Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

CHP’li Vekil Haydar Akar Topa Tuttu

CHP’li Vekil Haydar Akar Topa Tuttu
11 views
22 Kasım 2019 - 13:44

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve Milletvekili Haydar Akar partisinin il binasında düzenlenen basın açıklamasında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

BELEDİYE BAŞKANI AİLE REİSİ GİBİDİR

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Tahir başkanın söylediği ben tek başımayım hepsi birlikte gelsinler söylemi hoş değildir. Belediye başkanı aile reisi gibidir. Bu açıklama yakışmadı. Biz hiçbir zaman kimseyi ötekileştirmeden şehir için, insanlarımızın için eleştirilerimizi yapmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

ASIL KAZIK OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜDÜR

CHP PM Üyesi ve Milletvekili Haydar Akar, “Sayın başkan aslında burada bize değil kendi partililerine seslendi. Onların arkasında durmadıklarına inanıyor. Kentin menfaatleri için bir desteğe ihtiyacı varsa biz yanında oluruz merak etmesin. Başkana bir abi olarak nasihatim; siyasi kimliğine ve kariyerine yeni kavuştu. Yani artık vali değildir. Bu yüzden siyasi bir kimlik taşıyorsun. Sana sorulan her soruya cevap vermek, şeffaf ve demokrat olmak zorundasın demek istiyorum. Seni her dakika sorgulayacak kişiler var ve nazik bir şekilde cevaplamasını diliyoruz. Yuvacık Barajı’na 2.2 Milyar Dolar’a baraj mı olur diyor. Şöyle bakalım Yuvacık Barajı’nın 512 milyon Dolar maliyeti var. Ödenen para 2 milyar 36 milyon dolar. En büyük kazık budur. Yuvacık Barajı bakıldığında ilk yap, işlet, devret projesidir. Ancak şu hemen yanı başımızdaki Osman Gazi Köprüsü’ne bakalım. 1 milyar 300 bin Dolar’a yaptılar. İşletmenin cirosu 11.8 milyar dolar biz bu adamlara 9 katını ödüyoruz. Asıl kazık budur. Madem onu soruyorsa biz de diyoruz ki bu paraya köprü mü olur diyoruz. Bunun cevabını ne reis dedikleri ne de abi dedikleri insanlar veremediler” şeklinde sürdürdü.

NAMAZGAH SADECE BİR GÖLETTİR

“Dediğimiz gibi Yuvacık Barajı’nı çok konuşuruz” diyen Akar, “Herkes bu suyu kullanıyor. Ama herkes bu köprüyü kullanabiliyor mu? Kullanamıyor. Sayın başkan bu suyla abdest alıyor. En büyük hasılat bu su ile yapılıyor. Suyun fiyatına gelince, devrolduktan sonra suyu neden ucuzlatmadınız. 15 yıl sonra size devredilen bu barajın suyunu neden ucuzlatmadınız. Bu kadar su parası topladınız ve neden bu suyu ucuzlatmadınız. KBB’nin yıllık hazine tarafından kesinti miktarı yüzde 7’dir. CHP’li belediyelere baktığınızda yüzde 40’ın altına düşmüyor. Yuvacık Barajı’yla Namazgah Göleti’ni karşılaştırıyorlar. Arkasında bir arıtma tesisi, su deposu, pompa istasyonu yok. Sadece bir gölettir. Bu ikisini karşılaştırmak elma ile armudu karşılaştırmaktır” dedi.

10 YIL SONRA KARAOSMANOĞLU, HANGİ PROJEYLE HATIRLANACAK

Akar sözlerini, “Vizyon dediler. İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en büyük geliri olan belediyeden bahsediyoruz. Vizyon deyince aklınıza tramvay ve Sekapark’tan başka bir şey aklınıza geliyor mu? Yuvacık Barajı Türkiye’de ilk belediyeye ait bir barajdır. İZGAZ İzmit Belediyesi’nin yaptığı tek projeydi. 100 Milyon dolara mal olan İZGAZ yaklaşık 6 milyon dolara sattılar. Peki, neden bu kalan borcu ödemediniz? Üst geçit, alt geçit yaptık diyorlar hepsini karayolları genel müdürlüğü yapıyor. Biz o dönemde İZAYDAŞ’ı yaptık. Öncü bir projeydi. Uzun süre ruhsat alınmaması için uğraştılar ve şimdi gelip bu tesisi kendi belediyelerine gösteriyorlar. Otobüs terminali, buz pateni tesisleri, en modern itfaiye teşkilatı, bugün kullandıkları belediye binaları bunların hepsini biz yaptık. Vizyon diyorsanız vizyon böyle olur. Mesela Sayın Karaosmanoğlu gitti. 10 yıl sonra Karaosmanoğlu’nu hangi insan hangi projeyle hatırlayacak? Türkiye’ye atılan kazık şuandaki yap, işlet, devret modelleridir. İzmit eskiden bir markaydı. Kocaelispor da öyleydi İzmit’te öyleydi” ifadeleriyle devam ettirdi.

2024 YILININ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI BORÇLARI ÖDEYECEKTİR

“Kocaeli Metrosu belediye tarafından projelendirilmiş ve Darıca Gebze arasına hazırlanmıştır” diyen Akar, “Bu metroda kesinti ile ilgili sıkıntılar var. Bu da uzun bir süre bu borcu ödeyeceğimizi gösteriyor. Metro bu kentin ihtiyacı, tramvay bu kentin ihtiyacı, yapılması gerekiyorsa yapılacak ve borcu varsa da ödenecektir. Ancak bir müjde vereyim. 2024 yılında KBB’nin başkanı bu borçların ödenmesine de bu projelerin bitirilmesine de katkı sağlayacaktır. En çok vergi veren 3’üncü iliz. Biz hiçbir projeye karşı çıkmıyoruz. 2004’den bu yana söyledikleri hiçbir şeyi yapmadılar. Bizim zorumuzla tramvayı bitirdiler. MİA’ya asla karşı çıkmadık. Ama olurken peşkeş çekilen alanları çıkartın dedik. Biz şehrimizi koruyoruz. Projeyi revize edin diyoruz. Bizim görevimiz budur” diye konuştu.

ÖNEMLİ GÜNLER VE HAFTALAR MİLLETVEKİLİ İLYAS ŞEKER

“Bu konuyla ilgili bir AKP’li milletvekili arkadaşımız çıktı konuştu” diyen Akar, “Sayın Şeker hiç hatırlıyor musunuz Kandıra Yolu, en çok ölümlü kazanın olduğu yoldur. Artık ölüm yolu olarak geçiyor. Hiç konuştuğunu duydunuz mu? Demiryollarının OSB ile bağlantısı ile ilgili konuştuğunu duydunuz mu? Duyamazsınız. Bu kadar işten atılan emekçi arkadaşlarımız oldu. Bununla ilgili hiç konuştun mu? Cengiz Topel Havaalanı ile ilgili, bu ilin problemi ile ilgili konuştuğunu duydunuz mu? Duymadınız. Konuştuğu şeyleri söyleyeyim. 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklaşma Günü, Mısır Başkanı Mursi’nin ölümü ile ilgili, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili, Tapu Kadastro Günü, 15 Mayıs Aile Günü ile ilgili konuşmalar yapmıştır. Yani bu konuşmalar 1-2 dakika konuşmalardır. Ben İlyas Bey’i önemli günler ve haftalar milletvekili olarak tanımlıyorum” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI

HABER İHBAR