DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

CHP’li Öztrak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni hedef aldı

Son Güncelleme :

14 Eylül 2022 - 14:38

/ kez okundu.
CHP’li Öztrak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni hedef aldı

Wellborn Luxury Hotel’de Kocaelili sanayici iş insanları ile bir araya gelen CHP Ekonomi Masası kurmayları, Kocaeli’nin sorunlarını ilk ağızdan dinleyerek çözüm önerilerini Türkiye’nin gündemine taşıyacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın başkanlığındaki Ekonomi Masası’nın Kocaeli ziyaretinde; CHP Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel, CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, PM üyesi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, PM üyesi İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Antalya Milletvekili Ekonomi Masası Koordinatörü Çetin Osman Budak, İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Uşak Milletvekili Özkan Yalım, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Konya Milletvekili Abdullatif Şener ve geçmiş dönem İzmir Milletvekili Ekonomi Masası Sekreteri Rahmi Aşkın Türeli yer aldı.

YÜKSEK KATILIM

CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İl Yöneticileri, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Geçlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar, KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, KOSİAD Başkanı Atalay Kaya, Körfez Ticaret Odası yöneticileri ve çok sayıda iş insanı katıldı.

YENİ BİR VİZYON ORTAYA KOYMAMIZ GEREKİYOR

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı yaptığı konuşmada, “Ülkemiz ciddi bir ekonomik buhrandan geçiyor. Hepimiz içindeyiz. Hepimiz ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sıkıntılarla ilgili çözüm reçetesini bugün Genel Başkan Yardımcım Faik Öztrak’ın sunumuyla sizlere aktaracağız. Kocaeli, hem sanayi hem de liman kenti. Kocaeli’de yaklaşık 35 tane liman var, 14 tane OSB var. Kocaeli bu anlamda bir taraftan baktığımızda sanayiye doymuş bir yapısı var. Üniversitelerimiz var. En büyük araştırma tesisi Kocaeli’de. Vergileri karşılayan dördüncü ilimiz Kocaeli. Yabancı sermayeli ve büyük ölçekli şirketlerin tercih ettiği bir il. Türkiye’nin en büyük 500 firmasının 84’ü Kocaeli’de faaliyet gösteriyor. Türkiye dış ticaretinin yüzde 18’si Kocaeli’de gerçekleşiyor. Kocaeli belki sanayinin başkenti olarak görülse de çok ciddi ulaşım problemleri, sosyal alan eksikliği olan, yarım kalmış projeler kendi olarak görüyoruz. 20 yıllık iktidarında Kocaeli’de sanayici ekonomik sıkıntı, ulaşım problemi çekiyor. Biz CHP olarak yeni bir hikâye, yeni bir vizyon ortaya koymamız gerekiyor” dedi.

KİŞİ BAŞI 45 BİN TL VERGİ ÖDÜYORUZ

Yıldızlı’nın ardından konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ise, “Kocaeli, dışarıdan baktığınız zaman sadece sanayi aklınıza geliyor. Türkiye’nin en güzel illerinden birisi. Kocaeli’nin çarpık sanayileşmesinde dolayı bugünkü günlerini yaşıyor. Bugün Türkiye’nin yatırım yapmak açısından metrekaresi 1000 dolarları bulmuş en pahalı yerlerinden biri. Yeni sanayi alanları bu bölgeyi gerçekten kaldırmaz. Milli gelire en büyük katkıyı sunan iller arasında Kocaeli. Kişi başı 45 bin TL vergi ödüyoruz. Kocaeli’ye yapılan yatırımlara baktığımız zaman altyapı, ulaşım, eğitim, OSB sorunları var, raylı sistem yapılmamış diyoruz ya sadece kişi başı 45 bin TL vergi ödüyoruz, karşılığında 5 bin TL vergi alıyoruz. Bu yatırımlarla bölgenin sorunlarını çözme şansımız yok. Özel limanlarla birlikte 44 tane liman var. Bu limanlardan dolayı balıkçılık Körfez’de bitmiş. Biz, bu kentin sahipleri olarak geleceği için bir arada olup hem bu bölgeye yatırım yapan, hem de siyaset yapan, hizmet yapan siyasetçilerle birlikte bu kenti yeniden planlayıp gelecek nesillere bırakmamız gerekiyor” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNİ HEDEF ALDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Kocaeli, bizim ziyaret etmekte olduğumuz 42. yer ama Kocaeli her zaman 41 kere maşallahı hak ediyor. Genel başkanımız bu masayı kurun dedikten sonra 61 bin kilometre yol yapmışız. Ülkemizin yaşadığı buhranı daha yakından izlemek, bu buhranda faaliyet gösteren iş insanlarının ağzından ne olup ne bittiğini yakından dinleme şansı bulduk. Türkiye tıkanan büyüme modeli ve buna neden olan kriz, diğeri de tek adam rejimi bunun da devlette neden olduğu kriz. Evet büyümede bir artış görünüyor ama baktığınız zaman büyümenin kalitesinde çok ciddi bir bozulma var. Bu bozulmadan ücretlilerin aldığı pay 2016’dan itibaren düşmeye başlıyor; 2018’den itibaren çakılıyor. İki yılda tam 10 puan kayıp. Emekçilerin bu dönemde kaybı 67 milyar dolar. ‘Cari açık düzelecek, dışarıdan dövizler gelecek, enflasyon düzelecek’ diyorlardı bunların hiçbiri olmadı. Şirketler krediye ulaşamıyor. Ülkenin en büyük sıkıntısı sistemdir. Bu tek kişilik cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ülkemize, milletimize yaramamıştır. Bundan kurtulmamız halinde ülkemiz gelirini yukarı çekme imkanı bulacaktır.

Merkez Bankası döviz kasası boşaltıldı. Dövizle ilgili her şeye müdahale edildi. Enflasyonu azdırdılar ve belirsizlik arttı. Reel kesim güven endeksi hızla düşüyor. Kurla ilgili çok ciddi bir belirsizlik var. Kurun ne olacağı konusunda insanların fikri olmuyor. Bu hükümete duyulan güvensizlik başka şeylerden dolayı da kaynaklanıyor. ‘Enflasyon bizim kusurumuz değil dışarıdan geliyor’ diyorlar bizde yüzde 80, dışarıda yüzde 10. Gıda enflasyonu bizde yüzde 95, dışarıda yüzde 10 civarında artıyor. Kendi hatalarının bedeli olarak şu anda 60 milyar TL parayı ödüyorlar. Güçlendirilmiş parlamenter demokratik sisteme geçmemiz lazım. Tarafsız cumhurbaşkanı sistemine geçmemiz lazım. Kuvvetler ayrılığını güçlendirmemiz lazım. Siyasi ahlak ve yeni seçim yasasını çıkarmamız lazım. İkinci ayakta ekonomiyi sıcak parayla şişirmenin sonu geldi. Türkiye, insanları yetiştiriyor, her ilde üniversite açtık ama yetiştirdiğimiz çocuklar işsiz, OSB’ler de çalıştıracak insanlar arıyor. Burada çok ciddi bir uyumsuzluk var” dedi.

YORUM ALANI