DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Cemevleri ibadethane statüsüne alınsın talebi reddedildi

Son Güncelleme :

05 Temmuz 2022 - 20:18

/ kez okundu.
Cemevleri ibadethane statüsüne alınsın talebi reddedildi

Geçtiğimiz mecliste gündeme gelen ama AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedilen Cemevlerinin ibadethane statüsüne alınması talebi, meclisteki Alevi vatandaşların derin üzüntüsü içinde Cumhur İttifakı üyelerince bir kez daha reddedildi

İzmit Belediyesi Temmuz ayı meclisinde görüşülen Cemevlerinin ibadethane sayılması ile ilgili gündem maddesi, AKP ve MHP grupları tarafından geçtiğimiz ay olduğu gibi bu ay da reddedildi. Türkiye’de 200’den fazla belediye tarafından kabul edilen karar, İzmit Belediye Meclisinde AKP ve MHP’li meclis üyelerinin tavrıyla yine reddedildi. Karar için meclis salonunu dolduran Alevi vatandaşlar, karar sonrası büyük hayal kırıklığı yaşadı. Konuyla ilgili mecliste konuşan, Çetin Sarıca, “Türkiye Cumhuriyeti’nin her inanç gurubunun konuştuğumuz mikrofondan, içtiğimiz suya kadar her şeyde hakkı var. Bir ibadethanenin yapılmasına belediye başkanının yaptığı katkı lütuf değildir. Sizin bu tavrınız hak değil”dedi.

CEMEVLERİ İBADETHANE DEĞİL Mİ?

“İbadethanelerle ilgili belediyenin yaptığı çalışmalar bir lütuf değil haktır. Burada eşit yurttaşlık ilkesinin temelini konuşmaya çalışıyoruz” diyen Sarıca, “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde farklı siyaseti partilerden birçok belediyemiz meclisten bu kararı geçirmişler. Biz de bu kararı geçirdiğimizde memleket mi yıkılacak? Hayır. Bu karar meclisten geçse ne kaybederiz? İmar planında ibadethane alanı olarak geçen bir yeri Cemevi yapamıyoruz. Cemevlerimiz elektrik faturasını ticariden ödüyor. Camilerimiz ibadethane olarak ödüyor. Peki bu hak mı?

BU ÜLKE İÇİN HİZMET EDİYORLAR

“Benle beraber aynı vergiyi ödüyor, askerlik yapıyor. Ailelerinden şehitler var. Bu ülke için hizmet veren kardeşlerimiz var. Birlikte hayatımızı paylaştığımız canlarla ilgili bu karar diğer belediyelerinden de geçmiş ve çok güzel olmuş. Bu güzelliği İzmit Belediyesinde neden yaşamayalım? Değerli meclis üyelerimizden bu kararın geçmesi yönünde oy kullanmalarını arzu ediyorum” dedi”

YORUM ALANI