DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Tek Kocaeli

Aç Aktör, Tok Şarlatan!

Son Güncelleme :

20 Mart 2018 - 14:45

/ kez okundu.
Aç Aktör, Tok Şarlatan!

KOCAELİ’NİN tanınan ve sevilen simalarından, ilimizin yetiştirdiği, sanata kendini adamış genç bir adam…Marjinal kişiliğinin yanı sıra çevresine ışık saçan genç bir senarist…Gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği projelerini sevenleriyle buluşturmak için azim eden, sabreden, çalışan, yetenekli bir sanat sever…

O isim Mustafa Göksel. Mustafa Göksel ile buluştuk ve yapacağı projeleri hakkında, hayata bakış açısını, sanat camiasını, arkadaşlıklarını, özel hayatını, kırılma noktasını ve bir çok konuyu masaya yatırdık.

İlk öncelikle beni kırmayıp bu röportajı yapma fırsatı verdiğin için teşekkür ediyorum.Bu ilk sayımızda seni konuk etmek oldukça gurur verici. Kocaeli halkı seni merak ediyor ve bilinmeyenlerini bu yazı sayesinde öğrenecek.Söze ilk önce Mustafa Göksel Kimdir? Kaç doğumludur? Kaç kardeştir? Bunları okurlarımızla paylaşır mısın?

Bende bu sohbete ortak olduğum için çok mutluyum. Tek Kocaeli Gazetesi’ne yeni yayın döneminde başarılar diliyorum. Çok iyi yerlere geleceğini inanıyorum… Ben 1984 Kocaeli doğumluyum. İki kardeşiz, bir ablam var. Ailemle yaşıyorum. Aynı zamanda kökenimiz Abdülhamit Han’a kadar dayanıyor. Dedem Türk sinemasına yıllarını vermiş, 365 film yapmış Atıf Kaptan’dır. Şunu da belirtmek isterim Dedem Atıf Kaptan ilk Hamlet’i oynayan oyuncudur. Türk Tiyatrosu’da büyük emek vermiş bir doğayendir. Hamleti 1927 yılında Türkçe, 1937 yılında ise İngilizce olarak sahnelemiştir.

Çok güzel. Hangi okul mezunusun?
Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunuyum.Fakat bu mesleğe olan aşk dededen gelince bayrağı kendisinden devraldım. Zaten içimde sanat tutkusu vardı ve hayallerimin peşinden gittim.

Peki ailende okuduğun meslek doğrultusunda seni yönlendiren. ‘Bırak oğlum tiyatro sinema uğraşma’ diyen oldu mu? Yoksa her daim destekçin mi oldular?
Aksine daha çok yanımda oldular. Fakat ben sanatın yanı sıra esnaflıkta yaptım. Ticaret yaptım. Sadece sanatla olmadım. Bir yandan da ticaret hayatım oldu. Şimdilerde ise sadece sanatla ilgileniyorum. Kazancımı da bu işten sağlıyorum. Zaten genlerimde sanat var kopmam imkansız gibi bir şey…

‘PROJELER BENİ
NEREYE
GÖTÜRÜRSE
ORDAYIM’
Tiyatro alanında eğitim aldın mı?
Evet aldım tabi. Çünkü eğitimsiz olmayacağına inanıyorum. Drama da Aykut Çetinkaya, Tiyatro da Erdoğan Ünlü hocalarımdır. Sinan Kaşkol ise tiyatro koçumdu.Kendilerinden çok şey öğrendim sanata dair, tiyatroya ve senaristliğe dair bir çok alanda gelişmeme vesile oldula

Oyunculuk dışında neyle ilgileniyorsun?
Oyunculuk dışında senaryo yazıyorum. Şuan üzerinde çalıştığım bir senaryo hakkında yönetmenim Kuklacı Yazar olarak bilinen Devlet Sanatçısı Mustafa Ateş ile dev oyuncu kadromuzla perdeye getireceğimiz sinema filmimiz için çalışıyoruz. Kadromuzda usta oyuncular var.Bu isimler sinemada büyük gişeler yapmış usta oyuncular.İnşallah yakında bu proje hayata geçecek ve sinema severlerle buluşacak.

