Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Böyle Dolandırıcılık Görülmedi, Dikkat!

Böyle Dolandırıcılık Görülmedi, Dikkat!
432 views
01 Kasım 2020 - 14:46

Doğu Marmara Bölgesinde bulunan Kocaeli,  Sakarya ve Düzce İl Emniyet Müdürlüğüne ait internet sitelerine giriş esnasında, vatandaşlar son dönemde yaşanan telefon ve internet dolandırıcılığı konusunda uyarılıyor.

DOLANDIRICILIK UYARISI

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü ile Sakarya İl Emniyet Müdürlüğünün internet sitelerine giriş esnasında, kullanıcıların karşısına “Sizleri telefonla arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtıp ‘adınız FETÖ/PDY ve benzeri terör örgütü soruşturmasına karıştı’ diyerek sizden para veya altın isteyen şahıslara inanmayın. Böyle bir durumda hemen 155 Polis İmdat’ı arayın” iletisi çıkıyor.

SAHTE SİTE ARACILIĞIYLA DOLANDIRIYORLAR

Düzce İl Emniyet Müdürlüğüne ait internet sitesinde ise son zamanlarda özellikle sosyal medya sitelerinde çıkan sahte içerikli fatura iadesi reklamları çıkıyor.  Ardından yapılan duyurunun detayı yayınlanıyor. İletinin detayında şu ifadeler kullanıldı. Son günlerde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı logosu kullanılarak sahte bir site aracılığıyla “Elektrik ve doğal gaz fatura iadesi” adı altında vatandaşlarımızın dolandırılmaya çalışıldığı gözlenmiştir. Gerek sosyal medyada, gerekse internet üzerinde aşağıda belirttiğimiz şekilde sayfalar/bağlantılar karşımıza çıkmaktadır.

KREDİ KARTI BİLGİLERİ İSTENİYOR 

Bu ve benzeri bağlantılara/sayfalara tıkladığımızda karşımıza bir ekran açılmakta ve bu ekrana kredi kartı bilgilerimizin girilmesi istenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından gönderilmiş gibi gösterilen, sözde faturanın iade edileceğinin belirtildiği bu ve benzeri sayfalar dolandırıcılar tarafından hazırlanmaktadır. ilgili alanların doldurulması halinde kart bilgilerimiz ve kişisel bilgilerimiz dolandırıcıların eline geçmektedir. Bunun neticesinde maddi kayıplar meydana gelmektedir.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI