Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Bu Uyarıya Dikkat! Zam Dalgası mı Geliyor?

Bu Uyarıya Dikkat! Zam Dalgası mı Geliyor?
243 views
26 Ocak 2021 - 23:47

Sözcü Gazetesi’nin internet sitesinde yer alan habere göre enflasyonda 2021 yılı için riskler artıyor. Bu risklerden biri de dünya genelinde hammadde fiyatlarındaki yükseliş ve tedarik sorunları. Bu sorunlar, plastik sektörünü de derinden etkiliyor.

İçtiğimiz suyun konulduğu pet şişeden giydiğimiz kıyafetin ipliğine kadar yaygın olarak kullanılan plastikte hammadde fiyatları dolar bazında son 6 ayda yüzde 137 ile yüzde 23 arasında değişen oranlarda arttı.

“YÜSEK ORANDA ZAM GELİYOR”

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, hammadde fiyatı artışlarının Türkiye’de enflasyonu olumsuz etkileyeceğini, vatandaşların kullandığı birçok plastik ürüne yüksek oranda zamlar gelebileceğini belirtti.

MEYVE VE SEBZE ÜRETİMİNDE DE KULLANILIYOR

Ağırlıklı olarak evlerdeki kapı ve pencereler ile borularda kullanılan plastik maddesi PVC’nin hammaddesi dolar cinsinden son üç ayda yüzde 56, son 6 ayda yüzde 137 zamlandı.

Meyve-sebze yetiştirilen seralarda kullanılan örtüler, poşetler, ambalajlar ve ince streç filmlerde kullanılan “aype film” hammaddesinde dolar cinsinden fiyat artışı, son 3 ayda yüzde 40, son 6 ayda yüzde 60 oranına ulaştı.

TEPEDEN TIRNAĞA ZAM DALGASINA NEDEN OLABİLİR

Pet şişelerin ve kıyafetlerin hammaddesinde son üç aylık dolarlı fiyat artışı yüzde 40.

Aldığımız gıda ürünlerde kullanılan ambalajların, çocuk oyuncaklarının ve birçok tıbbi malzemenin üretiminde hammadde olarak kullanılan polipropilenin fiyatında da son üç ayda yüzde 40’lık fiyat artışı yaşandı.

PAGEV Başkanı Eroğlu, plastikteki fiyat artışlarının sudan diğer gıda ürünlerine, otomotivden hazır giyime, beyaz eşyadan inşaata, tarımdan elektroniğe kadar hayatın her alanında çok sayıda üründe maliyet ve fiyat artışlarını beraberinde getireceğini, önlem alınmazsa devletin enflasyon hedeflerini tutturmasının mümkün olmayacağını dile getirdi.

 

 

 

KAYNAK:YENİÇAĞ

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Morlimon  Mor limon  Morlimontr