Oynadığın sineme filmi diziler hangileri?
Osmanlı Kıyam, Filinta, Osmanlı Derin Devlet, Huzur Sokağı ve çeşitli kısa filmlerde rol aldım..

Peki bu sektörde para var mı? Bunu şundan soruyorum. Şimdiki gençlerimiz sosyal medyada bir video paylaşıyor. Milyonlar tıklıyor ve ünlü oluyor. Şimdi ünlü olmak çok kolay para kazanmakta çok kolay oluyor o halde. Doğru mu? Eskiden insanlar ünlü olmak için neler vermezdi. Şimdi ise bir video, bir cümle yetiyor? Haksızmıyım…
Halkısın.. Gençlerimizde ünlü olma para kazanma hırsı çok fazla. Ve meşhur olmak çok kolay. Bu mesleğin cefası çok.Çok çalışıp çok fedakarlık yapmanız gerek.Evet para kazanıyorsunuz. Fakat; hemen milyonlar kazanmayı kimse beklemesin.Eğer gençlerin ünlü olmak gibi bir merakı varsa, yetenekleri de varsa yetenekleri doğrultusunda eğitimlerini alsınlar.Usta kişilerle planlı bir şekilde yol alsınlar. Eğitimlerini almadan düzgün insanlarla çalışmadan bu işlere adım atmasınlar.Ortalıkta dolandırıcılar cirit atıyor. Mecidiyeköy’de her gün ‘ beni dizide oynat, bir karede görüneyim yeter’ diyen bir çok kişi var ve bu kişileri ‘gel seni şu dizide oynatacağım, bir proje var yarın çekimlere başlıyoruz. Tam istediğimiz kriterdesin’ deyip, kandırıp, hesabı ödetip dolandıran, insanların umutlarıyla oynayan çok sayında insanlığını yitirmiş kişiler var. Gençlerimizde bir umut diyerek bu insanlara itimat ediyorlar. İnanmasınlar!..

Bu zamana kadar istediklerini yapabildin mi? Başarabildin mi?
Yarı yarıya gerçekleştirdim sayılır. Gerçekleştirmek istediklerimin üstünde de çalışıyorum. Başarmak için çabalıyorum. Danışıyorum. Yazıyorum. Zamanı geldiğinde de izleyiciyle buluşturacağım. Takdir halkımızın…

İleride kendini nerede görmeyi istiyorsun? Şuan istediğin yerdemisin?
Benim öyle çok ünlü olayım gibi planlarım hiç olmadı. Projelerim beni nereye götürürse orada olmayı planlıyorum. Şimdi oradayım, buradayım demek yersiz. Birşeyi yaparsınız ve yaptığınız şey sizi nereye götürürse orada olursunuz.

Bildiğim kadarıyla evli değilsin, evlenmeyi düşünmedin mi hiç? Hayatında biri var mı daha doğrusu? Özel hayatınla ilgili neler söyleyebilirsin?
Özel hayatım parçalı bulutlu. Hayatımda biri var fakat önceliğim kariyerim. Evlilik planım şuan yok.

Peki Mustafa Göksel’i nasıl bir kadın etkiler? Kadında en önem verdiğin şey nedir?
Kadında en önem verdiğim şey güven ve sadakattir. Gerisi zaten gelir.

‘PARÇALI BULUTLU’
Peki karşındaki kadının çok kilo problemi var ve sana aşık.. Ne yaparsın? Dış görünüşe önem verip bırakıp gider misin?
Asla bırakıp girmem destek olup sorunu çözmek için çaba sarf ederim…

Senaryo üzerinde çalışıyorsun, bir senaryo yazmak ne kadar süre alır?
Yazdığınız konuya göre değişir. Örneğin bir Malazgirt Savaşını senaryolaştırmaya kalksanız yıllarınızı alabilir. Ama başka basit bir hikaye yazarsınız 1 ay bile sürebilir 3 ayda.

