Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

BioNTech İle İlgili Bilinmeyen Gerçek Ortaya Çıktı

BioNTech İle İlgili Bilinmeyen Gerçek Ortaya Çıktı
600 views
16 Eylül 2021 - 11:00

Henüz piyasaya sürülmeyen kitabın tanıtımı için birçok medya kuruluşuna konuşan Özlem Türeci ve  Uğur Şahin, Avrupa Birliği’nin Pfizer/BioNTech aşısına karşı lobi yaptığını ve lobicilerin “Bir Avrupalı şirkete 1 Euro verirsek o 1 Euro Avrupa’da kalmış olur. Fakat eğer 1 Euro’yu BioNTech’e verirsek bunun 50 centi ABD’ye gidecek” dediğini aktardı.

Almanya’da BioNTech’i kuran bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, aşının geliştirilme sürecinin anlatıldığı kitaplarında yeni bilgileri paylaşmaya devam ediyor. Henüz piyasaya sürülmeyen kitabın tanıtımı için birçok medya kuruluşuna konuşan Türeci ve Şahin, yaşadıkları zorlu sürecin sadece bilimsel anlamda değil politik anlamda da zorlayıcı olduğunu vurguladı.

“AVRUPA BİRLİĞİ AŞIYA KARŞI LOBİ YAPTI”

İngiliz Telegraph gazetesi, kitapla ilgili yeni bilgileri okurlarıyla paylaşırken, Avrupa Birliği’nin Pfizer/BioNTech aşısına karşı lobi yaptığını aktardı.

Kitapta yer alan bilgiye göre, AB içerisinde birçok örgüt ve lobici, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği korona virüs aşısı Comirnaty’nin “yeteri kadar Avrupalı” olmadığını iddia etti.

Bu aşıya karşı kampanya yürüten ve Brüksel’de lobi yapan siyasetçiler, bu aşıdan Avrupa’nın bir kazanç elde edemeyeceğini de dile getirdi. BioNTech, Avrupa’dan bir ilaç şirketiyle ortaklık yapmak yerine ABD merkezli Pfizer’ı tercih etmesinin AB içinde rahatsızlık yarattığı belirtildi.

Kitapta, “Lobiciler Pfizer’ı soğuk kapitalizmin soğuk örneği” olarak tanımlarken, lobicilerin “Eğer Curaca ya da Sanofi ya da herhangi bir Avrupalı şirkete 1 Euro verirsek o 1 Euro Avrupa’da kalmış olur. Fakat eğer 1 Euro’yu BioNTech’e verirsek bunun 50 centi ABD’ye gidecek” savı üzerinden bir itiraz yöntemi geliştirdiği kaydedildi.

Bu lobi dolayısıyla, Avrupa Birliği’nin Pfizer/BioNTech aşısını ABD ve Birleşik Krallık ‘tan çok daha geç bir tarihte sipariş verdiği de hatırlatıldı. Avrupa Birliği, Pfizer/BioNTech aşısını, aşının etkililik sonuçları ortaya çıktıktan sonra Kasım ayında sipariş vermişti. Bu da ABD ve Birleşik Krallık ‘tan yaklaşık 5 ay sonraya denk geliyor.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin desteğiyle yayınlanan kitapta, Brüksel’in BioNTech yerine, Fransız şirket Sanofi ve Alman şirket CureVac’ın korona virüs aşılarını tercih ettiği de iddia edildi. Her iki şirketin korona virüs aşıları henüz geliştirilme aşamasında ve henüz piyasaya sürülmedi.

 

 

 

KAYNAK:YENİÇAĞ

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Morlimon  Mor limon  Morlimontr