Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Ali Babacan’ı Konuştuk

Ali Babacan’ı Konuştuk
mm
Cemalettin İNCE( tekkocaeli@tekkocaeli.com )
26 views
09 Temmuz 2019 - 3:15

Yaz sıcağında tabiri caizse siyaset alev alıyor. Siyasette dengeleri değiştirecek gelişmeler baş döndürüyor. Siyaset tarihine damga vuracak iddialar altında yeni siyasi parti geliyor.

Kurulacak mı? Kuracaklar mı? Derken 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün damgasını vurduğu, Ali Babacan’ın liderliğini çektiği parti sürpriz isimlerle sahneye çıkıyor. Babacan Ak Parti kurucular kurulundan istifa etti, Ak Parti de kurucular kurulu listesinden Babacan’ın adını çıkardı. Peki ne olacak? Geçmişte merkez sağ siyasetinde önemli görevlerde bulunmuş, değer verdiğim büyüklerimle çeşitli istişarelerde bulunduk. Öncelikle şunu söyleyeyim. Abdullah Gül önderliğinde, Ali Babacan ve arkadaşlarının çıktığı siyasi yolculuğu sakın hafife almayın. Tecrübeli önemli isimlerle, akademisyen ve yeni yüzlerin sentezinden oluşan ciddi bir yapı geliyor. Parti merkez sağ çizgisinde olacak. İsimleri kamuoyunda telaffuz edilen isimlerin dışında, ülke yönetiminde aktif olacak önemli bir kadro ekibi geliyor. Ak Parti’de büyük kopuşların yaşanması sürpriz olarak görülmüyor. Ancak Ak Parti yapısı içerisinde etkin olmuş isimlerin dışında devlet tecrübesi ve siyasi duruşuyla milletin takdirini kazanmış isimler de olacak. Merkez sağda siyaset yapmış önemli isimleri görmeye de hazır olun.

Ali Babacan liderliğinde kurulacak parti ne yapar? Bu soruyu çevremizde çok duyar olduk. Bu siyasi oluşum, biraz iddialı bir söylem olsa da, önümüzdeki siyasi sürece kesinlikle damga vuracak. Türkiye genelinde oy düşüşü devam eden, İstanbul gibi 16 milyonluk dünya kentinde ciddi anlamda farkla seçimi kaybeden bir siyasi yapı, bu siyasi oluşumla çok daha büyük yara alacaktır. Açık söylemek gerekirse, siyasi hesaplar yeniden yapılacaktır. Bu edindiğim izlenimdir ki, istişarelerde yapılan değerlendirmelerde çok daha önemli beklentide olunduğunu gördüm.

Siyasetteki bu oluşumu, diğer kurulan siyasi partilerin yaşadığı süreçlerle kıyaslamayın derim. Ayağını sağlam basan, ülke yönetimine talip olan ve milletin ve ülkenin sorunlarının çözümü yolunda iddialı bir kadro geliyor. Bu kadro içerisinde Kocaeli’den eski Bakan Nihat Ergun, Abdullah Gül’e olan yakınlığı dolayısıyla baştan beri ismi telaffuz edilen siyasetçi. Ancak Kocaeli’den sürpriz ve önemli başka isimleri kadroda görürseniz de şaşırmayın derim.

Ali Babacan’ın istifasını vermeden önce, Ak Parti’den iki önemli isim olan Bülent Arınç’ın ve Burhan Kuzu’nun eski dava arkadaşlarına nasıl seslendiklerini ve partide kalmaları ve bu şekilde mücadele verme çağrılarına şahit olduk.  Bu kamuoyuna Ak Parti’nin Babacan’ın kuracağı partiden dolayı büyük sıkıntı yaşayacağı izlenimi verdi. Abdullah Gül, Ali Babacan, Beşir Atalay, Sadullah Ergin, Haşim Kılıç gibi isimler kamuoyunda bilinen isimler. Mesela pek dillendirilmeyen, DYP çatısı altında önemli görevler üstlenmiş eski Bakanlardan Nevzat Ercan ismini dikkatlerinize sunmak isterim. Nevzat Ercan, Refah Yol Hükümeti döneminde kabinede yer almış isim. DYP’de hasbelkader siyaset yaptığımız dönemlerden bugüne sevgi ve saygı duyduğum bir büyüğüm olarak gördüğüm Nevzat Ercan’ın, Ali Babacan’ın kuracağı partinin kurucular kurulunda olacağı kulağıma günler önce fısıldanmıştı. Şunu söyleyebilirim; Nevzat Ercanlar bu partinin içinde ne kadar fazla olursa o kadar başarılı olur. Devlet adamlığıyla, engin tecrübesiyle Türk siyasetinin geleceğinde olacak isimlere de yol gösterici olacaktır. Siyaset yaptılar, bakanlık yaptılar ancak haklarında siyasete ara verdiklerinde şunu yanlış yaptı, ülkeye zarar verdi ve hak yedi diyemediler. Geçmişi temiz olan, Türk siyasetinin geleceğine yön verecek bu isimlere ihtiyaç var. Masada konuşulanlara göre; yeni partide olacak. Bu dakikadan sonra olmazsa sürpriz olacak.

Ülkenin bulunduğu bu süreçte yeni bir siyasi partiye ihtiyaç var mı? Diye soranlara da net cevap verelim. Evet siyasette yeni bir soluğa çok ihtiyaç var. Yıllarca alternatif yok ki, kime oy vereceğiz algısını yaratanlara, işte İstanbul’da İmamoğlu, işte Türkiye’de Babacan denilecek. Ülke boş değil.

Son olarak şunu söyleyelim. Babacan’ın partisine geçmeleri engellemek adına yapılan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu hamlesi, bu siyasi hareketin önünü kesmeye yetmez. Kaldı ki; Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Bülent Arınç’ın çıkışları Ak Parti’ye daha ilk günden zarar vermeye başladı bile. Bakalım Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan başka ne hamle gelecek?

Sürpriz gelişmelerle birlikte olacağız.

 

Sevgiyle kalın. Tek Kocaeli’de Kalın.

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI