Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Ali Babacan: Sandık Gelecek, Kırmızı Kart Çıkacak

Ali Babacan: Sandık Gelecek, Kırmızı Kart Çıkacak
163 views
01 Temmuz 2020 - 16:32

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Karar TV’deki Liderlerle Ekonomi programında canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Babacan’ın açıklamasından satır başları:

“Son aylarda açıklanan rakamlar ile vatandaşın hissettiği ekonomik veriler uyuşmuyor. Gerçek enflasyonu halkımız daha iyi bilir. TÜİK rakamlarına göre, enflasyon yüzde 11-12. Gerçek ekonomi; halkın hissettiğidir.

Dünyada bütün ülkeler bu ikilem içinde. Ya önce sağlık diyerek tüm sosyal hayatı sıfırlamak ya da sonra sağlık diyerek tüm ekonomik faaliyetlerin devam etmesi.

Altı yıl önce “Siyasi istikbal için memleketi maceraya sürüklüyorlar. Türkiye’yi o anayoldan, salim yoldan saptırmaya çabalayanlar olabilir. Şahsi ya da siyasi istikbali için memleketi maceraya sürükleme çabaları olabilir. Bunların hepsinin farkında olmalıyız” dediniz. Ne demek istediniz?

İmar rantlarının ölçülü şekilde vergilendirmesini istiyorduk, kayıt dışı ve sınırsız kazançla sermayenin çıkışını sağlanamaz. Ortada çok büyük bir yanlış var! Oluşan imar rantını iyi hesaplamak lazım… Manevi hassasiyeti yüksek olan kesimler; oluşan cami sayısına, imar rantına dikkatle bakmalı.
İmar rantı varken kim sanayiye, üretime yatırım yapar? Bir kalemle yapılan değişiklikle oluşan rantı kimse bırakmak istemez. Siyasetin finansmanı da buradan yapılıyor. Bu rantla cami de yaptırılıyor. Böyle şey olur mu?

2014’ten beri Türkiye’de kademeli bir otoriterleşme başladı. Likayatli insanlar yavaş yavaş sistem dışına itildi. 15 Temmuz ile birlikte de otoriterleşme ‘sanki meşru bir zemin’ kazandı. 2018’deki anayasa değişikliği ile de ‘Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ adı altında bir sistemsizlik oluşturuldu.

Kovid-19 krizi daha da derinleşti, gelir dağılımı, banka bilançoları çok daha önce bozulmuştur. Şirketler ‘bilanço makyajları’ yapabilir ama artık bu makyajı yapmak mümkün değil. Türkiye’nin ciddi bir enflasyon sıkıntısı var.

Gençlerimiz artık nefes alamıyor, nefes alacakları bir ülke istiyorlar.

“SANDIK GELECEK, KIRMIZI KART ÇIKACAK”

İstanbul’u kaybettiler, Ankara’yı kaybettiler… Keza Antalya… Halk, yerel seçimlerde iktidara sarı kart gösterdi. Maçlarda sarı karttan sonra kırmızı kart gelir. Sandık gelecek; o gün kırmızı kart çıkacağını düşündüğümüz için hazırlık yapıyoruz.

Sosyal medyayı kapatmayı çalışıyor. Erdoğan’ın bugünkü açıklamaları ortada. Niye? Sosyal medya denemeleri oldu, baktılar ki ‘dislike’larda durum felaket. ‘Bu böyle olmayacak bari kapatalım’ dediler. Başarısız olunca direkt müdahale. Teknoloji üreten gençlerin, gönüllerini kaybettiler örneğin. Teknoloji ile mücadele etmeleri mümkün değil. Teknoloji ile ancak yan yana yürürler. Teknoloji ile sadece büyünür. Teknoloji ile savaşmak, teknolojiyi kapatmak ya da yasaklamak mümkün değil. Bu dünya çok geride kaldı…

Avrupa ekonomisi daralıyor… Peki, böyle bir bu dönemde turizm nasıl artacak? Gerçekçi olmalıyız, turizm küçülecek. Önce kısa tedbirler almalıyız. Artan cari açık ile döviz eksikliğini; yeni döviz kaynakları ile telafi etmeliyiz.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI

HABER İHBAR