Senaryo, sinema haricinde yapmak istediğin şey proje var mı?
Sinema filmimizi çektikten sonra kendi yapım şirketimizi kurmayı planlıyorum. Bunu da memleketim İzmit’te yapmayı planlıyorum.

Neden İzmit?
İlk önce kendi memleketim daha sonra diğer yerler. Ama İzmit’te sanat anlamında gelişmemiş bir yer. Burada ki halk programlı. Evden işe işten eve. Çocuğu varsa hafta sonları dışarı çıkan bir kesim ve sanatı sadece sinema salonlarından ibaret görüyor. Sanat sadece sinemada olmuyor. Tiyatro, konser, sergi ve bir çokları sanat dalıdır.

Bu meslekte, sanatta nelere isyan ediyorsun?
Sanat evrenseldir. Sanat özgür olmalıdır. Herkese eşit davranılmalıdır.Sanatçı kişi gerekirse Bir Malazgirt’i gerektiğinde de Manukyan’ı çekmelidir. Son zamanlarda sanat yapıyorum diye kendini ortaya atan bir çok kişi var.Usta isimler kenarda köşelerde sessizce dururken kalemi eline alan senarist, kamerayı eline alan yönetmen, mikrafonu eline alan şarkıcı olmuş durumda…Birde kendileri ünlü sanıp ortalıkta gezinmeleri yok mu çileden çıkıyorum. Ustaları bir kenara attık ve kimsede onları alıp gün yüzüne çıkarmıyor. Sonra öldüklerinde de gözyaşları döküyoruz. Değerlerimize zamanında sahip çıkmaktan yanayım. Öldüklerinde ahlanmanın vahlanmanın hiç anlamı yok.

‘GÜLSE BİRSEL

KAFASINDA
OLMAK ÇOK
İSTERİM’
Son zamanlarda Türk sinemasında perdeye konulan senaryoları nasıl değerlendiriyorsun?
Türk sineması yükselişte. Saçmalıkla dolu birkaç film var bunlar olmamalı. Ama senaryosu kadrosu mükemmel olan filmleri de görmezden gelemem.

Peki isimlerini söylemek gerekirse? Arif v 216, Recep İvedik, Aile Arasında, Deliha…bu filmler hakkında neler söylemek istersin?

Ariv v 216; Cem Yılmaz yaratıcı pratik zakasıyla karikatürize ettiği kahramanları film perdesine getiriyor. Karikatürize işleri çok iyi beceriyor. Arif ise çok fazla bilim kurguya yer verilse de çok akıllıca güzel bir film..
Revep İvedik; Çok fazla bir şey demiyeceğim bu film için ‘Aç aktör, tok şarlatan’ seçim halkın.
Deliha; İlk filmi beğenmiştim Fakat ikinci filmde hem senaryo kendinin, yönetmenliğini yapmış, yapımcılığını yapmış, oynamış… Zaten senaryo senin birde oynuyorsun bırakta diğerlerini başkaları yapsın. Her şeyi bir filmde siz yaparsanız diğerleri nasıl çalışma fırsatı bulacak.
Aile Arasında; İzlediğim en müthiş film. Gülse Birsel mükemmel bir senaryo yazmış..Ve oyuncu kadrosu efsane…İlerideki hayatımda Burak Aksak, Gülse Birsel kafasında olmak tek arzum…Müthişler…

Peki yazarlıkta örnek aldığın kişi var mı?
Yavuz Tuğrul

Peki Mustafa Göksel’in boş zamanı varmı?
Gülüyor. Yokki

‘ŞAKLABANLIĞIN
İÇİNDE BULUNDUĞU
SENERYOLAR
YAZILMASA İYİ OLUR’

Siyaset konusunda neler söylemek istersin?
Ben siyaseti bıraktım. Eski devrimcilerdenim. Siyasi çalışmalarım oldu fakat şuan içerisinde bulunmuyorum.

