Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

AKP’li Tutuş, Başkan Hürriyet’i Hedef Aldı

AKP’li Tutuş, Başkan Hürriyet’i Hedef Aldı
46 views
04 Kasım 2020 - 16:52

Ak Parti İzmit Belediye Meclis Üyesi Muharrem Tutuş, İzmit’te bu yıl çok reklam, az iş yapıldığını yıllık gelir-gider tablosunun da ortaya koyduğunu açıklarken, “özel kalem ve reklam harcamaları %80’i geçti, hizmet harcamaları ise %6’larda kaldı.” dedi.

300 MİLYON TL NEREDE?

İzmit Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısında çarpıcı konular ele alındı. AK Parti İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Muharrem Tutuş, 2020 ve 2021 gelir, gider, harcama ve genel bütçe değerlendirmesinde 300 milyon TL’nin nereye harcandığını sordu, “Park yok, yol yok, proje yok, sosyal hizmet yok paralar nerede?” dedi. İzmit Belediyesi’nin geçen yıl reklama çok para harcadığı ama hizmet üretmediği yönündeki eleştirilerin bütçede yapılan harcama miktarlarına bakarak görmenin mümkün olduğunu belirten Tutuş, şöyle dedi:

“HİZMET YOK, BOL BOL REKLAM VAR”

“Gazetelere belediye eliyle haber servis edilerek, falan mahalle yirmi yıl sonra asfalt gördü deniyor. Ama gerçekte Fen İşleri’nin bütçe harcamaları AK Parti döneminde ortalama %80’lerde iken bu yıl %10’da kalmış, yani Fen İşleri çalıştırılmamış. Etüt Proje Müdürlüğünde bu oran %6. Park ve Bahçeler Müdürlüğü geçmişte %100’leri görmüş bir müdürlük iken %22’lere düşmüş. En acısı da böylesi zor bir pandemi süreci yaşarken bile sosyal destek müdürlüğünün parası vatandaşlarımıza aktarılmamış. Sadece bu 3-4 müdürlüğe baktığımızda meclis olarak onaylayıp, belediye başkanına hizmet üretsin diye kullanma yetkisi verdiğimiz 115 milyon TL’nin sadece 32 milyon TL’sinin vatandaşın hizmetine kullanıldığını görüyoruz. Buna karşılık basın-yayın, özel kalem, halkla ilişkiler gibi müdürlüklerde harcamalar ise şimdiden %80’lerin üzerine çıkmış. Kandıra’dan Gebze’ye kişisel reklamından tutun, cep telefonu mesajları, reklam panoları, duvar harcamalar ne pandemi tanıyor ne de kriz. Gelecek yıl tahmini bütçesine baktığımızda da halkımıza hizmet götürecek bu müdürlüklerin bütçesi artacağına kısıtlandığını görüyoruz. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlükleri ise tam gaz devam ediyor. Halkımıza hizmet için belirlenen bu bütçelerin, hizmete değil de reklama harcandığını bu vesile ile görmüş olduk”.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI