Opera kültürümüzde bitmeyen bir efsane!
Tek Kocaeli

Mustafa GÖKSEL

tekkocaeli@tekkocaeli.com

10 Nisan 2018 Salı - 11:32

Yazarın Tüm Yazıları

Opera kültürümüzde bitmeyen bir efsane!

Türk tiyatromuzda ve Türk Sanatında Opera denilince akla gelen birkaç ismin başında geliyordu Semra Aydan hocamız. Operada ki son soprano seslerden biriydi. Bugün kendisini kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz.
1930 yılında doğan usta sanatçı Semra Aydan Ankara Devlet Konservatuarı Şan ve Opera bölümlerini bitirdi. Opera dalında yılardır uzmanlaştı.
Ankara Devlet Operasında Traviata operasıyla sanat hayatına başlayan sanatçı ,Manon Lesko, Salome ve Carmen operalarında başrolde oynadı. Davet üzerine 1962’ de Erivan, Tiflis ve Bakü operalarında sahneye çıktı ve çeşitli ülkelerde konserler verdi. Sonraki dönemde Ankara Devlet Operasından ayrılan Sevda Aydan hafif batı müziği şarkılarını seslendirdi.
Sahne ve opera hayatının dışında kendisini ekranlarda TELEVİZYON dünyasında TRT de başlayan yıllarca bir çok kanallarda da yayınlanan sinema ya da filmler halinde çekilen Kaynanalar projesinde Canlandırdığı Tijen karakteri ile tüm dünya da akıllara yer etti.
Opera da ki son soprano seslerden irisi olan Semra Aydan Ressam olarak ta büyük tablo ve eserler verdi. Üniversite anlamında da akademik olarak öğretim görevliliği yapan Profesör doktor Semra Aydan 88 yaşında yaşamını yitirdi. Semra Aydan Ayrıca Usta Oyuncu Tiyatrocu Ege Aydan ın annesi ve Eski milli basketbolcu Efe Aydan ın da eşiydi. Kendisine ALLAH tan rahmet diliyoruz sanat camiasına da başsağlığı diliyoruz.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
04:19
06:08
13:11
16:56
19:52
21:29

1. SAYFA

28,03,2018

TARİHTE BUGÜN

19 Nisan 1882
İngiliz biyolog Charles Darwin öldü.

SÜPER LİG PUAN DURUMU