Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Başiskele’de Meclis Üyesinden SEDAŞ Tepkisi

Başiskele’de Meclis Üyesinden SEDAŞ Tepkisi
198 views
07 Ekim 2020 - 16:45

Başiskele Belediyesi’nin Meclisinin Ekim ayı birinci oturumunda SEDAŞ ile ilgili yer tahsisi konusu gündeme gelerek konuşuldu.

Saadet Partisi Başiskele Belediye Meclis Üyesi Zeki Karataş, belediye meclisinde konuya ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Karataş, vatandaşın elektrik sorunu yaşamaması için SEDAŞ’a yer tahsisi konusuna destek verdiklerini ancak Başiskele’de SEDAŞ ile ilgili yaşanan sıkıntıları yine vatandaşlar adına dile getirdiklerini belirtti.

Meclis Üyesi Zeki Karataş, şu ifadeleri kullandı:

Çocuk bahçesi içerisinde kesintisiz enerji temini için SEDAŞ’a Teknik Altyapı Alanı (TAA) plan değişikliği ile verildi. SEDAŞ’ın talebinde hiçbir emniyet mesafeleri, manyetik alan etkisi ve tehlikeleri, patlama ve benzeri tehlikeleri dahi dikkate almadan sadece bir trafo yeri talebi olduğu bu gibi çalışmalara ne kadar önem gösterdiğini dile getirdik.

Toplumumuzda önceleri bir ifade kullanılırdı “Alınan vergiler size yol, su, elektrik olarak dönecektir.” Bu ifadenin kullanıldığı dönemlerde bu gibi çalışmalar hizmet olarak görülürdü. Günümüzde ise gelir getirici, özelleştirme ile ticari bir havaya bürünmüştür. Zorunluluk harici hiçbir yatırımın yapılmadığı, sokak aydınlatma arızalarına “sistem değişikliği” bahanesi ile bakılmadığı, ana cadde aydınlatmalarının ise daha düşü aydınlatma şiddetine sahip armatürlerle değiştirilmesi, tamamen kar amacı güdülerek çalışma yaptığı gibi bir çok davranışı muhalefet meclis üyelerince dile getirildi. Oysa ki sokak aydınlatmaları için belediyelerden elektrik giderlerini alıyor.
Bu gibi Teknik Altyapı Alanlarının devri, enerjinin dağıtılması gibi direk ve benzeri ekipman yerlerinden belediyelere herhangi bir ödeme yapılmadan verilmesinin doğru olmadığı dile getirildi. (TAA ‘larının öncelikle hazneye, oradan da bedel karşılığı verildiği ilgili bürokratlar tarafından ifade edilse de bedelin ne olduğu bilinmemektedir.) Belediye Teknik Altyapı Alanlarından, direk yerlerinden vb hiçbir gelir elde edememekte. Sadece Vatandaşın ödediği faturadan pay almakta.

Vatandaşa hizmet olan bu altyapı çalışmasının İlgili yöneticiler ve yönetimlerin SEDAŞ’a karşı bir şeyler yapabilir hale gelmeleri, herhangi bir olumsuzluğu dile getirir hale getirilmelidirler.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Morlimon  Mor limon  Morlimontr