir araya gelince ortak adaya oy çıkar mı? Daha önceden de Ekmeleddin İhsanoğlu hadisesinde bu gerçekleşmedi. Meral Akşener aday gösterilirse bir HDP’li ne kadar huzurlu oy verir? Veya Saadetli taban bundan ne kadar keyif alır? CHP'li tabandan Meral hanıma ne kadar oy çıkabilir? Meral Hanım'a Oy vermek yerine; deniz, kum, güneş üçgenini tercih edenler çıkabilir mi?

Abdullah Gül aday olursa ne olur? Muhalefet topyekûn oy verir de, bir de üzerine AK Parti'nin Kayserilileri eklenir mi? Bugün bu soruya da cevap çıktı. Muharrem İnce yaygarayı koparttı. Adam haklı. Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi neden kendi adayını çıkartmaz da birilerinden medet umar. Yılmaz Büyükerşen kazanmasa bile yakışmaz mı? Veya kaybedeceğini bile bile İnce ismi uymaz mı? Ama ille de Gül denirse orada da arıza çıkacağını görmüş olduk.

Bu soruları uzar gider. Tayyip Erdoğan gitsin de ne olursa olsun diyen kesim ülkenin tüm muhalefet partilerinin tabanını kapsar mı? Veya Saadet içinden ve MHP'den kopan gruptan; biz bu yamalı bohçaya ve hiç benzeşmeyen gruba destek vermeyiz diyenler olur mu? Veya milliyetçi ve mukaddesatçı gruptan CHP ve HDP ile aynı cephede olmayı zul edenler çıkar mı?

MHP küskünlerin hepsi Devlet Bahçeli'ye kırgın da olsalar hdp ile işbirliğine sıcak bakacaklarını sanmıyorum. Saadet'te Temel Karamollaoglu ne derse desin CHP ve hdp ile işbirliğine sıcak bakmayacak bir çok insan tanıyorum.

Her neyse, millet son sözü sandıkta söyler. Ak koyun, kara koyun sandıkta belli olur. Seçime iki ay kaldı. Demirel merhumun atasözü! ile "demokrasilerde geceler çok şeye gebedir" .

Rabbim memleketimiz için hayırlısını nasip etsin

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
05:28
07:08
12:56
15:58
18:23
19:52

1. SAYFA

28,03,2018

TARİHTE BUGÜN

19 Ekim 1448
Osmanlı padişahı II. Murat, Kosova Zaferi'ni kazandı.

SÜPER LİG PUAN DURUMU