Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Müjdeyi Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Müjdeyi Açıkladı
73 views
21 Ağustos 2020 - 15:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdiğini açıkladı. Erdoğan, “Doğalgazın yüzeye çıkarılması ve aktarılması ile 2023 yılında Karadeniz gazını, milletin kullanımına sunmaktır.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde;

Aziz milletim, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın kıymetli mensupları. Değerli misafirler, değerli basın mensupları. Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Bugün, ülkemiz bakımında tarihi bir öneme sahip müjdeyi paylaşmak üzere sizlerle bir aradayız. Biliyorsunuz, enerji, kalkınmanın yanı sıra, milli bağımsızlığın tesisinde çok büyük öneme sahiptir.

Ülkelerin ortaya koydukları vizyonların hayata geçebilmesi, enerji sektöründeki vizyonla orantılıdır. Dünyada, hiçbir çatışma yoktur ki gerisinde enerji yatmasın.

Petrol sahaları için milyonlarca insanı canının hiçe sayıldığı bir düzen vardır. Petrolü, insan canından daha kıymetli gören düzen, hala devam etmektedir.

Biz mağdurların ve mazlumların yanına giderken, birileri petrol kuyularına gitti. Aynı durumla Libya’da da karşılaştık. Doğu Akdeniz’de oynanan oyunun gerisinde de enerji kaynaklarının paylaşımı vardır. Biz, hep önce insan ve mazlumlar, mağdurlar dedik.

Hak, hukuk, adalet dedik. Petrol onlarda, insanlık bizde kalmış olabilir dedik. Ancak rabbim bize, bambaşka bir kapı açtı. Bugünlere kolay gelmedik. Ülkemizde uzun yıllardan bu yana petrol ve doğalgaz arama çalışmaları, kiralama yöntemi ile yapıldı.

Arama faaliyetleri sonrası yıllardan bu yana elimize 1-2 sayfalık rapordan başka bir şey geçmedi. Biz, bu yolla işin yürüyemeyeceğini anladık ve aramaların milli yolarla yürütülmesi gerektiğini kararlaştırdık.

O dönemde Enerji Bakanımız Berat Albayrak ve yeni bakanımız Fatih Dönmez, bu çalışmaları titizlikle yürüttüler. Ardından, 3 sondaj gemimiz, Fatih, Yavuz ve Kanuni gemileri ile Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis ile bu filoyu güçlendirdik. Bu gemilerimiz, sadece kendi ekipmanları ve kendi personeli ile çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların birim maaliyeti de son derece küçüktür.

Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna 1 sondajında 320 milyar küp doğalgaz keşfetti.

“DAHA BÜYÜK BİR REZERVİN HABERCİSİ”

Kendisini boğazdan uğurladığım günü hatırlıyorum ve netice keşfe ulaşmış oldu. İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Karadeniz’e uğurladığımız Fatih sondaj gemimiz, ismine yakışır bir keşfe ulaştı.

Bu alanı Sakarya Gaz Sahası olarak isimlendirdiğimiz alanda, gerekli tüm çalışmalar tamamlandı. Kuyudan elde edilen bilgiler, diğer doğalgaz rezervlerinin olduğuna işaret ediyor.

İnşallah devamı da gelecektir. Bu rezerv, daha büyük bir rezervin habercisidir. Maddi ve manevi sıkıntılar yaşamış bir ülke olarak, artık geleceğimize daha iyi bakıyoruz.

Doğalgazın yüzeye çıkarılması ve aktarılması ile 2023 yılında Karadeniz gazını, milletin kullanımına sunmaktır.

Böylece, bunca yıl sabırla ve adeta ilmik ilmik dokuyarak büyüttüğümüz çalışmanın, meyvesini almış oluyoruz. Bugüne kadar 9 derin sondaj gerçekleştirdik ve 9’ncu sondajda bulduk. Akdeniz’den de aynı haberleri bekliyoruz ve Akdeniz’de de faaliyetlerimizi artıracağız.

“ENERJİ MESELESİNİ KÖKTEN ÇÖZMEYE KARARLIYIZ”

Her arayan bulamaz ama bulanlar, arayanlardır. Evet, biz de arayacağız ve inşallah bulacağız.

Sakarya Gaz Sahası ile bismillah diyeceğiz ve devamı gelecek. Biz, bu yolun divanesiyiz. Sadece denizlerde değil, kendi topraklarımızdaki aramaları da sıkı ve bilinçli şekilde yürütüyoruz. Aziz milletim, ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız.

Türkiye, yıllarda bu sorunun sıkıntısı çekmiştir ve cari açığımızın en önemli kısmı da enerji nedeniyle oluşmuştur. Hala, enerjide büyük oranda ithalatçı konumundayız. Enerjide, net ihracatçı konumuna gelene kadar yürüyüşümüze devam edeceğiz.

Türkiye artık hiçbir alanda birilerinin gölgesine sığınma ihtiyacı duymadan, kendi gücü üzerinde hareket edebilecek iradeye sahiptir. Kimsenin hakkına göz dikmeden ama kimseye de hakkımızı yedirmeden yolumuza devam edeceğiz.

ALBAYRAK VE DÖNMEZ’E TEŞEKKÜR

Özellikle Avrupa Birliği, Yunanistan’ı üzerimize salarak, bir kez daha kendi ilkelerine ihanet ediyor. Hiçbir dayanağı olmayan saçma sapan haritaların, yine Avrupa Birliği’ne zarar vereceği unutulmamalıdır.

Türkiye’nin kararlılığını gerektiğinde, bedel ödeme azmini görmek istemeyenler, cevaplarını alacaklar. Artık önümüzde çok daha aydınlık bir yol olduğunu unutmamalıyız. Artık gençlerimize güzel bir gelecek bırakacağız.

Rabbim, yolumuzu ve bahtımızı açık etsin. Bir kez daha doğalgaz rezerv keşfimizin milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. Ülkemize ve milletimize bu sevinci yaşatan kurumlarımızı, süreçte emeği ve katkısı olan herkesi tebrik ediyorum.

Bu sürece öncülük eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarımız Berat Albayrak ve Fatih Dönmez’e teşekkürlerimi sunuyor, milletimize sevgilerimizi sunuyorum.

 

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI