DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Tek Kocaeli

Bakan Vedat Bilgin’den EYT açıklaması: Hak kaybı olmayacak

Son Güncelleme :

16 Mart 2023 - 14:57

/ kez okundu.
Bakan Vedat Bilgin’den EYT açıklaması: Hak kaybı olmayacak

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Emekliliğe hak kazananlar başvuru için harekete geçti. Bakan Vedat Bilgin’den de EYT’ye ilişkin bir açıklama geldi ve Bilgin hak kaybının yaşanmayacağını bildirdi.

Abone ol
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, Malatya Afet Koordinasyon Merkezinde EYT’ye ilişkin önemli bir açıklamada bulundu. “EYT sorunu çözüldü. Sevinci buruk bir sevince dönüştü.” diyen Bilgin şunları kaydetti:

“Bölgede deki EYT taleplerini karşılıyoruz. EYT’de hiçbir hak kaybı yaşanmayacak. Kimsenin herhangi bir hak kaybı olmayacaktır”

Yasayla ilgili öne çıkan başlıklar

– 8 Eylül 1999 ve öncesinde işe girenler düzenlemeden yararlanacak. – EYT’de herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak. – Yaş dışında prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını taşıyanlar aylık alabilecek. – Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 30 gün içerisinde tekrar işe başlayan çalışanlar için yüzde 5 destek primi verilecek. – Kadroya alınan işçiler ile işçi statüsüne geçirilenlerin aylık almaya hak kazanmaları halinde iş sözleşmelerinin feshini zorunlu tutan düzenleme yürürlükten kalkacak. – EYT’lilerin kıdem tazminatına ilişkin Kredi Garanti Fonu’ndan destek verilecek. – Toplamda 5 milyon çalışanı etkileyen düzenlemeye göre 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek. – Emeklilik başvuruları e-Devlet üzerinden veya SGK’ye yapılabilecek. – 5 bin 500 liranın altında maaş olmayacak.

YORUM ALANI

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar EURO

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar BITCOIN

FİYAT

DEĞİŞİM

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER