DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Rüştü Çaylı Hasta Kabulüne Başladı

Son Güncelleme :

24 Mart 2018 - 15:07

/ kez okundu.
Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Rüştü Çaylı Hasta Kabulüne Başladı

Alanında deneyimli, uzman hekim kadrosu ve tıbbi altyapısıyla Gebze’de 7 yıldır hizmet vermeye devam eden Medical Park Gebze Hastanesi kadrosunu güçlendirmeye tüm hızıyla devam ediyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Rüştü Çaylı Mart ayı itibariyle Medical Park Gebze Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nde (Nöroşirurji) hasta kabulüne başl

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Rüştü Çaylı hasta kabulüne başladı
Alanında deneyimli, uzman hekim kadrosu ve tıbbi altyapısıyla Gebze’de 7 yıldır hizmet vermeye devam eden Medical Park Gebze Hastanesi kadrosunu güçlendirmeye tüm hızıyla devam ediyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Rüştü Çaylı Mart ayı itibariyle Medical Park Gebze Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nde (Nöroşirurji) hasta kabulüne başl
Medical Park Gebze’de görev yapan Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Rüştü Çaylı, “İnsan omurgasının yandan bakıldığı zaman (sagital plan) değişik eğrilikleri vardır. Anne karnında tamamen öne doğru eğimli olan omurga, doğumdan sonra çocuğun başını dik tutması ile boyunda ve ayakta durmaya başlaması ile belinde ters eğrilikler gelişir. Bu omurganın dengeli halidir. İnsan omurgasına önden bakıldığında (koronal plan) hiçbir eğrilik yoktur, düzdür. Koronal planda omurgada eğim gelişmesi skolyoz olarak tanımlanır. Eğimin büyüklüğü eğimin başlangıcı ve bitişi arasında ki açının ölçümü ile saptanır. 10 dereceye kadar olan eğriler skolyoz olarak kabul edilmez. Eğrilik omurganın değişik bölümlerinden birinde veya birkaçında olabilir. Skolyoz değişik nedenlere bağlı olarak gelişebilir.” dedi.

‘Skolyoz’un nedeni nedir?’

En sık nedenleri arasında idiyopatik skolyoz olarak anılan herhangi bir nedene bağlı olmaksızın gelişen skolyoz tipi olduğunu belirten Prof. Dr. Süleyman Rüştü Çaylı, “İdiyopatik skolyoz büyüme çağında, özellikle kız çocuklarda daha sık görülür. Büyümenin değişik evrelerinde (infantil, juvenil, adolesan) açığa çıkabilir, ancak en sık adolesan çağda (10 yaşından sonra) görüldüğü adolesan idiyopatik skolyoz olarak tanımlanır. Adolesan çağda bu skolyozun görülme oranı % 2 – 3arasındadır. Ancak sadece adolesan grubun % 0.1-0.3’ünde skolyozun derecesi 30’un üzerindedir ve çok yakın takip gerektirir. Bu tip skolyoz genellikle ağrısızdır. Aile çocuğun sırtında veya belinde eğrilik fark eder. Daha ilerlemiş olgularda kalçada veya omuzda eğrilik görülür. İdiyopatik skolyoz büyüme çağında açığa çıkan skolyoz olduğu için saptadıktan sonra yakın takip edilmelidir. İdiyopatik skolyozu olan çocukların büyük çoğunluğu cerrahi tedavi gerektirmez. Eğim açısı 45 dereceyi geçerse cerrahi tedavi seçeneği gündeme gelir. 45 derecenin altındaki eğimler adolesan çağ bitimine ve çocuk iskelet gelişimini tam olarak tamamlayana kadar 4 – 6ay gibi sık aralıklar ile izlenmelidir. İskelet gelişimi sağlandıktan sonra bu skolyozun ilerleme olasılığı azalmaktadır. Büyüme çağında eğim açısı 10-45 derece arası saptanan skolyoz olgularına ilerlemeyi kontrol altına alabilmek için korse tedavisi uygulanabilir.” diyerek devam etti.

Prof. Dr. Çaylı, “Bir diğer sık görülen skolyoz türü, doğumsal omurga anomalilerine bağlı gelişen skolyoz türüdür. Konjenital skolyoz olarak tanımlanır. Bazen omurga anomalisininin varlığını dolaylı olarak gösteren ciltte aşırı kıllanma veya lekeler gibi değişik bulgular olabilir. Bazı konjenital skolyoz olgularında, omurga anomalisi ile beraber omurilik patolojileri de görülebilir ve bu çocuklarda nörolojik bir takım problemler gelişebilir. Bu doğumsal omurga anomali türleri mutlaka erken cerrahi girişim gerektirir. Ayrıca konjenital skolyozun hızlı ilerlemesini yol açan omurga anomalileri erken tedavi edilmezse göğüs kafesinin gelişimini de engelleyebileceği için akciğer kapasitesinin gelişmesini engeller ve ciddi solunum sistemi sorunlarına yol açabilir.” dedi.

‘Nörolojik Hastalıklara bağlı Skolyoz türü vardır’

Prof. Dr. Süleyman Rüştü Çaylı,“Daha nadir görülen bazı nörolojik hastalıklara bağlı skolyoz türü vardır. Nöromusküler skolyoz olarak tanımlanan bu skolyoz nörolojik bir takım problemlere bağlı olarak omurga etrafındaki kasların gücündeki dengesizlik nedeniyle gelişir. Bu tip skolyozunda tedavisinde eğimin açısının artışına göre cerrahi tedavi önerilir.” der.

Prof. Dr. Süleyman Rüştü Çaylı, sonuç olarak skolyoz omurganın değişik nedenlere bağlı olarak yana doğru olan eğriliğidir. Çocuklarda büyüme çağında ortaya çıkan bir hastalık olduğu için skolyoz saptanan çocuklar yakın gözlem altında tutulmalı ve omurga eğriliği çok ileri boyutlara ulaşmadan tedavi edilmelidir. Burada en önemli noktalardan birisi çocukta normal omurga büyümesi ve boy uzamasını korumaya çalışan tedavi yöntemleri uygulamaktır. Günümüzde gelişen cerrahi teknikler ve omurgaya yönelik düzenlenen çeşitli implantlar ile hem eğriliğin düzelmesi, hem de boy uzamasının korunması rahatlıkla sağlanabilmektedir. Bir diğer önemli nokta skolyozun büyüme çağındaki çocuğun akciğer gelişimine zarar vermesini engellemektir. Özellikle daha küçük yaş grubundaki çocuklarda sıkıntı yaratabilecek bu durum için uygulanacak erken cerrahi tedavi yöntemleri akciğer gelişimini sağlayacak ve dolasıyla yaşam kurtarıcı olacaktır.

Günümüzde skolyoza yönelik cerrahi girişimlerin başarısı ve etkinliği, cerrahi girişim sırasında kullanılan cerrahi teknikler, implantlar ve omuriliğin cerrahi girişim sırasında zarar görmesini engellemek amaçlı nöromoniterizasyon gibi elektrofizyolojik yöntemler sayesinde giderek artmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimini ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi uzmanlığını, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalı’nda Doçentliğini ve Profesörlüğünü alan Prof. Dr. Süleyman Rüştü Çaylı’nın uzmanlık alanları ise, omurga ve omurilik hastalıkları cerrahisi, deformite cerrahisi, periferik sinir cerrahisi, beyin tümör ve hipofiz adenomu cerrahisi’dir.

YORUM ALANI