Peki bu yaptığın siyasi çalışmalarda istediğin hedefe ulaştın mı?
Maalesef ulaşamadım.

Sporla ilgileniyor musun? Hangi takımlısın?
Tabiyki Galatasaray. Fırsat bulsam yüzme ile ilgileneceğim fakat bulamıyorum.

Mustafa ne tarz giyinir, İzmit’te nelere gider, hangi yemekleri sever?
Marjinal, aykırı bir tarzım var . Marka takıntım yoktur. Yakışanı giymeyi tercih ederim. Marjinal bir tazım olduğu için tarzıma uygun yerlere gitmeyi, dostlarımla oralarda oturmayı tercih ederim.

Bir insanda neyi sevmezsin?
Çok atıp tutan boş insanları sevmem.

Duygusal mısın?
Yerine göre duygusalımdır

Agresif misin peki?
Nadir. Kavgacı bir yapım yoktur. İnsanlar karşısında kendimi üstün görmek. Nerede aptal olacağını biliyorsan yeterince zekisindir. Bu mantıktayım

Hayvanları sever misin en sevdiği hayvan hangisi?
Papağanları çok severim.

Şiir sever misin sevdiğin şair var mı?
Elbette var. Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Özdemir Asaf…

Haber programları izlediğinde en içini acıtan haberler hangileri?
Şehit haberleri, kadına şiddet, hayvana şiddet haberlerine üzülüyorum. Malesef bunlar Türkiye’nin kanayan yarası.

En beğendiğin komedi oyuncusu kim?
Erkek olarak Kemal Sunal.. Güldürürken düşündüren tek insan… Bayan da ise tabi ki Demet Evgar. Müthiş bir yetenek.

Hande Erçel sence komedi oyuncusu mu?
Hande’nin güzel oyunculuğu var fakat komedyen değil. İleride kendisiyle çalışmak isterim.

En sevdiğin Popçu kim?
Michael Jackson

Türk?
Türklerden demek istemiyorum. Tarkan desem zaten kendisi Mega starımız…

Bayanlardan peki?
Nazan Öncel, Sezen Aksu, Sertap Erener

Televizyonda Acun Ilıcalı muhabirlikten aldı yürüdü. Kendisini başarılı buluyor musun ve geldiği konuma sence kendi tırnaklarıyla mı geldi yoksa arkasında güç var mıydı?
Acun Ilıcalı’yı başarılı buluyorum. Fakat kendi emeklerinin yanı sıra arkasında da bir güç olmadan bu derece yükselmesi bu sektörde mümkün değil.

Tolga Çevik desem?
Mükemmel çok başarılı

gDemet Akbağ, Haldun Dormen, Nejat Uygur ve bir çok usta isim… Bunlar hakkında neler söylemek istersin?
Çok usta isimler. Haldun Dormen sayısız tiyatro yönetmiş bir doğayen. Kenan Işık ile Gülben Ergen’in çektikleri bir televizyon dizisinde Uşak rolünde yıllarca oynadı.Yeni yetmeler kendini bir şey sanıp rollerini beğenmezken.. Usta yıllarca uşak oldu. Bunları göz ardı etmemek gerek.Bu sektörde Nejat Uygur öldü Tuluat sanatı öldü, Münir Özkul öldü ibiş sanatı bitti, Erol Günaydın öldü meddah sanatı bitti ve bu ustaların yeri asla dolmadı dolmayacakta.

Bu hoş sohbet için çok teşekkür ederim başarılarının devamını diliyorum. Son bir şeyler söylemek ister misin?
Bende çok teşekkür ederim. Sanatla kalın…

YORUM ALANI