Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Bakan Koca Açıkladı; Kocaeli’de Vaka Sayıları Arttı

Bakan Koca Açıkladı; Kocaeli’de Vaka Sayıları Arttı
1.650 views
14 Ekim 2020 - 19:59

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuştu.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Yeni tip korona virüs ve yol açtığı korona virüs hastalığı hakkında artık çok şey biliyoruz. Dünya ölçeğinde artık daha az zarar meydana geliyor. Mesafe, temizlik ve maske önlemleri sürdükçe salgının kontrol altında tutulduğunu görüyoruz. Grip mevsiminin yaşandığı Avustralya, Güney Amerika ve Yeni Zelanda’da bu enfeksiyonların çok daha az görüldüğü görülüyor. Ekim ayındayız. Gribin en yoğun olduğu günlere girdik. Korona virüse karşı aldığımız önlemler bizi gripten de koruyacak. İki hastalığa karşı da önlem aynıdır.

DSÖ’nin Türkiye hakkındaki rapordan kısaca bahsetmek istiyorum. Raporda pandemiye karşı başarısı kapsamlı bir şekilde bahsediliyor. Erken tanı ve tedaviye dayalı klinik uygulamasına vurgu yapılıyor.”

“AB raporunda “Türkiye’nin sağlık sistemi covid 19 pandemisine karşı mücadele edebilecek kapasitededir.” AB raporundaki ifadeler virüse karşı savaşımızı küresel standartlarda verdiğinizi gösteriyor. Temmuz ayından itibaren normalleşmeye başladık, sınırlamalar kalktı. Bu yeni dönemin gerekliliği olarak taramalara başladık. Bu taramaları yurt dışına gidenlere, cezaevinde bulunanlara, OSB’lerde çalışanlara ve sporculara uyguluyoruz. Bu taramalarda 1226 kişide testler pozitif çıktı.”

“Pandeminin ilerleyen aylarında yurt dışına gidip gelenler toplumca disiplinli olduğumuzu belirtiyor. Kapalı alanlar çok daha önem kazandı. Bu dönemde virüsün yayılma mecralarına iş yerleri de eklenecek. Maske kullanımından ödün verilmemelidir. Aşı konusundaki gelişmeler salgına karşı tam güvence olarak görülmemelidir.”

“Aşı, yaygın olarak yapılana kadar kendisini virüsten koruyanlara etkili olacaktır. Testi pozitif çıkanların ve bunların temaslılarının izolasyon kurallarına uymaları şarttır. Ağır hastalar bunlar arasından çıkıyor. İzlediğimiz strateji, tanı ve izolasyonla erken tedaviye dayanıyor.

“600 KİŞİLİK EKİP 4 FARKLI AŞI ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR”

“Girip çıkacağınız yerlerin durumunu HES ile öğrenebilirsiniz. Bizler sahada her türlü tedbiri alıp bütün hastalara ulaşmaya çalışırken sizler de HES’ten yararlanın. Ülkemizdeki bazı yerlere ziyaretlerde bulunduk. Son bir haftada İstanbul, Bursa, Denizli, Kahramanmaraş’ın olduğu bazı illerde artışlar oldu. Bildiğiniz gibi yüz yüze eğitimde ikinci aşama geçtiğimiz pazartesi başladı. Bu işin üstesinden alnımızın akıyla geleceğiz. Sizlerden istediğimiz biraz daha sabır ve sebattır. Ayrıca tedbirlere harfiyen uymaktır.”

“Çalışmalarını kamuoyu önünde sürdürmeyen, aşıya kilitlenmiş bir gurubumuz var. 4 farklı aşı üzerinde çalışılıyor. Şu anda iki aşımız insan deneylerine yakındır.

ARTIŞ YAŞANAN İLLER

“İstanbul’da son bir ayda yüzde 50 arttı. Ankara’da yüzde 60 azalışın ardından yüzde 4’lük artış görüyoruz. İzmir’de bir ayda yüzde 50 azalış var. Genel sseyrin İzmir’de iyi olduğunu ama son günlerdeki artışla tedbirlerin daha iyi yapılmasını diliyoruz.”

“EN FAZLA BULAŞMA AİLE İÇİNDEN”

“İstanbul için daha önce de bahsetmiştim. Daha önce İstanbul’da bir artış beklentisini belirtmiştim. Kapalı alanlarda aile içinde bulaşın arttığını görüyoruz. Biz özellikle şu an kısıtlama anlamında bir tedbir düşünmüyoruz. Ama filyasyon ekiplerinin sayılarını arttırdık. Temaslıların erken dönemde tespit edip izole etme oranı İstanbul’da 7,5 saate kadar düşmüş oldu. Çağrı sistemiyle belirtilerin takibini yapıyoruz. Şu an hastane yatışlarında ciddi bir artışın olmadığını görüyoruz. Bu anlamda doluluk oranında bir sorun olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Bu anlamda maske ve mesafenin önemli olduğunu, kalabalık alanlara girilmemesi gerektiğini söylüyoruz. En fazla bulaş aileden oluyor. Bugün Avrupa’da aile içinde 6 kişiden fazla yaklaşılmaması gerektiğini görüyoruz. Bilim Kurulumuzun aile içi temasların oldukça azaltılması yönünde tavsiyesi oldu.”

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI