Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

8 Buçuk Milyonluk Fatura Tartışması Büyüyor

8 Buçuk Milyonluk Fatura Tartışması Büyüyor
22 views
14 Haziran 2019 - 17:02

Kartepe Belediye Haziran ayı Meclisinin sonunda Kartepe Belediyesinin 8,5 milyonluk çiçek alımı olayı hakkında açıklama yapan Kartepe Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman’ın ” Belediye personelimizin bir hatasının siyaset malzemesi yapılıp CHP tarafından Gazi Meclisi’ne taşınması bizi çok üzdü” açıklaması gelmişti.

Bu açıklama karşısında Kartepe Belediyesi CHP Gurup Sözcüsü Hasan Bayrak basın açıklaması yaptı. Bayrak; “Kocaman’ın bu tavrı da tüm Kartepe’yi üzdü. Bu çiçekler kötü kokmaya başladı” dedi.

Kartepe Belediyesi CHP Gurup Sözcüsü Hasan Bayrak yaptığı açıklamada; “31 Mart Yerel seçimlerinden sonra Kartepe halkı, Millet ittifakı meclis üyeleri olarak bizlere muhalefet ve denetleme yetkisi ile birlikte yerel yönetimi daha aktif ve bilinçli çalıştırma yetkisi vermiştir. Bizler de bu bilinçle Kartepemiz ve Kartepelimizin hak ettiği şekilde yönetilmesi adına hareket ediyor ve bu onurlu makamın hakkını vermek için çabalıyoruz. Hedefimiz ille de muhalefet etmek değil. Bizim hedefimiz adaletten yana, eşitlikten yana, Kartepe’nin menfaatinden yana olan her şeyi gözetmektir. Aksi düşünülemez! Eğer Kartepe Belediyesi yetkililerince doğru bir hareket yapıldıysa bunu alkışlamayı bildiğimiz gibi bugün yanlış yapılanın da karşısında durmayı biliriz. Kimse bizi haksızlık karşısında boyun eğenlerden ya da haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanlarla aynı kefeye koymaya kalkışmasın.  Haksızlıkları görmezden geleceğimizi, gözden kaçıracağımızı asla düşünmesin” ifadelerini kullandı.

 

Açıklamasına devam eden Bayrak; “Bir kere daha ifade etmek istiyorum ki sadece muhalif olmak için değil güzel ve refah bir Kartepe için elimizi taşın altına koymak adına buradayız. Mayıs ayı içerisinde gerçekleşen meclis toplantısında, 2018 yılı mali kesin hesabı ile taşınır mal yönetimi ayrıntılı hesap cetvelindeki tutarların birbirleri ile uyuşmadığını, yanlışlarının yapıldığını bildirdiğimiz şerh raporunda da iyi niyetimizi ortaya koyarak yanlışların düzeltilmesi adına yetkililere uyarımızı yaptık. Raporumuzda sadece hatanın söz konusu hesap kodunda değil, diğer bütün hesap kodlarında olduğunu da söyledik. Ayrıca bu hataların sadece 2018 yılı mali bütçe raporunda değil, 2017 ve 2016 yıllarında da olduğunu bildirdik. Buna rağmen bu rapor oy çokluğu ile meclisten geçti. Bizler millet ittifakı meclis üyeleri olarak, Kartepe halkının çıkarlarını düşünen, eşit ve adil hizmet anlayışıyla çalışmayı prensip edinmiş bir düşünceye sahibiz. Bu konunun gayri ciddi bir anlayışla hiçbir düzeltme yapılmadan meclis onayından geçmesi bizleri rahatsız etti ve kamuoyuna basın yolu ile duyurduk” şeklinde konuştu.

 

“Bu olayın asıl bizleri üzen tarafı ise Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ın Haziran ayı Meclis toplantısı gündem dışı konuşmasında,  hatanın sorumlusu olarak ilgili memuru seçmesidir” diyen Hasan Bayrak; “Memur,  kendisine verilen görevi elindeki imkânlar doğrultusunda yerine getirmekle yükümlüdür. Asıl yapılan işlerden sorumlu olan ve denetlemekle yükümlü olan üst yönetim şef, müdür, başkan yardımcısı ve ilgili komisyondur. Hatalar buralarda düzeltilip meclise sunulması gerekirken önce işi kurtarmak için “Sehven” açıklaması yapılması ardından da, bu işin en suçsuzu, en günahsızı olan memur arkadaşın üzerine atılması bizi dehşete düşürmüş ve üzmüştür. Eğer bu memur arkadaş bir hatası varda bunu kabul ediyorsa, bu erdemliliği gösteriyorsa bence de işine son verin Sayın Başkan. Bu kadar onurlu bir duruş sergiliyor ve örnek bir davranışta bulunuyorsa yeri yanımızda şimdiden hazırdır” ifadesini kullandı.

Sayın başkana soruyoruz şimdi; Gazi Meclise’ne konunun taşınası neden sizi bu kadar rahatsız etti? Hatanın gündeme getirilmesi mi yoksa hatanın, yanlışın sehven olmadığının gün yüzüne çıkması mı rahatsız etti sizi? Bize göre, asıl bu hataların olması ve düzeltilmemesi rahatsız etmeliydi sizi, asıl sadece bir memura yüklediğiniz vebal rahatsız etmeliydi sizi. Bir memuru hedef göstererek aslında, “2018 yılı bütçesi bana ait değil,  eski başkan Hüseyin Üzülmez’in dönemine aittir. Sorumlusu da ben değilim” demek isteniyor. Ama iç işlerinize bizi, bu halkı karıştırmayın derim. Aday olduğunuzda belediyenin durumunu bile bile talip oldunuz. Şimdi hataları başkalarına yükleyerek işin içinden sıyrılmaya çalışmayın” dedi.

 

“Her şey o kadar açık ki” diyen Hasan Bayrak; “Çiçek olayında belediyenin yayınladığı basın açıklamasının ekinde verilen ödeme emri belgesine baktığımızda, çiçekler kısmının tablonun sonuna eklendiğini görüyoruz. Tanıtma ve Ağırlama giderleri, gider yansımasından sonra. Bakın bu belgede yasal mühür yok. Ödeme yetkilisinin imzası yok ismi var. Muhasebe yetkilisinin ismi var imzası yok. Tahakkuk toplamındaki tutarsızlık ise hak getire. Tahakkuk toplamı var, kesinti ve damga vergisinde de rakamlar yazılı ancak ödenmesi gereken tutar “0”. Kartepe Belediye’sinde bakkal defteri yöntemiyle mi hesaplar tutuluyor? 150 hesap kodu 1 yıllık giderlerine baktığımızda 33 kodlu ayrıntılı hesap kodu 10 olan bir gider yok! Daha da vahimi 150.10.05 Çiçekler Gurubu mizanda 9.023 Binlerde gözükürken, bunun 8.677.734,70 TL kısmı tek kalemde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce kullanılmış. Peki diğer birimler ya da bu işin gerçek muhatabı olan Park ve Bahçeler Müdürlüğü 1 yıl boyunca hiç çiçek almamış mı? Bu ne yaman çelişki! Görünen o ki bu raporun da bütçenin de sorumluları net ve belli. Kartepe kurulduğundan bugüne kadar yönetimde olup da yönetemeyen idarecilerin tümü,  bu bütçeye ve hatalı rapora onay verenlerin tamamı sehven değil direk bu işin sorumlusudur. Bu çiçekler kötü kokmaya başladı. Görünen o ki artık muhatabı da yargı olacaktır” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI