Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı; İşte Yeni Yasaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı; İşte Yeni Yasaklar
200 views
30 Kasım 2020 - 20:08

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası korona virüse karşı alınan yeni tedbirleri açıkladı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Aziz milletim, değerli basın mensupları sizleri selamlıyorum. Kabinemizin en önemli konusu korona virüs salgınındaki gelişmelerdir. Dünyanın her yerinde görülmedik şekilde tırmanışa geçen salgın, ülkemizde de etkili oluyor. Salgın nedeniyle yeni tedbirleri hayata geçireceğimizi söylemiştim. Vaka sayılarının 30 bine dayanması, hepimizin tedbirli ve sabırlı davranması gerektiğini söylüyor. Salgının olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan tedbirler dışında bir çare bulunmuyor. Vatandaşlardan ricam, öncelikle maske, mesafe ve temizlik kurallarına en sıkı şekilde riayet etmeleridir. Aynı şekilde salgın tedbirlerine de uymalarını istiyoruz.

Tüm vatandaşlarımızın salgın tehdit olmaktan çıkana kadar evlerinden çıkmamalarını öneriyoruz. Kendimizi sağlıklı olsak bile sevdiklerimizin ve diğer insanların sağlıkları için üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Mevsim itibariyle grip ve soğuk algınlığı hastalıklarındaki artış, sağlık sistemimizin yükünü artırmıştır. Salgın tehdidinin en az fiziki güvenlik tehditleri kadar olduğunu söylemek istiyorum. Sağlık çalışanlarımızın aleyhindeki ifadeleri de boşa çıkarmalıyız.

Pek çok ülkenin sağlık sisteminin yetersizliği nedeniyle maruz kaldığı toplumsal karmaşa iklimine, bizi de çekmek isteyenlerin oyununa gelmeyeceğiz. Türkiye, salgın karşısında verdiği mücadeleyi de mutlaka kazanacaktır. Aşı sürecinin de başlaması ile kontrol edilmesi daha kolay bir mücadele dönemine gireceğiz. Önümüzdeki bahar aylarından itibaren bu salgın krizini atlatmayı ümit ediyoruz. Kullanılma aşamasına gelen her aşı ile yakından ilgileniyoruz. İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımız herhangi bir ücret ödemeden aşıya ulaşabileceklerdir. Yerli aşı çalışmalarını da gün gün izliyoruz.

Salgın krizini ekonomik krize dönüştürmemek için adımlarımızı dikkatli atıyoruz. Hem halkımızın sağlığını korumak, hem de eğitimi, ekonomiyi, istihdamı aksatmamayı planlıyoruz.

Kabine Toplantısında yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonucu hafta için her gün 21.00 ile saat 5 arasında genel sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Cuma akşamları 21’den Pazartesi sabahı 5’e kadar kesintisiz devam edecektir. Cumartesi- Pazar artık evlerimizdeyiz. Üretim, tedarik, sağlık, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır. Market, kasap, manav ve paket hizmeti verecek yerler, hafta sonu kısıtlamasının dışındadır. Restoranlar, paket servis haricinde hizmet veremeyecektir. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu yaşıma altını kullanamayacaklar.

Umumi Hıfzısıhha Kurulu bölgesel olarak salgınının yayılmasını önlemek için gerekli tedbirleri alacaklardır. Ana sınıflarının eğitimine ara verilecektir. Tehdit geçene kadar da misafirliğe ara verilmesini rica ediyorum. İnsanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacak, cenaze namazları ve nikahlar 30 kişi ile sınırlandırılacak.

Masaj salonu, yüzme havuzları faaliyetlerine ara verecektir. Semt pazarları için Hıfzıssıhha Kurulları kapasite belirleyecektir. Alışveriş Merkezleri’ne girişte HES kodu uygulaması gerçekleştirilecektir. 50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde mevcut iş sağlığı güvenliği uzmanı ya da belirlenen bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulanması denetlenecektir. Salı akşamından itibaren uygulanmaya başlanacaktır.

Bilimsel tespitlerden hareketle, aldığımız kararların tüm ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bir yandan salgının önünü kesmeye çalışırken, bir yandan da ülkemiz için önemli bir mücadele yürütüyoruz. Milletimden bir şey daha istiyorum, lütfen evleriniz neresi olursa olsun sigara içmeyi bırakmanı gerekiyor. Nargile içmeyi bırakmanız gerekiyor.

Ülkemizin kaynaklarını genişletmesini engellemeye çalışıyorlar. Türkiye’nin düşmanları ile sorunu olmayanlar, Azerbaycan ve Katar gibi dost ülkelere saldırdıkça saldırıyor. Buldukları her fırsatta Türkiye’yi yabancıya şikâyet ediyorlar.

Bunlar derdi ne Borsa İstanbul ne de Sakarya’dır. Gerisindeki kadim tarih nedeniyle Türkiye ve Türk milleti iledir. Çoğulculuğun, özgürlüğün en önemli savunucusu biz olduk.

CHP’NİN BAŞINDAKİ ZATA SESLENİYORUM

Şimdi CHP’nin başındaki zata sesleniyorum, senin milletvekilin benim orduma alçakta hakaret edecek ve sen bunu kapıya koyamayacaksın. Bak bu dönemde Mehmetçiğine sahip çıkan bu devlet, seni asla affetmeyecektir. Sandıklarda affetmeyecektir.

Türkiye’de devlete ve millete yapılan saldırıları batıda denemeyen kaldırın, bakın başınıza neler geliyor. Burada ne milletvekili ne de gazeteci sıfatı sizi kurtarır. Gezi olaylarında ülkemizi her alanda suçlayanlar, Fransa’daki görüntüler karşısında 3 maymunu oynuyor.

Fransız medyasının bunları yayınlamak yerine Türkiye aleyhtarı haberlerin dozunu artırması da ayrı bir konudur. Peygamberimize hakaretleri eleştirenleri saatlerce karakolda sorgulayanlardan başka bir şey beklemeyiz.

Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi yollara başvururlarsa başvursunlar başaramayacaklar. Bu millet Çanakkale’den 15 Temmuz’a kadar 1000 yıldan bu yana yaşadığı topraklarını terk etmeyeceğini göstermiştir. Milletçe rabbimize olan sarsılmaz inancımız en önemli güç kaynağımızdır.

 

 

 

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI