DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Dikkat! Cezası var; Kocaeli’de yasaklandı

Son Güncelleme :

25 Temmuz 2022 - 20:19

/ kez okundu.
Dikkat! Cezası var; Kocaeli’de yasaklandı

Kocaeli Valiliği  orman yangınlarının  engellenmesi amacıyla geçtiğimiz  aylarda almış olduğu  tedbirlere yenilerini ekledi.  Yeni tedbirler ile birlikte denetimler arttırılırken, ormanlık alanlara  giriş  21 Ağustos 2022 tarihine kadar yasaklandı.

Orman yangınlarının önlenmesine yönelik yapılması gereken ortak çalışmalar, alınacak tedbirler, yürütülmesi gereken faaliyetler değerlendirilmek üzere Vali Seddar Yavuz’un başkanlığında düzenlenen Orman Yangını Hazırlıkları Değerlendirme Toplantısı’nda Mayıs ayında alınan tedbirlere ek yeni kararlar alındı.  Bu kapsamda, ormanlık alanlarda denetim ve tedbirler arttırılırken, Kocaeli genelinde ormanlık alanlara girişiler 31 Ağustos 2022 tarihine kadar  yasaklandı.

TEDBİRLER ALINMIŞTI

Kocaeli Valiliği tarafından  orman yangınlarının  engellenmesi amacıyla Mayıs ayına  alınan ve Haziran  uygulnanan tedbirler Resmi tescilli piknik/mesire alanları harici her türlü ormanlık alanlarda; mangal, semaver  ve benzeri  ateşli piknik yapılması, dilek feneri, meşale, havai fişeği gibi yangın çıkmasına sebep olabilecek malzemelerin sokulması, kullanılması yasaklandı. Ayrıca  orman içinde ATV, UTV ve bunun gibi araçların önceden belirlenmiş alanlar dışında kullanılması  da 1 Kasım 2022 tarihine kadar sınırlandırıldı.

1 KASIM’A KADAR  ORMANA GİRİŞ ÇIKIŞ YASAK

Kocaeli Valiliği önceki akşam mevcut tedbirlere ek tedbirler alarak, yazılı bir açıklama  ile kamuoyuna duyurdu.  Yapılan  yazılı açıklamada  şu ifadelere yer verildi. “Orman yangınlarının önlenmesine yönelik yapılması gereken ortak çalışmalar, alınacak tedbirler, yürütülmesi gereken faaliyetler değerlendirilmek üzere Valimiz Seddar Yavuz’un başkanlığında düzenlenen Orman Yangını Hazırlıkları Değerlendirme Toplantısı’nda alınan ve 01 Kasım 2022 tarihine kadar geçerli olacak kararlara ek olarak; Hava sıcaklıkları, nem ve rüzgar verilerine göre yapılan meteorolojik değerlendirmelere göre önümüzdeki günlerde tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de orman yangını riskinin yüksek olabileceği  Meteoroloji Genel Müdürlüğünce bildirilmiştir. Ülkemizin ve ilimizin akciğerleri olan ormanlarımızda çıkabilecek yangınların önlenmesi amacıyla, Orman Teşkilatı ve Kaymakamlıklarca orman yangın hassas bölgelerinin tespit edilerek; İlgili kurum, kuruluşların ve vatandaşların bilgilendirilmesi, Orman alanlarına ziyaretçi giriş ve çıkışlarının 31.08.2022 tarihine kadar yasaklanması, ve Orman yangınına duyarlı alanlarda her türlü tedbirlerin alınması, Büyük önem arz etmekte olup, ilimizde orman yangını yaşanmaması ve milli servetimiz olan ormanlarımızın korunması amacıyla alınan tedbir kararları ilgili kurumlar ve güvenlik güçlerince hassasiyetle takip edilecek olup uymayanlar hakkında adli işlem tesis edilecek ve idari para cezası uygulanacaktır. Vatandaşlarımızca da konunun hassasiyetle takip edilmesi ve şüpheli durumları 112 ACİL Çağrı Merkezine iletmeleri önemle rica olunur. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.”

YORUM ALANI